Komunikaty PR

Nowe, groźne oblicze ransomware’u

2021-03-01  |  01:00
Biuro prasowe

Nową wersję Ryuka wyróżnia specyficzny rodzaj samoreplikacji, wcześniej raczej niespotykany w tej grupie złośliwego oprogramowania. Malware po uruchomieniu rozprzestrzenia się na inne urządzenia Windows z dostępem do protokołu zdalnego wywoływania procedur (RPC).  Ransomware wyświetla listę wszystkich adresów IP w pamięci podręcznej ARP (Address Resolution Protocol) i wysyła pakiety przypominające Wake-on-LAN (WOL) do wykrytych maszyn. Następnie rozpoczyna proces szyfrowania każdego z urządzeń. Warto podkreślić, iż zdolność Ryuka do szyfrowania dysków w komputerach zdalnych zaobserwowano już w ubiegłym roku, natomiast nowością jest możliwość samoreplikacji na inne urządzenia z systemem Windows pracujące w sieciach lokalnych ofiar.

  • Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu może być zmiana hasła lub wyłączenie konta użytkownika, a następnie przejście do podwójnej zmiany hasła domeny KRBTGT. Taka operacja wiąże się z pewnymi utrudnieniami, ale natychmiast powstrzyma rozprzestrzenianie się złośliwego oprogramowania. - radzi ANSSI.

 

Specjaliści od cyberbezpieczeństwo apelują też do administratorów sieci o podjęcie odpowiednich kroków, które wyeliminują lub przynajmniej ograniczą zakres potencjalnych strat.

  • Zamiast płacić okup cyberprzestępcom firmy powinny zainwestować w dobre oprogramowanie antywirusowe, oferujące funkcje antyransomware. Nie mniej ważny jest odpowiedni dobór narzędzi do backupu. W ostatnim czasie coraz częściej wspomina się o tworzeniu tzw. niezmiennego backupu, który chroni dane krytyczne przed modyfikacją lub usunięciem. Innym skutecznym sposobem jest przechowywania kopii na taśmach w trybie offline. - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Po raz pierwszy działalność grupy przestępczej Ryuk odnotowano w 2018 roku. Ten gang ransomware jest znany z dostarczania swoich ładunków w ramach wieloetapowych ataków przy użyciu wektorów infekcji Trickbot, Emotet i BazarLoader. Ryuk ma na swoim koncie także szereg ataków na amerykański system opieki zdrowotnej. W trzecim kwartale 2020 roku ransomware Ryuk uderzał średnio co tydzień w około 20 podmiotów.

 

źródło: bitdefender.pl; marken.com,pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.