Nowe Pokolenie w DESA Unicum
Gigantyczny, ponad trzymetrowy „Nokturn” Rafała Bujnowskiego, jednego z najważniejszych współczesnych artystów można zobaczyć na wystawie „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”. Jego prace prezentowane były w Nowym Jorku, Londynie i Paryżu. W DESA Unicum pojawiła się również twórczość wybitnych artystek, których prace znajdują się w najważniejszych światowych kolekcjach. Wśród nich Paulina Ołowska, której dzieła zobaczyć można było w Tate Modern, a także Ewa Juszkiewicz, którą reprezentuje jedna z najważniejszych światowych galerii – Gagosian. Wystawę oglądać można od 19 maja. Aukcja już 8 czerwca.
Jest jednym z najbardziej znanych współczesnych malarzy. W latach 90. uczestniczył w działaniach słynnej Grupy Ładnie. Jej członkowie w swoich pracach ukazywali nową i niezwykle charakterystyczną, postkomunistyczną rzeczywistość. Najnowszą twórczość Rafała Bujnowskiego można interpretować jako studium malarstwa, jego ograniczeń oraz możliwości. Prezentowana na wystawie praca „Nokturn” to niesamowity, minimalistyczny pejzaż. Poruszenie przez artystę jednego z najbardziej rozpoznawalnych motywów w europejskim malarstwie sprawia, że dzieło jest z jednej strony świadomym nawiązaniem do historii, a z drugiej odkryciem nowych możliwości, jakie stoją przed malarstwem. Ogromną rolę w tej pracy odgrywa rola widza, patrzenia i światła.
W DESA Unicum zobaczyć można też prace wybitnych artystek. Jedną z nich jest Paulina Ołowska. Pomimo ogromnego międzynarodowego uznania, twórczość malarki pozostaje zakorzeniona w polskiej tradycji i historii. Łącząc dziedzictwo zachodniej i wschodniej kultury, prace Ołowskiej pozostają popularne wśród szerokiego grona odbiorców od Nowego Jorku przez Londyn aż po Hong Kong. Na wystawie znalazły się jej dwa dzieła: „Podwójny portret” i „Kompozycja”. Również Ewa Juszkiewicz jest uznawana za jedną z najciekawszych i najważniejszych artystek współczesnych. Trafiła do grona największych gwiazd sztuki, jak Damien Hirst czy Jeff Koons. Podczas majowych targów Frieze w Nowym Jorku słynna galeria Gagosian sprzedała wszystkie prezentowane prace Juszkiewicz. Najbardziej intrygującym elementem jej obrazu, który zobaczyć można na wystawie jest samotne oko wyzierające z warstw białego materiału. Z kolei Karolina Jabłońska pomimo młodego wieku już teraz należy do najważniejszych artystek młodego pokolenia. W DESA Unicum zaprezentowany został jej obraz zatytułowany „Ozimina”.
Kobiecość jest również jednym z głównych motywów w twórczości Agaty Bogackiej. Prezentowana na wystawie praca to jeden z ikonicznych obrazów artystki z początkowych lat twórczości. To okres wielkiej rozpoznawalności Bogackiej i jej zawodowego triumfu. Prace, malowane najczęściej na stonowanym, szarym tle, przedstawiały postaci młodych kobiet, ale też i mężczyzn. Ich pozy magnetyzowały, zatrzymywały spojrzenie. Taki właśnie jest pokazywany na wystawie „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989” obraz „My”.
W DESA Unicum pojawił się również wyjątkowy pejzaż autorstwa Antoniego Starowieyskiego, a także twórczość Poli Dwurnik, Radka Szlagi, Pawła Althamera, Piotra Janasa, Normana Leto i Basi Bańdy. 8 czerwca wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”: 19 maja — 8 czerwca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”: 8 czerwca 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/sztuka-wspolczesna-nowe-pokolenie-po-1989-exfz/

Światowe wydarzenie znów w Polsce – Międzynarodowy (Ty)Dzień Archiwów w 37 miastach

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.