Nowa szansa na usprawnienie dialogu z przedsiębiorcami
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Powołany przez ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana Zespół ds. Deregulacji i Dialogu Gospodarczego, w którego skład wchodzi aż 18 organizacji pracodawców, ma szansę wpłynąć na poprawienie jakości dialogu społecznego oraz na tworzenie przepisów, które wreszcie będą przyjazne przedsiębiorcom.
Minister Hetman od początku pełnienia funkcji spotyka się z przedstawicielami przedsiębiorców.
- Jestem absolutnie przekonany, że nie można tworzyć regulacji gospodarczych w oderwaniu od osób, których one dotyczą - podkreślał minister w komunikacie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Każdą formę dialogu z przedsiębiorcami BCC wita z zadowoleniem. Tym większym, że przez ostatnie lata dialog ten nie był na zadawalającym poziomie m.in. poprzez nagminne pomijanie przez wcześniejszy rząd Rady Dialogu Społecznego w konsultowaniu istotnych rozwiązań prawnych oraz projektów ustaw.
- Z satysfakcją obserwujemy zmiany w podejściu nowego rządu do konsultacji najważniejszych spraw dotyczących przedsiębiorców z samymi zainteresowanymi. Deregulacja jest bardzo ważną kwestią, która dotyczy wielu obszarów polskiej, przeregulowanej gospodarki. Dlatego przedsiębiorcy wiążą z nią duże nadzieje. - mówi Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców Business Centre Club
W badaniu przeprowadzonym w 2023 roku przez BCC wśród 2 000 przedsiębiorców 83 % ankietowanych oceniło dialog społeczny w Polsce jako mało skuteczny. Takie działanie jak powołanie Zespołu ds. Deregulacji i Dialogu Gospodarczego mają szansę diametralnie zmienić te opinie.
Nowy zespół powołany przez Ministra Rozwoju i Technologii pomoże bowiem w jeszcze szerszym włączeniu przedstawicieli przedsiębiorców w proces identyfikacji trudności jakie stoją przed polskim biznesem i pomoże w ich rozwiązywaniu.
- O taki właśnie partnerski dialog Business Centre Club zabiegał przez całą swoją kadencję przewodniczenia Radzie Dialogu Społecznego. W tym duchu stworzyliśmy również cykl spotkań z politykami Rozmowy o gospodarce, podczas którego dyskutujemy o najbardziej palących dla środowiska przedsiębiorców problemach i przedstawiamy konkretne propozycje rozwiązań. Gościem jednego z ostatnich spotkań by Minister Krzysztof Hetman.” – podsumował Łukasz Bernatowicz.

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.