Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii
Giełdę określa się często mianem barometru gospodarki, gdyż w dużej mierze oddaje kondycję najważniejszych spółek i ogólne nastroje na rynku. Tym samym, indeksy giełdowe są podatne na różne sygnały płynące z gospodarki i polityki, co powoduje ich wahania. Niekiedy te wahania są tak duże, że dochodzi do krachu. Kilka razy we współczesnej historii krach na giełdzie miał konsekwencje dla całego kraju, a nawet świata. Jeśli obawiasz się bessy, sprawdź, co łączy największe krachy giełdowe w historii.
Czarny Czwartek - krach, który przyczynił się do II wojny światowej
Najbardziej znanym w Europie krachem giełdowym jest Czarny Czwartek z 1929 roku. Był to największy kryzys tego typu w kapitalistycznych Stanach Zjednoczonych. Jego skutki odczuło całe USA, a także Europa. Główną przyczyną krachu w 1929 roku była nadmierna spekulacja. Indeks Dow Jones Industrial Average stracił w kilka dni 25% swojej wartości, co wywołało panikę u inwestorów, którzy zaczęli masowo wyprzedawać akcje. Wyprzedaż doprowadziła do dalszych spadków, gdyż wielu inwestorów zaciągało pożyczki, by kupić aktywa na giełdzie. Konieczność sprzedaży akcji po niskim kursie i spłacania pożyczek przyczyniła się do masowych bankructw wśród zamożnych Amerykanów.
Krach z 1929 roku jednocześnie doprowadził do spadku zamówień na towary z Europy, przez co Stary Kontynent zaczął zmagać się z rosnącym bezrobociem i ubóstwem.
Pęknięcie bańki internetowej w 2000 roku
Kolejny duży kryzys w USA miał miejsce w 2000 roku, kiedy to doszło do pęknięcia bańki internetowej, czyli dot-com. Wnikliwa analiza techniczna z tego okresu wykazała, że większość akcji była w tym okresie przeszacowana ze względu na zbyt futurystyczne i wizjonerskie podejście do rozwoju. NASDAQ 100 stracił więc w 2000 roku 83% swojej wartości, jednak część inwestorów sporo zarobiła na tym spadku. Po upływie 25 lat NASDAQ 100 nie tylko odrobił straty, ale i znacznie zwiększył wartość względem roku 2000. Indeks notuje obecnie poziomy wyższe ponad 4-krotnie niż ćwierć wieku temu.
Upadek Lehman Brothers w 2008 roku
Upadek Lehman Brothers w 2008 roku zapoczątkował kolejny globalny kryzys finansowy. Po tym jak bank Lehman nie otrzymał pomocy federalnej, stracił płynność finansową i zakończył działalność, wywołując panikę na giełdzie. Bank specjalizował się w kredytach hipotecznych wysokiego ryzyka, dlatego jego upadłość spowodowała załamanie się całego sektora nieruchomości w USA. Indeks S&P stracił wtedy aż 55%. Krach wywołał również spadek PKB w wielu krajach Europy, zwiększenie bezrobocia (głównie w Hiszpanii), a także zmianę zasad udzielania kredytów hipotecznych na bardziej restrykcyjne.
Jak chronić się przed krachem na giełdzie?
Nie ma jednej, złotej rady dla inwestorów, którzy obawiają się krachu na giełdzie. Aby uniknąć utraty całego kapitału, inwestorzy powinni pamiętać o tym, by nie ulegać modzie i dokładnie śledzić wartościowe analizy, zamiast podążać za tłumem. Zakup popularnych akcji bez sprawdzenia ich rzeczywistej wartości może zakończyć się bolesną stratą, gdyż istnieje ryzyko, że wysoki kurs jest jedynie dziełem spekulantów.
Równie ważna jest dywersyfikacja kapitału. W przypadku inwestycji w rynki wschodzące lub giełdy narażone na skutki działań niestabilnych rządów nie warto wydawać wszystkich środków na zakup aktywów, a jedynie ich część. Pozostałe aktywa lepiej zainwestować w rynki stabilniejsze i bezpieczniejsze, które cechują się niższymi wzrostami przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka krachu.
Źródło: Erklar

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.