O Kanale Augustowskim w Parlamencie Europejskim
W dniu 27 czerwca 2023 roku otwarto w Parlamencie Europejskim w Brukseli wystawę zdjęć zatytułowaną: Kanał Augustowski. Nieodkryty polski raj.
200-lecie budowy Kanału Augustowskiego stało się doskonałą okazją do opowiedzenia historii tej wyjątkowej budowli. Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Kanał Augustowski”. Jej motywem przewodnim jest przedstawienie Kanału Augustowskiego jako miejsca przyciągającego pięknem przyrody i intrygującej kultury, które po prostu trzeba odkryć. Autorami zdjęć są fotografowie związani z Kanałem Augustowskim od lat, prawdziwi jego admiratorzy, pan Andrzej Sidor i pani Jadwiga Koniecko.
Otwarcia wystawy dokonali panowie Krzysztof Jurgiel, poseł do Parlament Europejskiego, Bogdan Dyjuk, prezes Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania – Kanał Augustowski” oraz Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa.
Osobiście bardzo się cieszę, że możemy pokazać fragment Podlasia w Parlamencie Europejskim. Kanał Augustowski jako jeden z najważniejszych zabytków poprzemysłowych w Polsce jest jego świetną wizytówką. Mam nadzieję, że wystawa pomoże odkryć niezwykłe piękno regionu Posłom oraz wszystkim pracownikami Parlamentu Europejskiego ze wszystkich 28 państw członkowskich Unii Europejskiej, powiedział Krzysztof Jurgiel, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Bardzo się cieszę, że o Kanale Augustowskim możemy dzisiaj rozmawiać w sercu Europy – w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Ten niezwykły zabytek architektury, tak blisko związany z otaczającą go przyrodą, ale i losami mieszkańców, jest powodem do naszej szczególnej dumy. Wystawa Kanał Augustowski – nieodkryty polski raj, ma na celu pokazać go takim jaki jest: pachnącym lasem, z promieniami słońca odbijającymi się w wodzie, pysznym lokalną kuchnią i pełnym radości okolicznych mieszkańców, powiedział Bogdan Dyjuk, prezes Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania – Kanał Augustowski”.
Kanał Augustowski to obok Puszczy Białowieskiej największa atrakcja Województwa Podlaskiego. Jest jednym z najcenniejszych skarbów tego regionu. Zapraszam Państwa do odwiedzenie mojego miasta, Augustowa, i sprawdzenia na własne oczy, najlepiej z wysokości kajaka lub siodełka roweru dlaczego Kanał Augustowski jest taki urzekający, powiedział Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa.
Rocznicy 200-lecia rozpoczęcia budowy Kanału Augustowskiego towarzyszy szereg działań mających na celu opowiedzieć historie Kanału, ale także wzmocnić promocję turystyczną regionu. Z uwagi na ograniczony dostęp do Parlamentu Europejskiego od 30 czerwca 2023 rozpocznie się wystawa plenerowa na placu Solidarność 1980 w Brukseli, która będzie ogólnodostępna dla mieszkańców miasta, jak również turystów.
Cykl imprez promocyjnych na terenie Brukseli rozpoczął się już w maju podczas Dnia Polskiego w Brukseli i potrwa do końca wakacji. W ramach przygotowań do wystawy utworzono również stronę internetową w języku angielskim (https://augustowcanal.eu/), jak również nowy, profesjonalny film promocyjny.

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.

Mercure Szczyrk Resort prezentuje ofertę na Wielkanoc

Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.