Komunikaty PR

Zrównoważone budynki dla wszystkich! Raport Roczny PLGBC 2021

2022-01-14  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt

Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

ul. Konarskiego 18c/2-11A
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opublikowało Raport Roczny 2021. W oparciu o strategiczne cele, organizacja przeprowadziła wiele nowych i cennych inicjatyw oraz projektów, które wsparły działania Członków. Podejmowane aktywności wzmocniły społeczność zrównoważonego budownictwa w Polsce, poszerzając jej grono o nowych Członków.

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przedstawiło Raport Roczny z działalności w 2021 r. Organizacja podsumowała liczne inicjatywy i akcje organizowane we współpracy z Członkami, a także w ramach realizowanych krajowych i międzynarodowych projektów.

W ramach projektów członkowskich pojawiło się wiele angażujących aktywności, np.: kampania World Green Building Week, PLGBC Green Building Tour, kampania SDGs, cykl PLGBC online, PLGBC interview. Zorganizowano sześć grup roboczych, które pracowały nad wybranymi tematami zrównoważonego budownictwa, tworząc wspólnie publikacje.

Dla promocji zrównoważonego budownictwa, PLGBC zorganizowało 55 własnych wydarzeń, w tym cykl webinarów, spotkań stacjonarnych i kolejnych edycji swoich cyklicznych wydarzeń, w tym PLGBC Green Building Symposium i PLGBC Dzień Ziemi z zielonym budownictwem.

Wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem, przyciągając liczne grono uczestników.

Warto podkreślić, iż organizacja we współpracy z uznanymi ekspertami krajowymi i zagranicznymi opracowała pierwszą polską, wielokryterialną certyfikację ZIELONY DOM dla budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

W 2021 r. Stowarzyszenie przygotowało pięć własnych przewodników i raportów: Wirtualny przewodnik Less Waste Office, raport Certyfikacja zielonych budynków w liczbach, raport Elektromobilność, raport Mapa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050, Wirtualny Przewodnik po zrównoważonym domu/mieszkaniu.

Poszerzono stworzoną przez PLGBC Bazę Budynków Certyfikowanych w Polsce. Łączy ona informacje o obiektach certyfikowanych we wszystkich obecnych w kraju wielokryterialnych systemach oceny budynków, będąc wciąż innowacją w branży.

PLGBC zrealizowało również aktywności w ramach krajowego projektu Budynki są jak ludzie. Zdrowe, zielone mieszkania i domy, finansowanego z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Projekt wyróżniono w Konkursie dla Zaangażowanych ngo i startupów, a także ujęto na Mapie Edukacji Architektonicznej Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Odbyła się również kolejna edycja PLGBC Green Building Awards – konkursu ocenianego przez znakomite Jury, w którym w 10 kategoriach wyróżniono zrównoważone budynki i projekty oraz rozwiązania produktowe dla zielonego budownictwa w Polsce.

Organizacja kontynuowała aktywności w ramach 57 wydarzeń partnerskich i patronackich, w tym także poprzez uczestnictwo ekspertów PLGBC w licznych konferencjach w kraju i zagranicą.

Duże znaczenie w działalności PLGBC zyskała współpraca międzynarodowa, w tym zwłaszcza w ramach Europe Regional Network (ERN) – europejskiej części WorldGBC, współpracę z ambasadami i uczestnictwo w kolejnych projektach międzynarodowych, m.in. Build Upon2, Smarter Finance For Families, Building Life czy Making City.

PLGBC rozwinęło propozycję szkoleń oraz warsztatów dla profesjonalistów z branży budownictwa i nieruchomości. Również w ramach PLGBC Green Building Akademia przeprowadzono warsztaty i lekcje ekologiczne dla dzieci i młodzieży, wykłady dla studentów w formie stacjonarnej i online, które przyciągnęły w sumie 750 osób.

PLGBC zakończyło 2021 rok poszerzeniem grona Członków o nowe, uznane firmy i organizacje.

