Komunikaty PR

Nowy raport IPCC: świat musi jeść mniej mięsa

2022-04-05  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Barbara Rożyńska
ProVeg

ul. Dygata 2/3
01-748 Warszawa
barbara.rozynska|proveg.com| |barbara.rozynska|proveg.com
668448566
https://proveg.com/pl/
Do pobrania IP ( 0.01 MB )

Najlepsi światowi naukowcy zajmujący się klimatem opublikowali wczoraj swój najnowszy raport na temat łagodzenia zmian klimatycznych, w którym kategorycznie stwierdzili, że ograniczenie spożycia mięsa jest niezbędnym środkiem do walki z kryzysem klimatycznym.

Zajmująca się budowaniem świadomości żywieniowej, międzynarodowa organizacja non-profit ProVeg International stanowczo popiera opublikowany raport IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change), w którym stwierdzono,, że jednym z największych indywidualnych wkładów w redukcję emisji jest przyjęcie zrównoważonej, zdrowej diety, która obejmuje ograniczenie spożycia mięsa i nabiału poprzez stosowanie bardziej roślinnej diety.

“Dobrze jest usłyszeć, że IPCC wezwał do zmiany diety, a w szczególności do ograniczenia spożycia mięsa, w celu zmniejszenia emisji metanu. Uznanie przez światową społeczność naukową ogromnego wpływu, jaki rolnictwo zwierzęce wywiera na klimat, to krok we właściwym kierunku”- komentuje Raphael Podselver, Head of UN Advocacy w ProVeg.

ProVeg prowadzi kampanię pod hasłem "Zmieniaj Dietę, Nie Klimat", aby zwrócić uwagę na wpływ rolnictwa zwierzęcego na środowisko naturalne, do której dołączyła w tym roku delegacja młodzieży. Organizacja pozarządowa zabierze to przesłanie wraz z młodzieżowymi aktywistami klimatycznymi na konferencję klimatyczną ONZ, COP27, która odbędzie się w Egipcie w listopadzie 2022 roku, kiedy to globalni decydenci spotkają się, by uzgodnić kolejne kroki w walce ze zmianami klimatu.

Zalecenie dotyczące ograniczenia mięsa i przejścia na dietę opartą w większym stopniu na roślinach zostało przyjęte z zadowoleniem nie tylko przez organizacje pozarządowe, ale i korporacje. Podczas COP26 globalne zobowiązanie metanowe zostało ostro skrytykowane, ponieważ nie określono w nim, jakie bezpośrednie działania prowadzą do redukcji emisji metanu. W odpowiedzi jeden z dużych graczy na rynku spożywczym, Upfield, opublikował swoje dane dotyczące emisji metanu, pokazując, że przejście na dietę bardziej roślinną może zmniejszyć emisje związane z żywnością nawet o 50%. 

Komentując raport IPCC, Sally Smith, globalny dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i ESG w Upfield, powiedziała: "Podczas konferencji COP26 rozpoczęły się ważne dyskusje na temat tego, jak pilnie musimy zająć się metanem pochodzącym z paliw kopalnych jako czynnikiem przyczyniającym się do kryzysu klimatycznego, natomiast o metanie w sektorze żywności i rolnictwa prawie w ogóle nie wspomniano. Nie dalej jak w zeszłym tygodniu firma Upfield ujawniła swój ślad metanowy, tworząc precedens dla przejrzystości w zakresie metanu w sektorze spożywczym. Cieszymy się, że możemy przyłączyć się do ważnej, szerszej dyskusji poprzez ujawnienie śladu metanowego i mamy nadzieję, że zainspiruje to decydentów i społeczność biznesową do szybszych działań."

Światowy system żywności odpowiada za około jedną trzecią globalnych emisji gazów cieplarnianych.   Największy udział ma żywność pochodzenia zwierzęcego. Z badań opublikowanych w czasopiśmie Nature Food wynika na przykład, że globalna emisja gazów pochodzących z żywności pochodzenia zwierzęcego jest dwukrotnie większa niż z żywności pochodzenia roślinnego i odpowiada za około 20% globalnej emisji.

----

O ProVeg International

ProVeg jest międzynarodową organizacją podnoszącą świadomość żywieniową, która dąży do transformacji światowego systemu żywnościowego, poprzez zastąpienie konwencjonalnych produktów zwierzęcych, roślinnymi i komórkowymi alternatywami.

