Komunikaty PR

ESG - Europejski Standard Giełdowy?

2022-04-07  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Artur Kosior
ITBC Communication

Al. Księcia Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
artur_kosior|itbc.pl| |artur_kosior|itbc.pl
+48504327897
www.itbcgroup.pl

ESG: „Europejski Standard Giełdowy”?

Jak informuje opublikowana właśnie analiza firmy Marsh - Evaluating ESG and Pandemic Risk Reporting Trends, rolę raportowania niefinansowego i ryzyka związane z brakiem dokumentowania swojej neutralności klimatycznej dostrzegają niemal wszystkie firmy ze Starego Kontynentu. Aż 90% europejskich przedsiębiorstw (Euronext) wskazuje uwzględnienie ESG jako priorytet dla swoich raportów rocznych, a braki w tym obszarze postrzegają jako największe ryzyko dla atrakcyjności inwestycyjnej.

Tymczasem, biznes spoza Europy zdaje się nie być aż na tyle „przejęty” uzupełnianiem swoich sprawozdań o działalność na rzecz dążenia do zero-emisyjności i zrównoważonego rozwoju. Brak kompleksowego raportowania ESG jest traktowane jako główne ryzyko ograniczające zainteresowanie inwestorów jedynie przez 35% spółek z nowojorskiej giełdy (NYSE), 30% podmiotów z Hong Kong Stock Exchange i 21% firm z londyńskiego indeksu FTSE100.

„Europakty”

Niewątpliwie, wpływ na taki stan rzeczy ma fakt, iż państwa Unii Europejskiej są zjednoczone pod kątem wysiłków i działań na rzecz zwiększania neutralności klimatycznej. Mowa tutaj głównie o długoterminowej strategii uzyskania zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku w ramach Europejskiego Zielonego Ładu i szeregu pomniejszych programów i paktów zrzeszających podmioty z poszczególnych branż w dążeniu do osiągania tego celu.

Szczególną uwagę, w zakresie ograniczania zużycia energii elektrycznej i pozyskiwania jej ze źródeł odnawialnych należy tu zwrócić na firmowe infrastruktury IT, jak również sektor centrów danych. Nie ulega wątpliwościom, że dziś firmy z niemal wszystkich branż gospodarki opierają swoją działalność na analizie danych oraz dedykowanych systemach i usługach cyfrowych. - Mogą więc budować własne środowiska IT, wraz z fizyczną infrastrukturą bądź decydować się na outsourcing i rozwiązania dostarczane za pośrednictwem sieci, w tym zwłaszcza usługi cloud computingu. W związku z rozrostem ilości cyfrowych informacji gromadzonych i przetwarzanych w przedsiębiorstwach czy coraz bardziej skomplikowanymi operacjami, zapotrzebowanie na energię systematycznie wzrasta. Z tego względu, firmy coraz częściej decydują się zdać na technologicznych partnerów i zrzucić tym samym z siebie ciężar oddziaływania na środowisko poprzez zasilanie zasobów IT, którymi w tym przypadku zarządza dostawca usług – tłumaczy Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud.

Operatorzy centrów danych, którzy dostarczają zarówno moc obliczeniową jak i oprogramowanie biznesowe, zdają sobie sprawę z ogromnego zapotrzebowania na energię. Zgodnie z danymi DataCentreDynamics, europejskie obiekty DC zużywają rocznie ok 50 TWh – to blisko jedna trzecia rocznego zapotrzebowania na energię Polski. I z faktu, że coraz większa liczba ich europejskich klientów chce poprzez zakup ich usług uwzględnić w swoim raportowaniu ESG fakt, iż nie zużywają energii na rzecz utrzymania środowisk IT „u siebie” a wybierają partnera, który deklaruje możliwie najmniejszy lub zerowy wpływ na środowisko naturalne. Stąd też, inicjatywy takie jak choćby Pakt Neutralności Klimatycznej Centrów Danych, zrzeszające operatorów centrów danych ze Starego Kontynentu i wyznaczające kierunki działań w drodze do zniwelowania swego wpływu na środowisko.

Outsourcing wsparciem ESG

Strategia sięgania po rozwiązania IT od dostawców gwarantujących odpowiedzialne zarządzanie swoimi zasobami i zasilanie ich głównie, a najlepiej wyłącznie, przez odnawialne źródła energii staje się coraz powszechniejsza w biznesie. Według analizy PwC – Cloud Business Survey, 60% firm z listy Fortune 1000 już wykorzystuje bądź planuje zacząć używać rozwiązania chmurowe do zwiększenia zakresu raportowania ESG – niemal tyle samo (59%) chce zaś w ten sposób ulepszyć swoje zeznania z obszaru dokumentacji swoich starań z obszaru dbałości o neutralność klimatyczną. – Analiza dotyczy rynku USA – skoro więc tam większość przedsiębiorstw chce uzyskać lepsze raportowanie niefinansowe poprzez cloud computing, w Europie, gdzie akcent na ESG jest znacznie wyższy, trend ten powinien być jeszcze bardziej widoczny – dodaje Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud.

Gartner prognozuje, że do 2025 roku poziom neutralności klimatycznej dostawcy usług cloud computingu będzie jednym z trzech głównych kryteriów decydujących o jego wyborze.

Boom na monitoring

Jak podaje agencja Bloomberga, globalna skala inwestycji w działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju, w ramach obszarów raportowania ESG, wyniosła w 2021 roku 120 miliardów $. To ponad dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim, kiedy osiągnęła ona poziom nieco ponad 51 mld dolarów. Jednocześnie, coraz więcej środków od inwestorów z całego świata trafia do nowopowstających firm i startupów tworzących narzędzia i oprogramowanie do śledzenia i mierzenia rzeczywistego wpływu firm na środowisko zewnętrzne. Tylko w pierwszej połowie 2021r tego typu przedsiębiorstwa otrzymały, wg PwC, 570 mln $ finansowania.

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: ITBC Communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Polska branża paletowa wyprzedza PPWR Biuro prasowe
2024-11-28 | 16:00

Polska branża paletowa wyprzedza PPWR

Warszawa, 27 listopada 2024r - Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zanim nowe prawo wejdzie w życie w całej Unii
Ochrona środowiska Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz
2024-11-28 | 14:45

Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz

Odzysk odpadów obejmuje wszelkie procesy, które umożliwiają ponowne ich wykorzystanie, a także pozyskanie z nich substancji, materiałów i energii. Jego kluczowym założeniem jest
Ochrona środowiska Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
2024-11-28 | 13:20

Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne

Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego w Warszawie zainicjował przełomowy projekt – Partnerstwo na rzecz Zrównoważonej Odzieży Służbowej.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.