Komunikaty PR

ESG - Europejski Standard Giełdowy?

2022-04-07  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Artur Kosior
ITBC Communication

Al. Księcia Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
artur_kosior|itbc.pl| |artur_kosior|itbc.pl
+48504327897
www.itbcgroup.pl

ESG: „Europejski Standard Giełdowy”?

Jak informuje opublikowana właśnie analiza firmy Marsh - Evaluating ESG and Pandemic Risk Reporting Trends, rolę raportowania niefinansowego i ryzyka związane z brakiem dokumentowania swojej neutralności klimatycznej dostrzegają niemal wszystkie firmy ze Starego Kontynentu. Aż 90% europejskich przedsiębiorstw (Euronext) wskazuje uwzględnienie ESG jako priorytet dla swoich raportów rocznych, a braki w tym obszarze postrzegają jako największe ryzyko dla atrakcyjności inwestycyjnej.

Tymczasem, biznes spoza Europy zdaje się nie być aż na tyle „przejęty” uzupełnianiem swoich sprawozdań o działalność na rzecz dążenia do zero-emisyjności i zrównoważonego rozwoju. Brak kompleksowego raportowania ESG jest traktowane jako główne ryzyko ograniczające zainteresowanie inwestorów jedynie przez 35% spółek z nowojorskiej giełdy (NYSE), 30% podmiotów z Hong Kong Stock Exchange i 21% firm z londyńskiego indeksu FTSE100.

„Europakty”

Niewątpliwie, wpływ na taki stan rzeczy ma fakt, iż państwa Unii Europejskiej są zjednoczone pod kątem wysiłków i działań na rzecz zwiększania neutralności klimatycznej. Mowa tutaj głównie o długoterminowej strategii uzyskania zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku w ramach Europejskiego Zielonego Ładu i szeregu pomniejszych programów i paktów zrzeszających podmioty z poszczególnych branż w dążeniu do osiągania tego celu.

Szczególną uwagę, w zakresie ograniczania zużycia energii elektrycznej i pozyskiwania jej ze źródeł odnawialnych należy tu zwrócić na firmowe infrastruktury IT, jak również sektor centrów danych. Nie ulega wątpliwościom, że dziś firmy z niemal wszystkich branż gospodarki opierają swoją działalność na analizie danych oraz dedykowanych systemach i usługach cyfrowych. - Mogą więc budować własne środowiska IT, wraz z fizyczną infrastrukturą bądź decydować się na outsourcing i rozwiązania dostarczane za pośrednictwem sieci, w tym zwłaszcza usługi cloud computingu. W związku z rozrostem ilości cyfrowych informacji gromadzonych i przetwarzanych w przedsiębiorstwach czy coraz bardziej skomplikowanymi operacjami, zapotrzebowanie na energię systematycznie wzrasta. Z tego względu, firmy coraz częściej decydują się zdać na technologicznych partnerów i zrzucić tym samym z siebie ciężar oddziaływania na środowisko poprzez zasilanie zasobów IT, którymi w tym przypadku zarządza dostawca usług – tłumaczy Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud.

Operatorzy centrów danych, którzy dostarczają zarówno moc obliczeniową jak i oprogramowanie biznesowe, zdają sobie sprawę z ogromnego zapotrzebowania na energię. Zgodnie z danymi DataCentreDynamics, europejskie obiekty DC zużywają rocznie ok 50 TWh – to blisko jedna trzecia rocznego zapotrzebowania na energię Polski. I z faktu, że coraz większa liczba ich europejskich klientów chce poprzez zakup ich usług uwzględnić w swoim raportowaniu ESG fakt, iż nie zużywają energii na rzecz utrzymania środowisk IT „u siebie” a wybierają partnera, który deklaruje możliwie najmniejszy lub zerowy wpływ na środowisko naturalne. Stąd też, inicjatywy takie jak choćby Pakt Neutralności Klimatycznej Centrów Danych, zrzeszające operatorów centrów danych ze Starego Kontynentu i wyznaczające kierunki działań w drodze do zniwelowania swego wpływu na środowisko.

