Enefit Green w kwietniu wyprodukował 112 GWh energii elektrycznej
Enefit Green, spółka zależna Grupy Eesti Energia pozyskująca energię z OZE, wyprodukował w kwietniu 112 GWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Na wolumen produkcji wpłynęły korzystniejsze niż zazwyczaj o tej porze roku warunki wiatrowe. Większość produkcji pochodziła z 20 farm wiatrowych spółki w Estonii i na Litwie.
Taka ilość produkcji wystarczyłaby na pokrycie średniego rocznego zapotrzebowania prawie 37 000 gospodarstw domowych.
Aavo Kärmas, prezes zarządu Enefit Green, ocenił kwietniową produkcję energii elektrycznej jako bardzo dobrą. – Nie możemy kontrolować warunków wiatrowych, ale możemy zwiększyć niezawodność turbin i dążymy do tego każdego dnia. Do wzrostu efektywności przyczyniło się przede wszystkim cyfrowe rejestrowanie i przetwarzanie danych produkcyjnych – skomentował Kärmas.
Za szczególnie korzystne czynniki Kärmas uznał trend rynkowy, który wspiera dalszy rozwój energetyki wiatrowej, zawarte długoterminowe umowy na zakup energii odnawialnej z firmami we wszystkich krajach bałtyckich. – Kontrakty sprzedaży z przedpłatą przyspieszają plany rozwoju Enefit Green. Miło jest widzieć, że ponad sto firm zrobiło krok w kierunku czystszej przyszłości – powiedział Kärmas.
Wydajność 112 GWh w kwietniu obejmuje nie tylko estońskie i litewskie farmy wiatrowe, ale również wolumeny produkcji parków słonecznych w Estonii i Polsce, elektrociepłowni Iru, Paide, Valka i Broceni, elektrowni wodnej Keila-Joa oraz rozwiązania w zakresie energii odnawialnej na wyspie Ruhnu.
Produkcja energii cieplnej przez Enefit Green w elektrociepłowniach Iru i Paide w Estonii i na Łotwie wyniosła 48 GWh.
W sumie w pierwszych czterech miesiącach tego roku Enefit Green wyprodukował 413 GWh energii elektrycznej i 224 GWh energii cieplnej.
Enefit Green posiada 20 farm wiatrowych w Estonii i na Litwie, cztery elektrociepłownie w Iru, Paide, Valka i Brocen, elektrownię wodną w Keila-Joa, 36 elektrowni słonecznych w Estonii i Polsce, fabrykę peletu na Łotwie oraz instalację OZE na wyspie Ruhnu.
Na terenie Polski Enefit Green posiada 19 elektrowni słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej przekraczającej 18 MW. Grupa Eesti Energia ma ambicje zwiększenia produkcji zielonej energii w Polsce i planuje kolejne inwestycje w tym obszarze, głównie w zakresie energii słonecznej.
***
Więcej o Enefit i Eesti Energia
Ambicją Grupy Eesti Energia jest wspieranie klientów w planowaniu i wdrażaniu zielonej rewolucji poprzez oferowanie wygodnej i zrównoważonej gamy rozwiązań energetycznych. Firma jest wiodącym producentem energii wiatrowej w krajach bałtyckich i jednym z niewielu producentów paliw płynnych w Europie. Eesti Energia zatrudnia 4 555 osób. Przychody ze sprzedaży Grupy w 2020 roku wyniosły 834 mln euro.
Więcej informacji o Enefit na: www.enefit.pl, Linkedin, Facebook
Polska branża paletowa wyprzedza PPWR
Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz
Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.