Zanim kupisz mieszkanie, poznaj miasto
Miejsce, w którym żyjemy, powinno wywoływać w nas pozytywne emocje. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby przed decyzją o wyborze mieszkania dobrze poznać okolicę. Jak zabrać się do dobrego rozeznania wśród dzielnic nowego miasta?
Naturalne jest, że chcemy mieszkać wokół ludzi podobnych do nas. Daje to szansę na nawiązanie nowych przyjaźni, znalezienie wspólnych pasji czy towarzystwa dla dzieci. Dobrze zgrane sąsiedztwo sprawia, że żyje nam się po prostu lepiej – bezpieczniej i weselej. Wiemy, że możemy liczyć na pomoc i ciekawie spędzać razem czas. Z pewnością docenimy klimat okolicy i poczujemy się u siebie. Jak znaleźć takie miejsce, jeśli przeprowadzamy się do nowego miasta?
Nie tylko sąsiedztwo
Warto przede wszystkim patrzeć kompleksowo na otoczenie. Choć sąsiedztwo jest bardzo istotne, nie można zaprzeczyć, że na komfort życia w danym miejscu składa się więcej aspektów – jak choćby dostępność sklepów i usług, terenów rekreacyjnych, komunikacja miejska, bliskość szkół i przedszkoli itd. Wszystko w zależności od indywidualnych priorytetów.
Każdy znajdzie miejsce dla siebie
Dzielnice dużych miast zazwyczaj w naturalny sposób się profilują, tworząc w jednej części biznesowe centrum, w innej zaś miejsce dla rodzin z dziećmi, a w jeszcze kolejnej – dla tych, którzy chcą korzystać z oferty kulturalno-rozrywkowej.
– Te same tendencje obserwujemy we Wrocławiu, gdzie budujemy mieszkania już od ponad 24 lat. Na Krzykach osiedlają się w dużej mierze rodziny z dziećmi – często ze względu na dobre zaplecze edukacyjne i rozrywkowe dla najmłodszych. Wśród tej grupy dużą popularnością cieszy się także Zakrzów, spokojna okolica z licznymi terenami zielonymi. Na Krzykach zbudowaliśmy osiedle Słoneczny Zakątek – w tej chwili w ofercie mamy już ostatnie mieszkania w trzecim etapie. Z kolei na Zakrzowie zdecydowaliśmy się na inwestycję kameralną, rozmieszczoną w pięciu trzykondygnacyjnych budynkach. Nova Stoczniova to nasz najnowszy projekt – mówi Jakub Orski, pracownik dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
Co zrobić, aby poznać dzielnicę? Top 5 wskazówek
1. Spędź kilka dni w mieście
Jeśli możesz sobie na to pozwolić, pojedź do miasta, w którym zamierzasz mieszkać. Najlepszym rozwiązaniem jest tymczasowe zamieszkanie – choćby na kilka dni, w których wybierzesz się w różne miejsca, sprawdzisz komunikację miejską, ruch w godzinach szczytu, a także poznasz tereny rekreacyjne. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na kilka dni urlopu, które wykorzysta na poznanie miasta. Jakie opcje pozostają?
2. Dołącz do grup dzielnicowych na Facebooku
Przede wszystkim – internet. Jest to skarbnica wiedzy; zwłaszcza biorąc pod uwagę lokalne społeczności. Dołącz do grup na Facebooku dla mieszkańców konkretnych dzielnic. Możesz zapytać o to, jak mieszka się w tej okolicy lub przeczytać posty innych osób. Dowiesz się z nich między innymi, jakie wydarzenia organizowane są w tym miejscu, jakie są zalety i wady mieszkania w tej dzielnicy i jakie będziesz mieć możliwości, wybierając właśnie to miejsce.
3. Gdy wybierzesz dzielnicę, dołącz do grup dla mieszkańców inwestycji
Możesz także pójść o krok dalej, jeśli już wybierzesz konkretną część miasta i dołączyć do grupy dla mieszkańców danej inwestycji. To okazja do poznania potencjalnych sąsiadów i zapytania o szczegóły dotyczące okolicy.
4. Sprawdź lokalne inicjatywy
W każdej z dzielnic mieszczą się domy kultury, centra inicjatyw, osiedlowe kluby i inne organizacje oferujące okolicznym mieszkańcom rozrywkę i edukację. Warto sprawdzić, czy oferta w dzielnicy, którą rozważamy, jest dla nas ciekawa.
5. Przyglądnij się mapie
To bardzo wygodny sposób na pierwsze poznanie okolicy. Możesz wybrać środek transportu – komunikację miejską, samochód, rower czy nawet spacer i sprawdzić odległości do kluczowych punktów od wybranej inwestycji. Łatwo także wyszukać obiekty w pobliżu – parki, restauracje, sklepy, placówki edukacyjne czy przystanki. Wirtualny spacer pozwoli zrobić dość szczegółowe rozeznanie w okolicznej ofercie.
Inwestorze, poznaj miasto
Nie tylko ci, którzy planują zakup mieszkania na własne potrzeby, powinni zrobić dobry research. Również osoby zamierzające kupić mieszkanie pod wynajem muszą w pierwszej kolejności rozeznać się w okolicy. W tym wypadku wystarczy jednak ograniczyć się do wyłącznie internetowych poszukiwań, lecz w zamian za to sprawdzić, jakie oferty najmu cieszą się największym zainteresowaniem wśród jakiej grupy odbiorców (dzielnica, typ inwestycji, inne atuty). Wiedza o miejscu zgromadzona przed zakupem mieszkania może być kluczowa w zadowoleniu z transakcji, dlatego warto poświęcić czas na szczegółowe rozeznanie.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.