Komunikaty PR

5 pomysłów na zabawy z dziećmi na łonie przyrody

2021-05-31  |  16:25
Biuro prasowe

Za oknem piękna pogoda, a przyroda zaprasza do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jak zachęcić najmłodszych do wyjścia na spacer i rezygnacji z kolejnej godziny przed komputerem? Pomogą nam w tym świetne pomysły na ekologiczne gry w zgodzie z naturą i oczywiście… gwarancja wspólnej zabawy! 

Największy wpływ na przyzwyczajenia dzieci związane z aktywnością fizyczną mają rodzice. Aktywny tata lub mama to aktywne dziecko. To od nich zależy, czy maluch będzie wolał spędzać wolny czas w ruchu, czy raczej wpatrując się w ekran telewizora. Nawyki wychodzenia na spacer czy uprawiania sportu na świeżym powietrzu, lub ich brak, przechodzą z pokolenia na pokolenie.

Aby zachęcić najmłodszych do spędzania czasu na łonie natury, pokażmy im, że to może być ciekawe. Dla kilkulatka czy dziesięciolatka przemieszczanie się z punktu A do punktu B jest raczej monotonne. Zaplanujmy interesujący cel wycieczki i zabawy po drodze. Zaskoczmy nasze pociechy quizem przyrodniczym. I przede wszystkim odpowiadajmy na ich pytania. Dzieci mają ich tysiące i rzadko dysponują stuprocentową uwagą rodziców. Przyroda to idealna sceneria, aby w pełni zaangażować się w dialog – radzi Marcin Kostrzyński, przyrodnik i autor cyklu „Marcin z lasu”, ekspert ekologicznego programu edukacyjnego dla dzieci przedszkolnych i uczniów pierwszych trzech klas szkoły podstawowej „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Oto 5 pomysłów na atrakcyjne gry i zabawy, które urozmaicą rodzinną wycieczkę na łono natury.

Leśna ciuciubabka

Zawiążmy dziecku oczy chustką, a następnie podawajmy mu różne skarby lasu, np. szyszkę, żołądź, kawałek kory, kamień. Za każde prawidłowe odgadnięcie nazwy danej rzeczy nagradzajmy malucha zdrową przekąską, taką jak orzech czy suszona morela. Następnie odwróćmy role. Maluch będzie zachwycony, podając nam różne znaleziska i patrząc, jak je rozpoznajemy. Świetna zabawa gwarantowana!

Leśny tor przeszkód

Zróbmy tor przeszkód z zadaniami. Skakanie z pieńka na pieniek, slalom między korzeniami, równoważnia z powalonego drzewa, leśne limbo, czyli przechodzenie pod gałęzią – to tylko niektóre pomysły na elementy sprawnościowego toru. Pamiętajmy nie tylko o dobrej zabawie, ale również o bezpieczeństwie. Finałem może być wspólne zbudowanie szałasu.

Eko-quiz

Na podstawie wiedzy własnej i internetu stwórz quiz ekologiczny, który może być ciekawym i edukacyjnym elementem wycieczki. Oto przykładowe pytania: Do jakich śmieci wyrzucamy skorupki jajek? (Odpowiedź: do bio). A resztki wędliny? (Zmieszane). Czy więcej wody zużywamy, biorąc prysznic czy kąpiel? (Kąpiel). Kiedy obchodzony jest Dzień Ziemi? (22 kwietnia). Jaki park narodowy w Polsce jest największy? (Biebrzański Park Narodowy). Inspiracje i ciekawostki znajdziesz w bezpłatnych materiałach edukacyjnych dla przedszkoli i szkół podstawowych, opracowanych w ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, które dostępne są na stronie www.przyjacielenatury.pl.

Wyścigi

Bieganie to zawsze dobry pomysł na poprawienie kondycji i zastrzyk energii – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Urządźmy wyścigi po leśnych ścieżkach na różne dystanse. Możemy nawet przeskakiwać przez płotki zrobione z gałęzi. Oczywiście mierzmy siły na zamiary. Kilkulatkowi wystarczy narysować patykiem na ziemi kreskę, przez którą musi przeskoczyć.

Aktywnie i ekologicznie

Nawet najmłodsze dzieci wiedzą z zajęć w przedszkolu lub od rodziców, że przyroda to nasze wspólne dobro, o które trzeba dbać, i na pewno chętnie zaangażują się w zbieranie śmieci w lesie czy nad wodą. Na spacer weźmy ze sobą worek i rękawice. Z trochę starszymi pociechami możemy połączyć przyjemne z pożytecznym, uprawiając plogging, czyli najnowszą wersję joggingu połączoną ze zbieraniem śmieci. Pokażmy dzieciom, że jesteśmy nie tylko na czasie, jeśli chodzi o nowe trendy, ale przede wszystkim odpowiedzialni za przyrodę i jej przyszły stan!

 

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to program organizowany od 14 lat przez markę Kubuś, który objął swoim zasięgiem już ponad 6 milionów dzieci. W tegorocznej edycji udział bierze co drugie przedszkole i co trzecia szkoła podstawowa (kl. 1-3) w Polsce. W ten sposób, tylko w tym roku szkolnym ponad 1 100 000 dzieci uczy się, jak troszczyć się o rośliny i zwierzęta, segregować śmieci, oszczędzać prąd, wodę i energię, a także poznaje zasady ekonologii, dbania o aktywność fizyczną oraz właściwego odżywiania. Do bezpłatnego programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” szkoły i przedszkola mogą się zgłaszać co roku we wrześniu na stronie www.przyjacielenatury.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu Go Green with Taiwan Biuro prasowe
2024-12-19 | 15:00

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Trzy zespoły z Wielkiej Brytanii, Węgier i Filipin zdobyły główne nagrody o wartości 20 000 dolarów za swoje innowacyjne i zrównoważone projekty. W konkursie wzięło
Ochrona środowiska Klątwa jednorazowego plastiku
2024-12-19 | 10:00

Klątwa jednorazowego plastiku

Mimo, że przepisy dyrektywy SUP funkcjonują w Polsce już ponad półtora roku, większość Polaków nie dostrzegła żadnej istotnej zmiany w kwestii opakowań, redukcji plastiku
Ochrona środowiska Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
2024-12-18 | 01:00

Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu

Zaledwie 29% Polaków deklaruje wysoką świadomość ekologiczną, co oznacza spadek o 15 p.p. w porównaniu do 2021 r. Jednocześnie 49% respondentów wskazuje, że produkcja

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.