ProVeg współpracuje z międzynarodowymi decydentami, rządami, producentami żywności, inwestorami, mediami i opinią publiczną, aby pomóc światu przekształcić się w społeczeństwo i gospodarkę mniej zależne od hodowli zwierząt, a bardziej zrównoważone dla ludzi, zwierząt i planety.

ProVeg posiada status stałego obserwatora w UNFCCC, jest akredytowany przez UNEA i otrzymał nagrodę ONZ “Momentum for Change”.

 

O raporcie IPCC

Najnowszy raport IPCC został opracowany przez Grupę Roboczą III (WGIII) i stanowi trzeci rozdział Szóstej Rundy Oceny IPCC (AR6).

Pierwszy rozdział, opublikowany w sierpniu 2021 r., dotyczył przyczyn zmian klimatu, natomiast w drugim rozdziale, opublikowanym na początku tego roku, omówiono skutki kryzysu klimatycznego.

IPCC, utworzony w 1988 r., regularnie dostarcza naukowych analiz na temat wpływu zmian klimatu na życie ludzi. Raporty te pozwalają rządom podejmować świadome decyzje w oparciu o najnowsze wyniki badań naukowych. 

Z dotychczasowych ocen IPCC jasno wynika, że zmiany klimatu wywołane działalnością człowieka są powszechne, szybkie i nasilają się, stanowiąc zagrożenie dla dobrobytu ludzi i wszystkich innych gatunków.  

IPCC ostrzegł ponadto, że wszelkie dalsze opóźnienia we wspólnych działaniach na skalę światową spowodują utratę szansy na zabezpieczenie nadającej się do życia przyszłości.

Pełne informacje na temat Szóstej Rundy Oceny zostaną zebrane w Raporcie Syntetycznym, który ma się ukazać pod koniec 2022 r.

 

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: ProVeg
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym Biuro prasowe
2025-06-11 | 11:30

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

Już 1 października rusza w Polsce system kaucyjny. Aby odzyskać kaucję doliczoną do zakupu napoju w puszcze, konsumenci będą musieli spełnić kilka warunków. Inicjatywa
Ochrona środowiska „Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol
2025-05-23 | 13:00

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol

Trwa dyskusja nad kwestiami związanymi z gospodarką odpadami opakowaniowymi, w tym nad przyszłym systemem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Cały czas mamy do czynienia
Ochrona środowiska Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce
2025-05-22 | 13:30

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce

Polski System Kaucyjny (PSK) oraz Canpack Recycling podpisały list intencyjny, rozpoczynając strategiczną współpracę na rzecz budowy nowoczesnego, ogólnopolskiego systemu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Transport

Bezpieczeństwo stało się w UE tematem numer jeden. Miała w tym udział polska prezydencja

Ostatnie dni czerwca to dobra okazja do podsumowania pół roku prezydencji Polski w Radzie UE. Z tej okazji w Łodzi odbył się Wielki Piknik Europejski w Łodzi, w trakcie którego również wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego podsumowała ten okres: w ciągu ostatnich sześciu miesięcy Polska była silnym i odważnym przywódcą i również nam dała siłę i odwagę, aby kroczyć naprzód w tych bardzo trudnych czasach. Zdaniem europosła Dariusza Jońskiego Polsce udało się odbudować swoją pozycję na arenie międzynarodowej.

Polityka

Nie brakuje przeciwników zwiększenia wydatków na obronność do 5 proc. Obawiają się, że paradoksalnie zagrozi to bezpieczeństwu Europy

W Hadze rusza szczyt NATO. Jednym z ważniejszych punktów ma być podwyższenie wydatków państw sojuszniczych na zbrojenia i obronność do 5 proc. PKB. Jeśli wniosek zostanie zatwierdzony, państwa członkowskie przeznaczą łącznie na ten cel ponad 500 mld euro więcej rocznie. – Zwiększając wydatki na broń, nie tworzy się warunków do pokoju. Dlatego jesteśmy temu zdecydowanie przeciwni – podkreśla włoski europoseł Pasquale Tridico z Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S).

Ochrona środowiska

Gospodarowanie odpadami nieodłącznym elementem strategii firm. Brak jasnych przepisów utrudnia ich działania

Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami stanowi integralną część biznesu, a działania w tym obszarze coraz częściej wchodzą w skład strategii ESG. Opóźniające się wdrożenie systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) zgodnego z wymogami Unii Europejskiej stawia jednak przed polskimi przedsiębiorstwami wiele wyzwań.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.