Nowy dom dla miliona książek: Tezeusz.pl przenosi magazyny
- AiK Tezeusz uruchamia podkrakowskiej Skawinie największy w Polsce magazyn książek nowych i używanych.
- Firma w przygotowuje się do rozpoczęcia działalności w Czechach w 2025 roku.
- W strategicznej perspektywie zamierza osiągnąć pozycję ważnego gracza na europejskim rynku re-commerce książek.
Antykwariat i Księgarnia Tezeusz to największy podmiot na polskim rynku re-commerce książek, który przygotowuje się do kolejnego etapu rozwoju: ekspansji na rynki międzynarodowe.
W re-commerce – czyli w obrocie rzeczami używanymi – kluczowa jest logistyka na najwyższym poziomie, zapewniająca nie tylko sprawną sprzedaż, jak i efektywne pozyskiwanie towaru. Dlatego Tezeusz.pl konsoliduje i unowocześnienia zasoby logistyczne. Dotychczasowe magazyny firmy w Lubniu i Tenczynie zostaną zamknięte, a ich funkcje przejmie nowoczesny obiekt MDC2 Park Kraków South w Skawinie.
Nowy magazyn to ważny kamień milowy strategii firmy, zakładającej umocnienie na pozycji lidera
w segmencie wieloformatowego e-commerce książkowego w Polsce. Natomiast w dalszej perspektywie Tezeusz.pl zamierza stać się jednym z największych graczy na rynku książek używanych w Europie. Pierwszym krajem, w którym firma zacznie działalność już w przyszłym roku, będą Czechy.
„Czechy są dla nas pilotażowym rynkiem, na którym chcemy sprawdzić nasze rozwiązania. Stamtąd rozpocznie się ekspansja na inne rynki Europy Zachodniej” – mówi Andrzej Miszk, prezes
i założyciel Tezeusz.pl. „Rynek książek używanych jest bardzo niedoceniany – szacuję, że w Europie jego wartość sięga nawet 20 miliardów złotych. Chcę, by Tezeusz był liderem w wykorzystaniu tego potencjału, a naszym celem jest stworzenie unikalnej platformy marketplace, łączącej książki papierowe, e-booki, audiobooki oraz szeroką ofertę cyfrową. Nowa lokalizacja w Skawinie zbliża nas do realizacji tych planów i pozwala zyskać cenną przewagę.”
W procesie poszukiwania magazynu oraz negocjowania warunków najmu firmę wspierali eksperci z międzynarodowej agencji Cushman & Wakefield.
Największy magazyn książek w Polsce
Nowy magazyn w Skawinie oferuje ponad 4100 m² powierzchni i od pierwszego dnia działalności stanie się domem dla blisko miliona książek. Będzie to największy magazyn książek w kraju, z najbogatszym wyborem pozycji używanych i kolekcjonerskich. Obsługa takiej oferty wymaga nie tylko większej przestrzeni, ale także zaawansowanych rozwiązań technologicznych, które pozwalają na efektywniejsze zarządzanie procesami logistycznymi.
– Na każdym metrze bieżącym regałów nowego magazynu będziemy przechowywać ponad pół tysiąca książek, a ciąg regałów będzie miał łącznie ponad 1,5 kilometra! To ogromny zbiór. Dzięki nowym technologiom, takim jak inteligentne zarządzanie przestrzenią magazynową czy automatyzacja procesów kompletacyjnych, będziemy w stanie sprawnie przetwarzać milionowe wolumeny zamówień w skali roku. – mówi Mateusz Cichoń, Chief Operating Officer Tezeusz.pl.
W Skawinie zamówienia będą kompletowane za pomocą czterdziestu kolektorów magazynowych. System zarządzania magazynem umożliwi inteligentne alokowanie towarów na regałach, a zautomatyzowane procesy kompletacji i pakowania zamówień pozwolą na podwojenie dziennego tempa realizacji zamówień – z 2500 do 5000 przesyłek. Przy obsłudze zamówień pracować będzie od 50 do 80 pracowników, a z czasem liczba ta będzie rosła.
Nowy magazyn Tezeusz.pl w Skawinie będzie mógł być w przyszłości rozbudowany. Możliwość tworzenia antresoli magazynowych oraz integracji nowych technologii pozwoli w przyszłości zwiększyć powierzchnię magazynową do ponad 8000m² i przechowywać nawet 2 do 3 milionów książek.
Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.