Komunikaty PR

IKEA Janki ma nowych lokatorów – na dachu sklepu zamieszkają pszczoły!

2021-06-09  |  11:28
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.05 MB )

Wraz z początkiem czerwca sklep IKEA Janki zrobił kolejny krok w stronę zrównoważonego rozwoju – na dachu magazynu zewnętrznego powstała pasieka, składająca się z dwóch uli, w których zamieszkało ok. 100 tysięcy pszczół. Projekt ma informować jak ważne są dla ekosystemu te pracowite owady i budować świadomość ekologiczną.

Pszczoły – niewielkie owady, którym zawdzięczamy bardzo dużo. To właśnie one zapylają rośliny istotne dla rolnictwa i produkcji żywności. Dzięki ich pracy możemy cieszyć się smakiem naszych ulubionych dań. Jednak coraz szybszy postęp cywilizacyjny niesie ze sobą także tragiczne skutki dla tych latających przyjaciół. Unoszące się w powietrzu toksyczne pestycydy oraz ciągle narastające zmiany klimatu, zagrażają przetrwaniu tego gatunku. Gdyby nie pszczoły miodne, odpowiedzialne za ponad 88% pracy zapylaczy[1], na plantacjach mogłoby być nawet o 70-80% mniej plonów[2].

IKEA realizując swoją strategię People & Planet Positive postanowiła zadbać o pszczoły i jednocześnie planetę, dając owadom nowy dom na dachu magazynu zewnętrznego w IKEA Janki (Plac Szwedzki 1, Raszyn), co wpisuje się także w założenia Roku Zrównoważonego Rozwoju. Jest to pierwszy sklep IKEA w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej startujący z podobną inicjatywą. To rozwiązanie pozwoli przyczynić się do zwiększenia liczby pszczół w środowisku i lepszego zapylenia roślin znajdujących się do 5km od budynku.

Funkcjonowanie pasieki będzie miało pozytywny wpływ także na edukację ekologiczną i świadomość klientów. Wszyscy goście sklepu mogą zapoznać się z tym, jak żyją pszczoły oraz podejrzeć ich prace dzięki specjalnym kamerom. Już pod koniec czerwca fascynujący film przyrodniczy będzie streamowany NA ŻYWO w restauracji sklepu na pierwszym piętrze. To idealna okazja, aby przybliżyć obraz pszczół także dzieciom i od najmłodszych lat kształtować w nich ekologiczne wybory oraz szacunek do przyrody.

Inicjatywa ma miejsce lokalnie w warszawskim sklepie, ale związana jest z realizacją planu zrównoważonego rozwoju firmy w całym kraju. Każdy z oddziałów IKEA w Polsce robi to na swój własny sposób. W Jankach pomysł jest zasługą pracowników, wśród których jest wiele osób związanych prywatnie z tematem pszczelarstwa oraz zainteresowanych pogłębianiem wiedzy w tej dziedzinie. To oni zostali ambasadorami całego przedsięwzięcia i chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania klientów dotyczące uli. Co więcej, IKEA Janki to idealne miejsce również pod względem otaczającej przestrzeń zieleni, a co za tym idzie czystszego powietrza i mniejszej ilości toksycznych substancji. Dookoła sklepu posadzona została także miododajna odmiana drzewek, żeby pszczołom żyło się jeszcze lepiej.

IKEA w Jankach tworzą zafascynowani światem pszczół pracownicy, którzy rozumieją, jak ważną rolę odgrywają one w naszym ekosystemie i z całych sił próbują zmienić ich aktualną sytuację. Ważnym jest również to, że dookoła sklepu jest bardzo dużo drzew i kwiatów, więc owady będą mogły spokojnie się rozwijać i zapylać okoliczne rośliny – mówi Magdalena Dworak, Koordynatorka ds. Zrównoważonego Rozwoju z IKEA Janki.

Owady, zamieszkujące pasiekę, są otoczone profesjonalną, całoroczną opieką wyspecjalizowanej firmy Pszczelarium, dzięki czemu nie stanowią żadnego zagrożenia dla klientów ani pracowników.

