Już za tydzień wirtualna konferencja UNESCO na temat wody
Między 11 a 14 stycznia br. odbędzie się druga edycja konferencji EauMega. To międzynarodowe, otwarte wydarzenie on-line z udziałem naukowców, decydentów i operatorów, którzy będą dyskutować o rozwiązaniach największych wyzwań wodnych w megamiastach. Jednym z partnerów konferencji został Xylem – wiodąca globalna firma zajmująca się technologią wodną, która intensywnie działa na rzecz dostępu do bezpiecznej, czystej wody w każdym zakątku świata.
Dostarczanie usług wodnych w największych na świecie miejskich aglomeracjach, które liczą więcej niż 10 mln mieszkańców (spośród których największym na świecie jest Tokio), to ogromne wyzwanie. Tym bardziej, że efektem szybkiego, gwałtownego rozwoju megamiast często jest degradacja środowiska.
Z tego powodu niezbędne jest połączenie sił – podmiotów naukowych, świata polityki i doświadczonych firm z branży, jak Xylem – co wspomoże wypracowanie najlepszych praktyk, które pozwolą ograniczyć zmiany klimatyczne. Prowadzenie dialogu interesariuszom ma umożliwić aktywacja wspólnej platformy „Megacities Alliance for Water and Climate” (MAWaC).
MAWaC to międzynarodowe forum współpracy, w ramach którego megamiasta będą uczyć się od siebie nawzajem, wymieniać najlepszymi praktykami, współpracować z odpowiednimi partnerami technicznymi, akademickimi czy finansowymi, a także projektować i wdrażać własne rozwiązania wspierające rozwiązanie wyzwań klimatycznych. Sojusz został powołany na konferencji COP21, która odbyła się w grudniu 2015 r. w Paryżu.
– Jako Xylem nieustannie rozwijamy technologie i metody, które pomagają społecznościom przewidywać, przygotowywać się i reagować na skutki zmian klimatycznych oraz urbanizacji. Właśnie dlatego bycie gospodarzem konferencji takich jak ta, promujących wymianę najlepszych praktyk w celu ochrony zasobów naszej planety dla przyszłych pokoleń, jest dla nas tak istotne – powiedział Hayati Yarkadas, President for Water Infrastructure w firmie Xylem.
– Z racji tego, że UNESCO rozpoczyna globalne konsultacje wśród interesariuszy związanych z tematyką megamiast, tworząc tym samym ramy współpracy w zakresie wody i klimatu, cieszymy się, że Xylem został uczestnikiem tegorocznego wydarzenia. Firma odegra z pewnością dużą rolę w wymianie doświadczeń i najlepszych praktyk na temat współpracy pomiędzy specjalistami w zakresie technologii, środowiskiem akademickim, finansowym i politykami. Pozwoli to opracować i wdrożyć odpowiedzi na wyzwania związane ze zmianami klimatu – dodał Abou Amani, dyrektor Wydziału Nauk o Wodzie i sekretarz Międzyrządowego Programu Hydrologicznego UNESCO (IHP).
EauMega 2022 odbędzie się w dn. 11-14 stycznia 2022 r. w siedzibie UNESCO w Paryżu.
Dzięki otwartemu dostępowi on-line, udział w konferencji jest darmowy. Link do rejestracji na wydarzenie: https://en.unesco.org/events/eaumega
Polska branża paletowa wyprzedza PPWR
Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz
Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.