Komunikaty PR

Nowy raport IPCC: świat musi jeść mniej mięsa

2022-04-05  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Barbara Rożyńska
ProVeg

ul. Dygata 2/3
01-748 Warszawa
barbara.rozynska|proveg.com| |barbara.rozynska|proveg.com
668448566
https://proveg.com/pl/
Do pobrania IP ( 0.01 MB )

Najlepsi światowi naukowcy zajmujący się klimatem opublikowali wczoraj swój najnowszy raport na temat łagodzenia zmian klimatycznych, w którym kategorycznie stwierdzili, że ograniczenie spożycia mięsa jest niezbędnym środkiem do walki z kryzysem klimatycznym.

Zajmująca się budowaniem świadomości żywieniowej, międzynarodowa organizacja non-profit ProVeg International stanowczo popiera opublikowany raport IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change), w którym stwierdzono,, że jednym z największych indywidualnych wkładów w redukcję emisji jest przyjęcie zrównoważonej, zdrowej diety, która obejmuje ograniczenie spożycia mięsa i nabiału poprzez stosowanie bardziej roślinnej diety.

“Dobrze jest usłyszeć, że IPCC wezwał do zmiany diety, a w szczególności do ograniczenia spożycia mięsa, w celu zmniejszenia emisji metanu. Uznanie przez światową społeczność naukową ogromnego wpływu, jaki rolnictwo zwierzęce wywiera na klimat, to krok we właściwym kierunku”- komentuje Raphael Podselver, Head of UN Advocacy w ProVeg.

ProVeg prowadzi kampanię pod hasłem "Zmieniaj Dietę, Nie Klimat", aby zwrócić uwagę na wpływ rolnictwa zwierzęcego na środowisko naturalne, do której dołączyła w tym roku delegacja młodzieży. Organizacja pozarządowa zabierze to przesłanie wraz z młodzieżowymi aktywistami klimatycznymi na konferencję klimatyczną ONZ, COP27, która odbędzie się w Egipcie w listopadzie 2022 roku, kiedy to globalni decydenci spotkają się, by uzgodnić kolejne kroki w walce ze zmianami klimatu.

Zalecenie dotyczące ograniczenia mięsa i przejścia na dietę opartą w większym stopniu na roślinach zostało przyjęte z zadowoleniem nie tylko przez organizacje pozarządowe, ale i korporacje. Podczas COP26 globalne zobowiązanie metanowe zostało ostro skrytykowane, ponieważ nie określono w nim, jakie bezpośrednie działania prowadzą do redukcji emisji metanu. W odpowiedzi jeden z dużych graczy na rynku spożywczym, Upfield, opublikował swoje dane dotyczące emisji metanu, pokazując, że przejście na dietę bardziej roślinną może zmniejszyć emisje związane z żywnością nawet o 50%. 

Komentując raport IPCC, Sally Smith, globalny dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i ESG w Upfield, powiedziała: "Podczas konferencji COP26 rozpoczęły się ważne dyskusje na temat tego, jak pilnie musimy zająć się metanem pochodzącym z paliw kopalnych jako czynnikiem przyczyniającym się do kryzysu klimatycznego, natomiast o metanie w sektorze żywności i rolnictwa prawie w ogóle nie wspomniano. Nie dalej jak w zeszłym tygodniu firma Upfield ujawniła swój ślad metanowy, tworząc precedens dla przejrzystości w zakresie metanu w sektorze spożywczym. Cieszymy się, że możemy przyłączyć się do ważnej, szerszej dyskusji poprzez ujawnienie śladu metanowego i mamy nadzieję, że zainspiruje to decydentów i społeczność biznesową do szybszych działań."

Światowy system żywności odpowiada za około jedną trzecią globalnych emisji gazów cieplarnianych.   Największy udział ma żywność pochodzenia zwierzęcego. Z badań opublikowanych w czasopiśmie Nature Food wynika na przykład, że globalna emisja gazów pochodzących z żywności pochodzenia zwierzęcego jest dwukrotnie większa niż z żywności pochodzenia roślinnego i odpowiada za około 20% globalnej emisji.

----

O ProVeg International

ProVeg jest międzynarodową organizacją podnoszącą świadomość żywieniową, która dąży do transformacji światowego systemu żywnościowego, poprzez zastąpienie konwencjonalnych produktów zwierzęcych, roślinnymi i komórkowymi alternatywami.

ProVeg współpracuje z międzynarodowymi decydentami, rządami, producentami żywności, inwestorami, mediami i opinią publiczną, aby pomóc światu przekształcić się w społeczeństwo i gospodarkę mniej zależne od hodowli zwierząt, a bardziej zrównoważone dla ludzi, zwierząt i planety.

ProVeg posiada status stałego obserwatora w UNFCCC, jest akredytowany przez UNEA i otrzymał nagrodę ONZ “Momentum for Change”.