Outsourcing wsparciem ESG

Strategia sięgania po rozwiązania IT od dostawców gwarantujących odpowiedzialne zarządzanie swoimi zasobami i zasilanie ich głównie, a najlepiej wyłącznie, przez odnawialne źródła energii staje się coraz powszechniejsza w biznesie. Według analizy PwC – Cloud Business Survey, 60% firm z listy Fortune 1000 już wykorzystuje bądź planuje zacząć używać rozwiązania chmurowe do zwiększenia zakresu raportowania ESG – niemal tyle samo (59%) chce zaś w ten sposób ulepszyć swoje zeznania z obszaru dokumentacji swoich starań z obszaru dbałości o neutralność klimatyczną. – Analiza dotyczy rynku USA – skoro więc tam większość przedsiębiorstw chce uzyskać lepsze raportowanie niefinansowe poprzez cloud computing, w Europie, gdzie akcent na ESG jest znacznie wyższy, trend ten powinien być jeszcze bardziej widoczny – dodaje Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud.

Gartner prognozuje, że do 2025 roku poziom neutralności klimatycznej dostawcy usług cloud computingu będzie jednym z trzech głównych kryteriów decydujących o jego wyborze.

Boom na monitoring

Jak podaje agencja Bloomberga, globalna skala inwestycji w działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju, w ramach obszarów raportowania ESG, wyniosła w 2021 roku 120 miliardów $. To ponad dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim, kiedy osiągnęła ona poziom nieco ponad 51 mld dolarów. Jednocześnie, coraz więcej środków od inwestorów z całego świata trafia do nowopowstających firm i startupów tworzących narzędzia i oprogramowanie do śledzenia i mierzenia rzeczywistego wpływu firm na środowisko zewnętrzne. Tylko w pierwszej połowie 2021r tego typu przedsiębiorstwa otrzymały, wg PwC, 570 mln $ finansowania.

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Waterdrop zapobiegło trafieniu 29 milionów butelek do oceanów Biuro prasowe
2024-04-25 | 11:50

Waterdrop zapobiegło trafieniu 29 milionów butelek do oceanów

Wyniki najnowszego badania wskazują, że do 2040 roku dwukrotnie wzrośnie ilość tworzyw sztucznych na świecie. Dlatego tak ważna jest walka z ich nadmiarem. Marka Waterdrop we
Ochrona środowiska W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc
2024-04-25 | 08:00

W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc

Razem po czystsze środowisko W czasie kampanii Kręci Nas Recykling – między 21 marca a 22 kwietnia, na terenie całego kraju zorganizowanych zostało ponad 70 akcji sprzątania
Ochrona środowiska Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]
2024-04-22 | 15:00

Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]

Śmieci to zmora naszych czasów. Wróg, o tyle niebezpieczny, że za rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie po niemal całej planecie, a czas jego rozkładu jest zazwyczaj

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Konsument

Niska wiedza ekonomiczna Polaków może wpłynąć na większe zainteresowanie usługami doradców finansowych. Wciąż rzadko korzystamy z ich pomocy

Ponad 70 proc. Polaków ma niską lub przeciętną wiedzę finansową – wynika z badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2024”. To przekłada się na niewielkie uczestnictwo w rynku kapitałowym i niską skłonność do inwestowania i oszczędzania. Dlatego eksperci upatrują istotnej roli doradców finansowych w zmianie tej tendencji. Większość gospodarstw domowych nie korzysta jednak z tego typu usług. Branża od lat samoreguluje kwestię kompetencji i certyfikatów dla doradców, ale liczy na utworzenie publicznego rejestru, w którym klienci mieliby dostęp do takich informacji, w ten sposób zyskując większe zaufanie do przedstawicieli tego zawodu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.