Energia pozyskiwana w sposób przyjazny dla środowiska
Przy głównej siedzibie spółki w Sokołowie Podlaskim, została zainstalowana naziemna instalacja fotowoltaiczna. Prąd wytwarzany za jej pomocą w znaczącym stopniu pokryje zapotrzebowanie budynków i stacji znajdujących się na terenie spółki.
Z myślą o środowisku
Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń, a także dbałość o ograniczanie zużycia surowców naturalnych, to dziś jeden z najbardziej istotnych elementów społecznej odpowiedzialności biznesu. Te działania od lat wpisane są w strategię całej Grupy Sokołów. – Realizujemy liczne inicjatywy, których celem jest ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko – mówi Bogusław Miszczuk, Prezes Zarządu Sokołów S.A. – Stawiamy na zrównoważoną produkcję żywności, a proekologiczne technologie wdrażamy konsekwentnie w wielu obszarach naszej działalności. Chcemy też być bardziej przyjaznym sąsiadem dla społeczności lokalnych. Żaden z naszych zakładów nie wykorzystuje węgla do produkcji energii. Gazowa elektrociepłownia kondensacyjna w Sokołowie Podlaskim jest jednym z najbardziej ekologicznych obiektów energetycznych dla przemysłu spożywczego w Europie. W poszczególnych oddziałach wprowadzamy innowacje technologiczne, podnoszące efektywność energetyczną przy ograniczeniu zużycia wody i surowców energetycznych. Dzięki implementacji nowoczesnych rozwiązań we wszystkich zakładach Grupy, ograniczyliśmy zużycie: gazu o 400 000 m3, wody o ponad 20 000 m3, energii elektrycznej o 2 000 MWh, a emisję gazów cieplarnianych zmniejszyliśmy o 1 500 ton. Realizujemy ponadto stały monitoring zużycia czynników energetycznych na jednostkę produkcji. Działania te są prowadzone w oparciu o audyty efektowności energetycznej, wykonywane przez wyspecjalizowane firmy zewnętrzne.
Fotowoltaika – ekologiczne źródło energii
Kolejną inwestycją w tym zakresie stała się naziemna instalacja fotowoltaiczna. Na terenie jednej ze spółek Grupy Sokołów, jaką jest „Sokołów-Logistyka”, zostało zainstalowanych 120 paneli fotowoltaicznych, co stanowi pierwszy etap zaplanowanych działań w Grupie Sokołów. Prąd,
wytwarzany za pomocą instalacji fotowoltaicznej, ma w znaczącym stopniu pokryć zapotrzebowanie budynków spółki oraz stacji paliw. Pozyskana w ten sposób energia, pozwoliła również na uruchomienie na terenie spółki stacji ładowania pojazdów elektrycznych. - Budowa naziemnej instalacji fotowoltaicznej jest inwestycją, która niesie ze sobą wiele zalet – podkreśla Rafał Rusjan, Prezes Spółki „Sokołów-Logistyka”. – Słońce to czyste i niewyczerpane źródło energii odnawialnej. Dzięki nowej instalacji fotowoltaicznej, możemy pozyskiwać energię bez negatywnej ingerencji w ekosystem. Stanowi to realny wkład w ochronę środowiska naturalnego. Fotowoltaika daje nam również oczywiście oszczędności, gdyż możemy zmniejszyć zakup energii od dostawcy.
Prezes Zarządu Sokołów S.A., Bogusław Miszczuk już teraz zapowiada kolejne inwestycje, służące wdrażaniu proekologicznych innowacji. – W tym roku z całą pewnością nadal będziemy rozwijać nasze działania z zakresu społecznej odpowiedzialności, również w obszarze inwestycji w odnawialne źródła energii – mówi Bogusław Miszczuk. – Jest to zgodne z nową, 5-letnią strategią Grupy. Jej hasłem jest „Wyżywić przyszłość” („Feeding the Future”), a zrównoważony rozwój stanowi jej kluczowy element. Czujemy się odpowiedzialni za ludzi, na rzecz których pracujemy i za środowisko, w którym działamy. Realizując kolejne proekologiczne inicjatywy, chcemy budować przyszłość zdrowego jedzenia – podsumowuje Prezes Zarządu Sokołów S.A.
Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Klątwa jednorazowego plastiku
Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.