Komunikaty PR

Zielone biurowce - Adgar Poland wdraża rozwiązania przyjazne środowisku

2023-02-14  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Michał Mystkowski
Adgar Poland / Berry Kolektyw Kreatywny

Stępińska 22/30
00-739 Warszawa
michal.mystkowski|kolektywkreatywny.pl| |michal.mystkowski|kolektywkreatywny.pl
515080000
www.adgar.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.1 MB )

Adgar Poland jest doświadczonym inwestorem, deweloperem, właścicielem i zarządcą nieruchomości biurowych o łącznej powierzchni ponad 140 tys mkw, usytuowanych w biznesowych częściach Mokotowa, Woli, Ochoty i Centrum. We wszystkich lokalizacjach spółka wdrożyła lub aktualnie wdraża rozwiązania zapewniające efektywność energetyczną i użytkowanie inwestycji z poszanowaniem środowiska naturalnego. Zielone inwestycje przekładają się na korzyści dla najemców, a także wszystkich mieszkańców stolicy! Jak to możliwe?

Świadomość odpowiedzialności za środowisko naturalne w polskim społeczeństwie rośnie i coraz więcej firm podejmując decyzję o wyborze nowego biura, poza dogodną lokalizacją i funkcjonalnością przestrzeni, zwraca uwagę na stosowane w nich proekologiczne rozwiązania. Jak twierdzą przedstawiciele Adgar Poland, spółka od lat uważnie obserwuje trendy i poszukuje proekologicznych rozwiązań, które mogą mieć zastosowanie w obiektach biurowych o dużej lub bardzo dużej powierzchni. Globalnie na tym polu bardzo dużo się dzieje i choć dziś tego typu inwestycje są jeszcze dosyć kosztowne, to dają realną nadzieję na lepsze jutro. Tym bardziej, że wiedzą powszechną jest, że ludzkość musi poszukiwać metod redukcji negatywnego wpływu na środowisko naturalne w różnych obszarach swojej działalności.

W przypadku zakupu przez spółkę gotowych budynków, decyzję inwestycyjną poprzedza wnikliwa analiza procesu projektowego, sposobu zarządzania budową oraz zastosowanych, proekologicznych technologii do jego posadowienia. Spółka dba o to, by wszystkie jej budynki były wyposażone w nowoczesne i efektywne instalacje. „Głęboko wierzymy, że odpowiedzialnością dewelopera zarządzającego tak dużą powierzchnią jest troska o wdrażanie rozwiązań sprzyjających zrównoważonej środowiskowo eksploatacji, a także przemyślane optymalizowanie przestrzeni i udogodnień, które bezpośrednio przekładają się nie tylko na energooszczędność i minimalizację negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne, ale i komfort użytkowania przestrzeni oraz zdrowie tysięcy użytkowników naszych biur” – mówi Robert Włoszek, Dyrektor Operacyjny w Adgar Poland. Dbałość o wspomniane aspekty potwierdzają certyfikaty LEED GOLD, którymi oznaczona jest dziś już większość warszawskich inwestycji spółki. 

Energooszczędność i redukcja emisji gazów cieplarnianych
Adgar Poland realizuje ponadto pilotażowe projekty w różnych lokalizacjach, a po potwierdzeniu ich skuteczności w zakresie redukcji poboru energii, emisji gazów cieplarnianych czy oszczędności wody, opracowywane są plany wdrożeń w pozostałych budynkach w portfelu spółki. Dziś można już potwierdzić, że Adgar Poland we wszystkich swoich inwestycjach zrealizował projekt instalacji systemu harmonogramów czasowych oraz zegarów astronomicznych, które zarządzają zużyciem energii i komfortem termicznym w zależności od dnia tygodnia oraz pory wschodu i zachodu słońca. Rozsądne zarządzanie systemem doświetlenia w połączeniu z wymianą oświetlenia na LED, a także planowane montaże czujek ruchu w częściach wspólnych biur i garaży, przełożą się na znaczące ograniczenie poboru energii. Poprzez zastosowanie tej technologii oraz dłuższą żywotność jej składowych elementów, znacząco spadła również częstotliwość ich wymiany. Wpływa to wprost na ograniczenie ilości oddawanych do utylizacji odpadów. „Jeśli popatrzymy na system oświetlenia naszych budynków biurowych z szerszej perspektywy, zdamy sobie sprawę z tego, jak znacząca jest to zmiana. W biurach Adgar Poland pracuje łącznie kilkanaście tysięcy pracowników. Mianem proekologicznej rewolucji ocenilibyśmy dokonania porównywalnej społeczności małego miasteczka, którego mieszkańcy w ciągu dwóch lat całkowicie wymieniliby systemy oświetlenia na energooszczędne, a w domach wykorzystywaliby technologię zegarów astronomicznych, doświetlających powierzchnię w zależności od pory dnia” – podkreśla Michał Chodkowski, Senior Property Manager w Adgar Poland. Dodatkowo, w części budynków wykonano montaż kontaktronów, wyłączających klimatyzację przy rozszczelnionych oknach, a także nastawników z czujnikami obecności w pomieszczeniach, które wyłączają nawiew zimnego lub podgrzanego powietrza po dłuższej nieobecności użytkownika. Modernizacja okazała się bardzo skuteczna i Adgar Poland analizuje możliwości wdrożenia podobnych rozwiązań w innych budynkach spółki.

