Nieściągalność wierzytelności warunkiem skorzystania z ulgi na złe długi

Robert Nogacki
Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13
02-181 Warszawa
sekretariat|kancelaria-skarbiec.pl| |sekretariat|kancelaria-skarbiec.pl
22 586 40 00
www.kancelaria-skarbiec.pl
VAT od faktury trzeba zapłacić skarbówce niezależnie od tego, czy faktura została opłacona, czy nie
System podatku VAT jest tak skonstruowany, że przedsiębiorca, który dokonał dostawy towaru lub usługi, zobowiązany jest do rozliczenia wykazanego na fakturze VAT bez względu na to, czy otrzymał za nią zapłatę, czy nie. Problem ten został dostrzeżony i zarówno ustawodawca wspólnotowy, a w ślad za nim ustawodawcy państw członkowskich UE wprowadzili do swoich przepisów podatkowych instytucję tzw. ulgi na złe długi.
Ulga na złe długi
W polskiej ustawie o VAT zawarto ją w art. 89a. Zgodnie z tym przepisem podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność uważa się za uprawdopodobnioną, jeśli wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Dodatkowe warunki skorzystania z ulgi
W celu zapewnienia prawidłowego poboru VAT państwa członkowskie UE mogą obwarowywać możliwość skorzystania z ulgi na złe długi dodatkowymi warunkami. Trybunał Sprawiedliwości UE wielokrotnie podkreślał jednak, że warunki te nie mogą wykraczać ponad to, co jest konieczne dla realizacji celu przepisu.
Tymczasem w Polsce do 30 września 2021 r., aby skorzystać z ulgi na złe długi, należało spełnić następujące warunki:
1) dostawa musiała zostać dokonana na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
2) na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty:
a) wierzyciel i dłużnik byli podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
b) dłużnik nie był w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
3) od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została ona wystawiona.
Zmiana przepisów
W obliczu licznych skarg wnoszonych przez przedsiębiorców, którym polskie urzędy skarbowe odmawiały prawa do ulgi na złe długi i wobec orzecznictwa TSUE potwierdzającego, że państwa członkowskie Unii Europejskiej nie mogą uzależniać prawa przedsiębiorców do skorzystania z ulgi od spełnienia warunków, które wykraczają poza cel w postaci zapewnienia prawidłowego poboru podatku VAT, polski ustawodawca zmienił prawo, rezygnując z większości dodatkowych obwarowań.
Nowe przepisy wymagają jedynie, by na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty, wierzyciel posiadał status podatnika VAT oraz aby od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 3 lata, licząc od końca roku, w którym została ona wystawiona.
Uproszczenie przepisów umożliwi skorzystanie z ulgi większej liczebnie przedsiębiorców i ma szansę realnie wpłynąć na uzależnienie skorzystania z ulgi od faktycznej nieściągalności wierzytelności.
Autor: Skarbiec Corporate Services specjalizuje się w doradztwie księgowym, prowadzeniu ksiąg rachunkowych, sprawozdawczości finansowej i minimalizacji kosztów związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków

BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku

Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.