Nowa droga na wrocławskim Jagodnie
Dom Development, największy deweloper w Polsce, rozpoczął prace przy budowie ulicy Drabika na wrocławskim Jagodnie. Docelowo nowa droga stanie się wygodną alternatywą dla ulicy Buforowej i usprawni transport na południu miasta. Inwestycja jest możliwa dzięki współpracy wrocławskiego magistratu z deweloperami.
Ulica Drabika powstanie między ulicami Beaty Artemskiej i Asfaltowej, które łączą Jagodno z Wojszycami. Pierwszy jej fragment, budowany przez Dom Development, zostanie oddany do użytku w kwietniu 2021 roku. Kolejne etapy wybudują deweloperzy realizujący sąsiednie inwestycje, zlokalizowane wzdłuż nowej drogi. W całości ulicą Drabika pojedziemy pod koniec 2022 roku.
Projekt drogi przewiduje szereg rozwiązań przyjaznych jej użytkownikom. Dla bezpieczeństwa mieszkańców zaplanowano wyniesione przejścia dla pieszych oraz progi zwalniające. Po obu stronach ulicy przewidziano ścieżki pieszo-rowerowe oraz pasy zieleni z nasadzeniami. Prace drogowe obejmą również budowę skrzyżowania ulicy Drabika z Artemską tuż przy realizowanej przez Dom Development inwestycji Osiedle Komedy. W efekcie, wkład dewelopera w opracowanie projektu, budowę infrastruktury technicznej, nowej nawierzchni i towarzyszących chodników oraz oświetlenia sięgnie blisko 4 mln złotych.
– Czujemy się odpowiedzialni za otoczenie naszych inwestycji. Dlatego zainicjowaliśmy rozmowy o tym projekcie z miastem i innymi deweloperami.– mówi Iwona Kołodziejczyk, prezes Dom Development Wrocław. – Cieszę się, że rozpoczęliśmy budowę pierwszego etapu nowej, tak potrzebnej mieszkańcom drogi, która ułatwi poruszanie się po Jagodnie. To kolejny projekt pokazujący jak deweloper może współpracować z magistratem, by tworzyć użyteczne przestrzenie publiczne – dodała.
Oprócz odciążenia ulicy Buforowej nowa droga ułatwi dojazd do planowanego zespołu szkolno-przedszkolnego powstającego przy ulicy Asfaltowej. Mieszkańcy osiedli zlokalizowanych w bliskiej odległości ul. Drabika nie będą musieli jechać ul. Buforową, żeby dotrzeć do nowej szkoły i przedszkola. Usprawni to komunikację w tej części miasta i skróci czas dojazdu do placówki.
W zespole szkolno-przedszkolnym, którego budowa, zgodnie z informacjami publikowanymi przez Gminę Wrocław, ruszy jeszcze w tym roku, znajdzie się miejsce dla 1000 uczniów oraz 200 przedszkolaków.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.