Warto pamiętać, że pszczoła, odlatując kilka metrów od ula, traci instynkt obrony swojego gniazda, dlatego też nie ma ryzyka, że zaatakuje osobę postronną poza pasieką. Nawet na pasiece, bezpośrednio z tyłu lub boku ula, możemy najczęściej stać bez wzbudzania zainteresowania ze strony pszczół. Oczywiście trzeba pamiętać, że są to zwierzęta i nawet najłagodniejszy owad, jeśli zostanie przypadkowo przyciśnięty – użądli – mówi Kamil Baj z Pszczelarium.

Akcja w IKEA Janki to inicjatywa bardzo ważna nie tylko dla lokalnego otoczenia, ale także planety. W ramach przedsięwzięcia zaplanowany jest szereg edukujących aktywności, o których będziemy informować na bieżąco.

Odwiedź restaurację IKEA i przekonaj się sam, jak wygląda sekretne, fascynujące życie pszczół!

 


[1] https://miodkupujeszpszczolyratujesz.pl/dlaczego-tak-wazne-sa-pszczoly, dostęp: 01.06.2021 r.

[2] j.w.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc Biuro prasowe
2024-04-25 | 08:00

W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc

Razem po czystsze środowisko W czasie kampanii Kręci Nas Recykling – między 21 marca a 22 kwietnia, na terenie całego kraju zorganizowanych zostało ponad 70 akcji sprzątania
Ochrona środowiska Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]
2024-04-22 | 15:00

Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]

Śmieci to zmora naszych czasów. Wróg, o tyle niebezpieczny, że za rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie po niemal całej planecie, a czas jego rozkładu jest zazwyczaj
Ochrona środowiska Dzień Ziemi już 22.04, w tym roku pod hasłem Planeta kontra tworzywa sztuczne
2024-04-17 | 01:00

Dzień Ziemi już 22.04, w tym roku pod hasłem "Planeta kontra tworzywa sztuczne"

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi - święto ustanowione w 1970 roku, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i uświadamianie problemów ochrony środowiska. W tym roku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Po kiełbaski wege czy roślinne burgery sięga coraz więcej konsumentów. Branża roślinna będzie walczyć o utrzymanie takiego nazewnictwa

Kiełbasa bezmięsna, burger roślinny, parówka wegetariańska, stek vege – do takich nazw produktów wielu konsumentów zdążyło się przyzwyczaić i coraz chętniej po nie sięga. Pojawiają się jednak pomysły, by zakazać nazewnictwa charakterystycznego dla produktów mięsnych. Również w Polsce pojawiła się propozycja w tym zakresie ze strony poprzedniego składu resortu rolnictwa pod koniec ubiegłego roku. Zwolennicy uzasadniają ten pomysł ochroną interesów konsumenckich, ale badania pokazują, że tylko niewielki odsetek klientów pomylił produkt wegański i mięsny przy zakupie.

Infrastruktura

Za dwa lata w gdańskim porcie ma powstać baza instalacyjna morskich farm wiatrowych. Będzie ponad pięć razy większa od krakowskiego Rynku Głównego

21-hektarowy Terminal 5, który powstanie na wodach zewnętrznej części gdańskiego portu Baltic Hub, ma być bazą instalacyjną dla morskich elektrowni wiatrowych. To duży projekt, którego realizacja może się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Tego typu infrastruktura jest konieczna dla przyspieszenia inwestycji offshore w polskiej części Bałtyku. Pierwsze morskie farmy wiatrowe zaczną produkować zieloną energię w 2026 roku.

Prawo

Społeczne agencje najmu w Polsce dopiero raczkują. Część gmin widzi w nich szansę na walkę z wyludnieniem

W Polsce zawiązało się już i rozpoczyna działalność kilkanaście społecznych agencji najmu, kolejnych kilkanaście jest w trakcie powstawania. To niewiele jak na niemal 2,5 tys. gmin w kraju, jednak eksperci widzą w tym rozwiązaniu duży potencjał. Jak podkreślają, może to być szansa zwłaszcza dla miast średniej wielkości, by walczyć ze zjawiskiem wyludniania. Społeczne agencje najmu we współpracy z gminami pośredniczą w wynajmie mieszkań – gminnych bądź należących do prywatnych właścicieli­ – osobom, których zarobki nie pozwalają na rynkowy najem, ale nie kwalifikują ich też do otrzymania mieszkania socjalnego.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.