W tę szerszą koncepcję zwiększenia efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych wpisuje się również zastosowanie innowacyjnych technologii ogrzewania i chłodzenia powierzchni biurowych w budynku Adgar Park West oraz w kompleksie Adgar Plaza. „Spółka zdecydowała o wymianie agregatów chłodu oraz wszystkich kotłów gazowych na bardziej wydajne, a także rozpoczęliśmy wymianę okien na takie, których technologia zapewnia niski współczynnik przenikania ciepła. Działania te będą kontynuowane w przyszłości. Wskaźniki ograniczenia zużycia energii elektrycznej i ogólna efektywność inwestycji to kwestie, którym będziemy się przyglądać w kolejnych miesiącach i latach” – mówi Krzysztof Osek, Head of Facilities Management w Adgar Poland. 

Ekologia i smart mobility
W ślad za optymalizacją energetyczną naszych budynków, idą również inwestycje ściśle związane z ekologią. Spółka zaplanowała i będzie modernizowała system wodnokanalizacyjny w zakupionym w 2021 roku budynku PDT Wola na bardziej ekologiczny i wydajny. To historyczny obiekt, powstały według projektu znanego architekta Michała Przerwy Tetmajera, który od 1949 roku zajmował się kompleksowym odbudowywaniem zrujnowanej, powojennej Woli. Od 1956 roku budynek służył warszawiakom jako Powszechny Dom Towarowy Wola, obecnie nadano mu nowe, biurowe funkcje. 

Adgar Poland rozwija również ofertę dostępu do „zielonych” środków transportu. Huby Mobilności, system bezpłatnych wypożyczalni rowerów i elektrycznych hulajnóg funkcjonują dziś przy większości biurowców Adgar Poland. Z badań wynika, że na jeden pojazd współdzielony przypada średnio 100 użytkowników, a jedno auto wypożyczane w tej formule może zastąpić nawet 11 samochodów prywatnych, znacznie redukując korki, problemy z parkowaniem oraz zanieczyszczenie powietrza. W planach spółki jest również montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych w pozostałych lokalizacjach Adgar, a w części budynków trwa właśnie instalacja stacji do ładowania rowerów i hulajnóg elektrycznych. Tego typu innowacyjna infrastruktura komunikacyjna zachęca do używania ekologicznych środków transportu i świetnie wpisuje się w trend smart mobility nowoczesnych ośrodków miejskich. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Adgar Poland / Berry Kolektyw Kreatywny
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Rady Podatkowej

Targi Bezpieczeństwa

Transport

Import materiałów budowlanych z Rosji zagrożeniem dla konkurencyjności europejskiego rynku. Konieczne są zmiany i egzekwowanie sankcji

Unia Europejska powinna zrewidować politykę celną na import materiałów budowlanych spoza państw członkowskich, w tym państw wschodnich – twierdzą uczestnicy konferencji „Bezpieczeństwo gospodarcze UE”. Obecnie Wspólnota nakłada na europejskich producentów coraz więcej ograniczeń, nie rewidując polityki celnej, co przekłada się na systematyczne osłabienie konkurencyjności przedsiębiorstw, spadek produkcji i zagrożenie dla miejsc pracy.

Konsument

Polacy odczuwają brak wiedzy na temat inwestowania. Może to sprzyjać podejmowaniu nieracjonalnych decyzji finansowych

Co trzeci Polak odczuwa brak wiedzy w obszarze inwestowania, a tylko co piąty chciałby pogłębić swoją wiedzę na ten temat – wynika z badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2025”. Ci, którzy na własną rękę szukają informacji i porad, coraz częściej sięgają do blogów, portali, podcastów i wideo w internecie. Eksperci przestrzegają, że finansowych i inwestycyjnych porad udzielają nie tylko specjaliści w danej dziedzinie, więc potrzebna jest zasada ograniczonego zaufania.

Handel

Do 2030 roku liczba plastikowych opakowań w e-handlu modowym może się podwoić. Ich udział najszybciej rośnie w Polsce

Wraz ze wzrostem kanału e-commerce w branży modowej rośnie liczba wykorzystywanych opakowań, z których znaczną część wciąż stanowią te z plastiku. Do 2030 roku w Polsce e-sprzedawcy zużyją 147 mln plastikowych opakowań – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie DS Smith. Można zauważyć rosnący trend wśród marek modowych, które coraz częściej wybierają opakowania wykonane z papieru lub materiałów z recyklingu. To o tyle istotne, że polscy konsumenci odczuwają wyrzuty sumienia z powodu ilości plastiku, w którym dostarczane są ich zamówienia.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.