Energia pozyskiwana w sposób przyjazny dla środowiska
Przy głównej siedzibie spółki w Sokołowie Podlaskim, została zainstalowana naziemna instalacja fotowoltaiczna. Prąd wytwarzany za jej pomocą w znaczącym stopniu pokryje zapotrzebowanie budynków i stacji znajdujących się na terenie spółki.
Z myślą o środowisku
Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń, a także dbałość o ograniczanie zużycia surowców naturalnych, to dziś jeden z najbardziej istotnych elementów społecznej odpowiedzialności biznesu. Te działania od lat wpisane są w strategię całej Grupy Sokołów. – Realizujemy liczne inicjatywy, których celem jest ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko – mówi Bogusław Miszczuk, Prezes Zarządu Sokołów S.A. – Stawiamy na zrównoważoną produkcję żywności, a proekologiczne technologie wdrażamy konsekwentnie w wielu obszarach naszej działalności. Chcemy też być bardziej przyjaznym sąsiadem dla społeczności lokalnych. Żaden z naszych zakładów nie wykorzystuje węgla do produkcji energii. Gazowa elektrociepłownia kondensacyjna w Sokołowie Podlaskim jest jednym z najbardziej ekologicznych obiektów energetycznych dla przemysłu spożywczego w Europie. W poszczególnych oddziałach wprowadzamy innowacje technologiczne, podnoszące efektywność energetyczną przy ograniczeniu zużycia wody i surowców energetycznych. Dzięki implementacji nowoczesnych rozwiązań we wszystkich zakładach Grupy, ograniczyliśmy zużycie: gazu o 400 000 m3, wody o ponad 20 000 m3, energii elektrycznej o 2 000 MWh, a emisję gazów cieplarnianych zmniejszyliśmy o 1 500 ton. Realizujemy ponadto stały monitoring zużycia czynników energetycznych na jednostkę produkcji. Działania te są prowadzone w oparciu o audyty efektowności energetycznej, wykonywane przez wyspecjalizowane firmy zewnętrzne.
Fotowoltaika – ekologiczne źródło energii
Kolejną inwestycją w tym zakresie stała się naziemna instalacja fotowoltaiczna. Na terenie jednej ze spółek Grupy Sokołów, jaką jest „Sokołów-Logistyka”, zostało zainstalowanych 120 paneli fotowoltaicznych, co stanowi pierwszy etap zaplanowanych działań w Grupie Sokołów. Prąd,
wytwarzany za pomocą instalacji fotowoltaicznej, ma w znaczącym stopniu pokryć zapotrzebowanie budynków spółki oraz stacji paliw. Pozyskana w ten sposób energia, pozwoliła również na uruchomienie na terenie spółki stacji ładowania pojazdów elektrycznych. - Budowa naziemnej instalacji fotowoltaicznej jest inwestycją, która niesie ze sobą wiele zalet – podkreśla Rafał Rusjan, Prezes Spółki „Sokołów-Logistyka”. – Słońce to czyste i niewyczerpane źródło energii odnawialnej. Dzięki nowej instalacji fotowoltaicznej, możemy pozyskiwać energię bez negatywnej ingerencji w ekosystem. Stanowi to realny wkład w ochronę środowiska naturalnego. Fotowoltaika daje nam również oczywiście oszczędności, gdyż możemy zmniejszyć zakup energii od dostawcy.
Prezes Zarządu Sokołów S.A., Bogusław Miszczuk już teraz zapowiada kolejne inwestycje, służące wdrażaniu proekologicznych innowacji. – W tym roku z całą pewnością nadal będziemy rozwijać nasze działania z zakresu społecznej odpowiedzialności, również w obszarze inwestycji w odnawialne źródła energii – mówi Bogusław Miszczuk. – Jest to zgodne z nową, 5-letnią strategią Grupy. Jej hasłem jest „Wyżywić przyszłość” („Feeding the Future”), a zrównoważony rozwój stanowi jej kluczowy element. Czujemy się odpowiedzialni za ludzi, na rzecz których pracujemy i za środowisko, w którym działamy. Realizując kolejne proekologiczne inicjatywy, chcemy budować przyszłość zdrowego jedzenia – podsumowuje Prezes Zarządu Sokołów S.A.
Polska branża paletowa wyprzedza PPWR
Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz
Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.