- Zrównoważone budownictwo pełni kluczową rolę w przyspieszeniu realizacji ambicji klimatycznych. W PLGBC łączą nas wspólne wartości i to one pozwalają współtworzyć budynki, miasta i ich otoczenie pozwalające w sposób ciągły prosperować ludziom i planecie.
Kierując się naszą strategią, świadomie działamy na rzecz zrównoważonej przyszłości w oparciu o stosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, zwiększanie bioróżnorodności, podnoszenie poziomu dobrostanu, jakości życia i zdrowia społeczeństwa oraz powstrzymywanie zmian klimatu i adaptację do nowych warunków. Nasz sektor zrównoważonego budownictwa, podobnie jak cała reszta świata, ma przed sobą wiele wyzwań. Podsumowując 2021 rok, działamy wspólnie, by tworzyć zrównoważone budynki dla wszystkich
– podkreśla Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzająca, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Raport do pobrania:

https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2022/01/PLGBC-raport-roczny-2021.pdf
 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem? Biuro prasowe
2024-07-26 | 11:00

Dopłaty kredytowe, a wynajem mieszkania: będzie problem?

Do tej pory Polacy mogli skorzystać z trzech programów dopłat kredytowych: Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych oraz Bezpieczny Kredyt 2%. Na horyzoncie pojawia się program Kredyt
Nieruchomości CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland
2024-07-25 | 12:00

CCC zostaje w trzech centrach handlowych z portfolio Greenman Poland

  Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w
Nieruchomości Warsaw office market in the process of adaptation
2024-07-25 | 01:00

Warsaw office market in the process of adaptation

Stable demand, low supply of new offices, and few vacancies—this briefly describes the current situation in the Warsaw market Just under 11 per cent of the office space resources in

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Trzynaście państw UE wytwarza już więcej energii z OZE niż z paliw kopalnych. Polska jeszcze nie, ale też bije rekordy w zielonej energii

30 do 27 proc. – tak wyglądał w UE w I połowie br. udział energii z odnawialnych źródeł versus z paliw kopalnych. To oznacza, że po raz pierwszy w historii mieliśmy na Starym Kontynencie więcej zielonej energii. Takim osiągnięciem może się już pochwalić prawie połowa państw członkowskich. W Polsce – po bardzo dynamicznym wzroście produkcji energii słonecznej – udział OZE sięga już ok. 30 proc., a węgla spada poniżej 60 proc. Mimo znaczących postępów w ostatnich dwóch latach wciąż wiele aspektów zielonej transformacji w kraju wymaga poprawy. Motywacją do przyspieszenia zmian są korzyści finansowe – na rachunkach za prąd – oraz środowiskowe.

Sport

Siatkówka z coraz większym wsparciem sponsorów. Największe firmy inwestują nie tylko w drużyny narodowe, ale i ligowe kluby

Polska liga siatkówki jest jednym z chętniej oglądanych w Polsce wydarzeń sportowych. W ubiegłym sezonie spotkania w fazie zasadniczej przyciągnęły do hal ponad pół miliona osób, a średnia oglądalność meczów ligowych wzrosła do ponad 84 tys. Sukcesy sportowe i zainteresowanie widzów przekładają się na coraz większe zaangażowanie sponsorów, także w siatkówkę ligową. Stołeczny zespół siatkarzy Projekt Warszawa pozyskał nowego sponsora tytularnego – została nim PGE Polska Grupa Energetyczna.

Infrastruktura

Na budowę sieci światłowodowych w Polsce trafi z UE niespełna 7 mld zł. Inwestycje może jednak zahamować biurokracja

W Polsce światłowód ma już blisko połowa z 9,5 mln użytkowników internetu stacjonarnego, a ta technologia szybko zyskuje na popularności – w ubiegłym roku zwiększyła swój udział w rynku o 10 proc. – Środki unijne przeznaczone na dobudowanie sieci światłowodowych w Polsce to w tej chwili w sumie 6–7 mld zł – zauważa Jacek Wiśniewski, prezes zarządu Nexery. Jak wskazuje, w praktyce zagospodarowanie tych pieniędzy może być jednak problematyczne ze względu na biurokrację, brak koordynacji między różnymi urzędami i resortami oraz krótki czas, jaki pozostał na ich wydatkowanie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.