 

O raporcie IPCC

Najnowszy raport IPCC został opracowany przez Grupę Roboczą III (WGIII) i stanowi trzeci rozdział Szóstej Rundy Oceny IPCC (AR6).

Pierwszy rozdział, opublikowany w sierpniu 2021 r., dotyczył przyczyn zmian klimatu, natomiast w drugim rozdziale, opublikowanym na początku tego roku, omówiono skutki kryzysu klimatycznego.

IPCC, utworzony w 1988 r., regularnie dostarcza naukowych analiz na temat wpływu zmian klimatu na życie ludzi. Raporty te pozwalają rządom podejmować świadome decyzje w oparciu o najnowsze wyniki badań naukowych. 

Z dotychczasowych ocen IPCC jasno wynika, że zmiany klimatu wywołane działalnością człowieka są powszechne, szybkie i nasilają się, stanowiąc zagrożenie dla dobrobytu ludzi i wszystkich innych gatunków.  

IPCC ostrzegł ponadto, że wszelkie dalsze opóźnienia we wspólnych działaniach na skalę światową spowodują utratę szansy na zabezpieczenie nadającej się do życia przyszłości.

Pełne informacje na temat Szóstej Rundy Oceny zostaną zebrane w Raporcie Syntetycznym, który ma się ukazać pod koniec 2022 r.

 

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA] Biuro prasowe
2024-04-22 | 15:00

Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]

Śmieci to zmora naszych czasów. Wróg, o tyle niebezpieczny, że za rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie po niemal całej planecie, a czas jego rozkładu jest zazwyczaj
Ochrona środowiska Dzień Ziemi już 22.04, w tym roku pod hasłem Planeta kontra tworzywa sztuczne
2024-04-17 | 01:00

Dzień Ziemi już 22.04, w tym roku pod hasłem "Planeta kontra tworzywa sztuczne"

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi - święto ustanowione w 1970 roku, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i uświadamianie problemów ochrony środowiska. W tym roku
Ochrona środowiska Nowy raport Fundacji Climate Strategies Poland
2024-04-12 | 01:00

Nowy raport Fundacji Climate Strategies Poland

Nowy raport Fundacji Climate Strategies Poland nie pozostawia złudzeń: samo raportowanie nie zbuduje konkurencyjności klimatycznej. Polskie firmy powinny pilnie się dekarbonizować, nie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Zmiany klimatu i dezinformacja wśród największych globalnych zagrożeń. Potrzeba nowego podejścia do zarządzania ryzykiem

Niestabilność polityczna i gospodarcza, coraz większa polaryzacja społeczeństwa, kryzys kosztów utrzymania, rosnąca liczba konfliktów zbrojnych i ryzyka cybernetyczne związane z rozwojem sztucznej inteligencji – to największe zagrożenia dla biznesu wskazywane w tegorocznym „Global Risks Report 2024”. Z raportu wynika, że obawy o bliską i dalszą przyszłość wciąż są zdominowane przez ryzyka klimatyczne i środowiskowe. Jednak w tym roku przykryły je niebezpieczeństwa związane z dezinformacją, wspieraną przez AI, która może wywoływać coraz większe niepokoje społeczne. – W tym roku na świecie 3 mld ludzi weźmie udział w wyborach, więc konieczność zaradzenia temu ryzyku staje się coraz pilniejsza – podkreśla Christos Adamantiadis, CEO Marsh McLennan w Europie.

Ochrona środowiska

Ciech od czerwca będzie działać jako Qemetica. Chemiczny gigant ma globalne aspiracje i nową strategię na sześć lat

Globalizacja biznesu, w tym możliwe akwizycje w Europie i poza nią – to jeden z głównych celów nowej strategii Grupy Ciech. Przedstawione plany na sześć lat zakładają także m.in. większe wykorzystanie patentów, współpracę ze start-upami w obszarze czystych technologii i przestawienie biznesu na zielone tory. – Mamy ambitny cel obniżenia emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku – zapowiada prezes spółki Kamil Majczak. Nowej strategii towarzyszy zmiana nazwy, która ma podsumować prowadzoną w ostatnich latach transformację i lepiej podkreślać globalne aspiracje spółki. Ciech oficjalnie zacznie działać jako Qemetica od czerwca br.

Finanse

72 proc. firm IT planuje podwyżki. W branży wciąż ogromna jest różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

W ubiegłym roku rynek pracy IT był znacznie mniej dynamiczny niż w poprzednich latach – wynika z „Raportu płacowego branży IT w 2024” Organizacji Pracodawców Usług IT. Przy wysokim poziomie podwyżek specjaliści rzadziej zmieniali pracę, ale niektórych zmusiły do tego cięcia w zatrudnieniu wynoszące w zależności od wielkości firmy od 12 do 26 proc. Ten rok zapowiada się bardziej optymistycznie: 61 proc. przedsiębiorstw planuje zwiększać zatrudnienie, a 72 proc. – pensje. Eksperci zwracają uwagę na wciąż duży rozstrzał między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn w tej branży.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.