Komunikaty PR

Nowa placówka oświatowa w technologii modułowej w powiecie słupskim

2023-09-21  |  11:30
Biuro prasowe

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/a2dd7654d6e119043293fba52ccc3f0d20230921082724/c6c06c081408e93dfed04e742788262e20230921082747/cc6156

W Potęgowie, w powiecie słupskim, powstała nowoczesna placówka oświatowa mogąca przyjąć 125 dzieci. Budynek, w całości wykonany w technologii modułowej, składa się z trzyoddziałowego przedszkola i dwuoddziałowego żłobka. Inwestycja została zrealizowana w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”. Projektantem i wykonawcą inwestycji była gdańska firma EKOINBUD, zajmująca się projektowaniem i budową nowoczesnych domów prefabrykowanych oraz modułowych budynków użyteczności publicznej.

Jednokondygnacyjna placówka o wysokości 3m i całkowitej powierzchni użytkowej wynoszącej niespełna 1200 mkw. została w całości zrealizowana w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego zapewniającego wysoką energooszczędność i zdrowy mikroklimat.

W budynkach łącznie wygospodarowano 57 pomieszczeń, w tym trzy sale przedszkolne i dwie żłobkowe wraz z niezbędnymi węzłami sanitarnymi, salę wielofunkcyjną, gabinet dyrektora, pomieszczenia socjalne i sanitarne, przestrzeń do przygotowywania posiłków, zmywalnię oraz pomieszczenia techniczne. W celu redukcji kosztów eksploatacji, na terenie inwestycji zainstalowano również panele fotowoltaiczne o mocy 50kW. Jednocześnie budynek jest zasilany z gminnego ciepłociągu, wykorzystującego ekologiczną biomasę.

Zarówno przedszkole modułowe jak i żłobek modułowy zostały zrealizowane w systemie „Zaprojektuj i wybuduj” – mówi Michał Karbownik, project manager EKOINBUD. Całkowity zakres wykonanych przez nas prac obejmował więc nie tylko wykonanie budynku wraz z uzbrojeniem, ale też opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej, uzyskanie kompletu uzgodnień, pozwolenia na budowę, na użytkowanie budynku oraz kompleksowe zagospodarowanie okolicznego terenu. Placówka została zaprojektowana w technologii prefabrykowanych modułów w konstrukcji drewnianej, która w znacznym stopniu skróciła czas wznoszenia jego konstrukcji i ograniczyła zastosowanie tzw. prac mokrych, znacznie wydłużających realizację inwestycji.

W ramach zagospodarowania terenów zewnętrznych na terenie placówki przygotowano place zabaw dla dzieci, układ pieszy z elementami małej architektury (ławkami, koszami i stojakami na rowery) oraz parking. Ponadto realizacja objęła też zagospodarowanie terenów zielonych wraz z dwoma dużymi ogrodami deszczowymi, pozwalającymi na retencję wód w czasie intensywnych opadów.

 

Głównym założeniem projektu było wykorzystanie drewna jako materiału konstrukcyjnego oraz wełny drzewnej jako materiału izolacyjnego ścian zewnętrznych i stropu – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Niewątpliwym atutem technologii modułowej jest pełna dyfuzyjność, skutkująca "oddychaniem ścian”, co pozwala na wytworzenie ekologicznego mikroklimatu, dzięki czemu budynek jest bardzo zdrowy, dużo skuteczniej utrzymuje temperaturę i jest bardziej przyjazny użytkownikom. Wszystko to ma niebagatelne znaczenie w przypadku budynków, w których na co dzień przebywają dzieci. Ponadto zdecydowaliśmy się na zastosowane rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną budynku poprzez zaprojektowanie przegród zewnętrznych o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej. Placówka wyposażona jest również w ogrzewanie podłogowe i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jeżeli natomiast chodzi o prace zewnętrze - teren wokół obiektu wymagał od nas nieco bardziej skomplikowanych prac ziemnych, polegających na zniwelowaniu terenu i dostosowaniu go do specyficznych wymogów, które muszą spełniać place zabaw.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konferencja Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Rady Podatkowej

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu

Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.

Rolnictwo

Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.

Polityka

Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.