Komunikaty PR

Zielony standard współpracy Panattoni i DB Schenker. Ponad 5 000 mkw w Świdniku

2021-04-12  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewelina Ciuchta
Konkret PR

ul. Konduktorska 4 lok. 9
00-775 Warszawa
e.ciuchta|konkretpr.pl| |e.ciuchta|konkretpr.pl
508 338 267
www.konkretpr.pl

Panattoni, lider nieruchomości przemysłowych w Europie, z kolejną zieloną realizacją dla DB Schenker. Ukończony na początku tego roku w Świdniku terminal przeładunkowy o powierzchni ok. 5165 m kw., pomyślnie przeszedł certyfikację BREEAM na poziomie Very Good. Szczególnie wysoko ocenione zostały systemy wodne, a także podejście ekologiczne do inwestycji i zagospodarowanie terenu. Obiekt jest częściowo napędzany przez OZE, a dzięki zrównoważonym rozwiązaniom udało się ograniczyć emisję CO2 o blisko 30 proc., zużycie energii o 34 proc., a także wody o 67 proc. Wartość inwestycji toblisko 50 mln zł.

Panattoni – naturalny wybór w zielonych inwestycjach. DB Schenker po raz trzeci wybrało Panattoni do realizacji obiektu, który spełnił najwyższe standardy nowoczesnego i ekologicznego budownictwa. Tym razem deweloper dostarczył terminal przeładunkowy o powierzchni 5165 m kw., z 45 dokami załadunkowymi i częścią socjalno-biurową zajmująca 665 m kw. Inwestycja, z której DB Schenker obsługiwać będzie klientów z Lubelszczyzny, wyposażona została w szereg zrównoważonych rozwiązań i pozytywnie przeszła certyfikację BREEAM na poziomie Very Good. Na 10 kategorii aż dwie uzyskały punktację znacznie wyższą od zakładanej - w kategorii „Woda” obiekt osiągnął wynik wymagany dla poziomu „outstanding” – najwyższego dla certyfikacji BREEAM – a w „Ekologii i zagospodarowaniu terenu” inwestycja uzyskała poziom Excellent.

Bardzo wysokie notowania terminala przeładunkowego DB Schenker to zasługa zaawansowanych rozwiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju. Poziom „outstanding” udało się osiągnąć m.in. dzięki instalacji komponentów zapewniających oszczędność wody o ponad 67 proc. wyższej niż w przeciętnym modelu zużycia. Ponadto w obiekcie zastosowano pisuary bezwodne oraz toalety o ograniczonym przepływie wody, a elektrozawory odcinające wodę zabezpieczają przed wyciekami. Nad odpowiednim poziomem zużycia czuwa również nowoczesny system BMS. Poziom „excellent” w zakresie „Ekologii i zagospodarowania terenu” obiekt uzyskał m.in. w wyniku współpracy z wykwalifikowanym ekologiem. Dzięki wsparciu eksperta udało się zminimalizować wpływ procesu budowy na otoczenie oraz zabezpieczyć faunę i florę. Ponadto Panattoni wykonało nasadzenia drzew rodzimych, łąk kwietnych z gatunków atrakcyjnych dla owadów zapylających, czy hotele dla bezkręgowców. W utrzymaniu wprowadzonych rozwiązań pomoże przygotowany Plan Rozwoju Bioróżnorodności.

Panattoni zaimplementowało także szereg rozwiązań w pozostałych kategoriach. Deweloper zadbał o komfort pracy użytkowników – m.in. stosując rozwiązania pozwalające efektywnie wykorzystywać światło dzienne. Ponadto wynik Analizy Cyklu Życia Budynku na poziomie 89,2 proc. potwierdził maksymalne zmniejszenie zużycia energii – o 34 proc., emisji CO2 – o 29 proc. i wpływu na środowisko. W wysokiej ocenie pomogło m.in. wykorzystanie OZE, sterowanie oświetleniem zewnętrznym za pomocą zegara astronomicznego i czujników ruchu, recykling maksymalizujący odzysk surowców, czy nowoczesne systemy klimatyzacyjne, pozwalające na ograniczenie emisji substancji chłodniczych.

Jak komentuje Emilia Dębowska, Sustainability Manager w Panattoni: „Realizacje dla DB Schneker są doskonałym sprawdzianem naszych możliwości w zakresie dostarczania ekologicznych obiektów, powstałych zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Uzyskując certyfikację dla obiektu w Świdniku, po raz kolejny pokazaliśmy, że nasze realizacje wybiegają poza standard tu i teraz”. I dodaje: „W dwóch kategoriach inwestycja otrzymała ocenę wyższą niż Very Good i traktujemy to jako zapowiedź naszego rozwoju. Pierwsze obiekty na poziomie „Excellent” w polskim portfolio Panattoni już powstają, a w czeskim Chebie w ub. r. ukończyliśmy pierwszą w naszej historii realizację na poziomie Outstanding”.

Budowa terminala przeładunkowego w Świdniku była już trzecią zieloną realizacją Panattoni dla DB Schenker. W styczniu br. deweloper dostarczył w Rzeszowie obiekt wyposażony m.in. w kolektory słoneczne, instalację wody szarej, czy system urządzeń grzewczo-wentylacyjnych z 90 proc. odzyskiem ciepła. Budynek był nie tylko zrównoważony, ale także uzyskał Opinię o Innowacyjności wystawioną przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego. Pierwszą wspólną zieloną realizacją dewelopera i operatora logistycznego był obiekt w Nowej Wsi Wrocławskiej, który Panattoni dostarczyło na przełomie 2018 i 2019 r. Zastosowane w nim zrównoważone rozwiązania pozwoliły na dwukrotne zmniejszenie zużycia energii oraz emisję CO2 niższą o 230 ton w porównaniu z tradycyjnymi obiektami.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Konkret PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.