Nowa droga na wrocławskim Jagodnie
Dom Development, największy deweloper w Polsce, rozpoczął prace przy budowie ulicy Drabika na wrocławskim Jagodnie. Docelowo nowa droga stanie się wygodną alternatywą dla ulicy Buforowej i usprawni transport na południu miasta. Inwestycja jest możliwa dzięki współpracy wrocławskiego magistratu z deweloperami.
Ulica Drabika powstanie między ulicami Beaty Artemskiej i Asfaltowej, które łączą Jagodno z Wojszycami. Pierwszy jej fragment, budowany przez Dom Development, zostanie oddany do użytku w kwietniu 2021 roku. Kolejne etapy wybudują deweloperzy realizujący sąsiednie inwestycje, zlokalizowane wzdłuż nowej drogi. W całości ulicą Drabika pojedziemy pod koniec 2022 roku.
Projekt drogi przewiduje szereg rozwiązań przyjaznych jej użytkownikom. Dla bezpieczeństwa mieszkańców zaplanowano wyniesione przejścia dla pieszych oraz progi zwalniające. Po obu stronach ulicy przewidziano ścieżki pieszo-rowerowe oraz pasy zieleni z nasadzeniami. Prace drogowe obejmą również budowę skrzyżowania ulicy Drabika z Artemską tuż przy realizowanej przez Dom Development inwestycji Osiedle Komedy. W efekcie, wkład dewelopera w opracowanie projektu, budowę infrastruktury technicznej, nowej nawierzchni i towarzyszących chodników oraz oświetlenia sięgnie blisko 4 mln złotych.
– Czujemy się odpowiedzialni za otoczenie naszych inwestycji. Dlatego zainicjowaliśmy rozmowy o tym projekcie z miastem i innymi deweloperami.– mówi Iwona Kołodziejczyk, prezes Dom Development Wrocław. – Cieszę się, że rozpoczęliśmy budowę pierwszego etapu nowej, tak potrzebnej mieszkańcom drogi, która ułatwi poruszanie się po Jagodnie. To kolejny projekt pokazujący jak deweloper może współpracować z magistratem, by tworzyć użyteczne przestrzenie publiczne – dodała.
Oprócz odciążenia ulicy Buforowej nowa droga ułatwi dojazd do planowanego zespołu szkolno-przedszkolnego powstającego przy ulicy Asfaltowej. Mieszkańcy osiedli zlokalizowanych w bliskiej odległości ul. Drabika nie będą musieli jechać ul. Buforową, żeby dotrzeć do nowej szkoły i przedszkola. Usprawni to komunikację w tej części miasta i skróci czas dojazdu do placówki.
W zespole szkolno-przedszkolnym, którego budowa, zgodnie z informacjami publikowanymi przez Gminę Wrocław, ruszy jeszcze w tym roku, znajdzie się miejsce dla 1000 uczniów oraz 200 przedszkolaków.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.