Komunikaty PR

Wyniki działalności Grupy Murapol po pierwszym półroczu 2023

2023-07-10  |  12:00
Biuro prasowe

GK Murapol po pierwszym półroczu 2023: stabilna sprzedaż, blisko 25 proc. wzrost przekazań, ponad 3 100 lokali w ofercie i rozbudowany portfel projektów w realizacji2 261 lokali w 15 miastach przekazanych klientom detalicznym oraz na rzecz PRS/ PBSA – czyli o blisko 25% więcej r/r.

  • Sprzedaż netto na poziomie 1 539 lokali mieszkalnych wobec 1 589
    w analogicznym okresie ub.r.
  • Szeroka oferta mieszkań i apartamentów inwestycyjnych postawiona
    do dyspozycji klientów - ponad 3 100 lokali w oferowaniu na koniec 1H 2023.
  • Rozbudowany portfel projektów w realizacji obejmujący ponad 6,1 tys. lokali
    w ponad 70 budynkach w 14 miastach.
  • Duży i regularnie odnawiany bank ziemi pod budowę ponad 22,2 tys. lokali. Wejście do nowej, 19. lokalizacji – Lublina.

 

SPRZEDAŻ

Sprzedaż netto do klientów detalicznych GK Murapol, zrealizowana w ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. wyniosła 1 539 lokali (umowy deweloperskie, przedwstępne oraz opłacone umowy rezerwacyjne po wyeliminowaniu rezygnacji). W samym 2Q 2023 GK Murapol podpisała 829 umów deweloperskich, przedwstępnych i opłaconych rezerwacji (po wyeliminowaniu rezygnacji) wobec 838 w 2Q 2022.

PRZEKAZANIA

W pierwszym półroczu 2023 GK Murapol wydała 2 261 lokali wobec 1 814 w analogicznym okresie minionego roku. Klientom detalicznym przekazane zostały klucze do 1 592 mieszkań wobec 1 370 lokali wydanych w analogicznym okresie ub. r. (wzrost o 16,2%). Ponadto, na rzecz PRS/PBSA w br. zostało przekazanych 669 lokali, wobec 444 rok wcześniej.

WPROWADZENIE DO OFERTY

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 GK Murapol wprowadziła do oferty 1 831 lokali mieszkalnych w 10 miastach, w tym do nowej 18. lokalizacji na mapie działalności - Chorzowa. Nowa oferta obejmuje mieszkania oraz apartamenty inwestycyjne zaprojektowane zarówno w kolejnych etapach realizowanych już inwestycji, jak i w zupełnie nowych projektach nieruchomościowych. Na dzień 30 czerwca br. oferta GK Murapol obejmowała ponad 3 100 lokali w 15 miastach. 

LICZBA LOKALI W BUDOWIE

Na dzień 30 czerwca 2023 r. portfel projektów w budowie Grupy Murapol obejmował 6 126 lokali w 71 budynkach powstających w ramach 32 projektów na terenie 14 miast Polski.

BANK ZIEMI

GK Murapol systematycznie odnawia i rozbudowuje aktywny bank ziemi. Tylko w pierwszym półroczu uzyskała decyzje o pozwoleniu na budowę ponad 3,6 tys. lokali na gruntach
w Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Chorzowie, Gliwicach, Toruniu i Bielsku-Białej. Na dzień 30 czerwca 2023 r. GK Murapol dysponowała aktywnym bankiem ziemi pod budowę ponad 22,2 tys. mieszkań.

- W pierwszym półroczu br. zrealizowaliśmy swoje cele strategiczne, uzyskując satysfakcjonujący wynik sprzedażowy z zachowaniem założeń marżowych, a także wypracowując wysoki poziom przekazań, który potwierdza nasze zdolności operacyjne i produkcyjne. Poza pracą nad wynikami bieżącego okresu, koncentrowaliśmy swoją uwagę również na zabezpieczaniu działalności na kolejne 2 - 4 lata. W przypadku takiej organizacji jak nasza, która w ciągu roku sprzedaje klientom detalicznym 3 tys. mieszkań, a kolejny tysiąc na rzecz instytucjonalnego najmu, potrzeby odnawiania pipeline i zabezpieczania oferty są bardzo wysokie. My tę pracę w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku wykonaliśmy w 100 proc. Zakontraktowaliśmy grunty pod budowę kilkunastu nowych, wieloetapowych inwestycji zdywersyfikowanych geograficznie na mapie Polski i pozyskaliśmy kilkanaście kompleksowych pozwoleń na budowę, co pozwoliło nam znacznie uzupełnić ofertę sprzedaży w większości naszych lokalizacji. Jesteśmy przekonani, że taka polityka zarządcza i operacyjna zapewni nam stabilizację działalności i pozwoli osiągnąć założone cele w kolejnych latach. - mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol SA – Pozytywnie oceniamy również stabilizację, a nawet trend spadkowy w zakresie kosztów realizacji inwestycji, zwłaszcza cen materiałów budowlanych, które w niektórych przypadkach wróciły do poziomów z 2021 roku. Szansę dla siebie upatrujemy również w programie Bezpieczny kredyt 2%. Posiadamy szeroką ofertę kompaktowych mieszkań w segmencie popularnym i popularnym premium w 15 miastach, która niemal w całości spełnia kryteria tego programu. – dodaje Nikodem Iskra.

W ciągu ponad 22 lat działalności GK Murapol zrealizowała 80 wieloetapowych inwestycji,
w ramach których powstały 404 budynki obejmujące łącznie ponad 26,6 tys. lokali o łącznej powierzchni użytkowej blisko 1,18 mln mkw.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny

16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.

Polityka

P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – ​To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.

Media i PR

Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.