Już za tydzień wirtualna konferencja UNESCO na temat wody
Między 11 a 14 stycznia br. odbędzie się druga edycja konferencji EauMega. To międzynarodowe, otwarte wydarzenie on-line z udziałem naukowców, decydentów i operatorów, którzy będą dyskutować o rozwiązaniach największych wyzwań wodnych w megamiastach. Jednym z partnerów konferencji został Xylem – wiodąca globalna firma zajmująca się technologią wodną, która intensywnie działa na rzecz dostępu do bezpiecznej, czystej wody w każdym zakątku świata.
Dostarczanie usług wodnych w największych na świecie miejskich aglomeracjach, które liczą więcej niż 10 mln mieszkańców (spośród których największym na świecie jest Tokio), to ogromne wyzwanie. Tym bardziej, że efektem szybkiego, gwałtownego rozwoju megamiast często jest degradacja środowiska.
Z tego powodu niezbędne jest połączenie sił – podmiotów naukowych, świata polityki i doświadczonych firm z branży, jak Xylem – co wspomoże wypracowanie najlepszych praktyk, które pozwolą ograniczyć zmiany klimatyczne. Prowadzenie dialogu interesariuszom ma umożliwić aktywacja wspólnej platformy „Megacities Alliance for Water and Climate” (MAWaC).
MAWaC to międzynarodowe forum współpracy, w ramach którego megamiasta będą uczyć się od siebie nawzajem, wymieniać najlepszymi praktykami, współpracować z odpowiednimi partnerami technicznymi, akademickimi czy finansowymi, a także projektować i wdrażać własne rozwiązania wspierające rozwiązanie wyzwań klimatycznych. Sojusz został powołany na konferencji COP21, która odbyła się w grudniu 2015 r. w Paryżu.
– Jako Xylem nieustannie rozwijamy technologie i metody, które pomagają społecznościom przewidywać, przygotowywać się i reagować na skutki zmian klimatycznych oraz urbanizacji. Właśnie dlatego bycie gospodarzem konferencji takich jak ta, promujących wymianę najlepszych praktyk w celu ochrony zasobów naszej planety dla przyszłych pokoleń, jest dla nas tak istotne – powiedział Hayati Yarkadas, President for Water Infrastructure w firmie Xylem.
– Z racji tego, że UNESCO rozpoczyna globalne konsultacje wśród interesariuszy związanych z tematyką megamiast, tworząc tym samym ramy współpracy w zakresie wody i klimatu, cieszymy się, że Xylem został uczestnikiem tegorocznego wydarzenia. Firma odegra z pewnością dużą rolę w wymianie doświadczeń i najlepszych praktyk na temat współpracy pomiędzy specjalistami w zakresie technologii, środowiskiem akademickim, finansowym i politykami. Pozwoli to opracować i wdrożyć odpowiedzi na wyzwania związane ze zmianami klimatu – dodał Abou Amani, dyrektor Wydziału Nauk o Wodzie i sekretarz Międzyrządowego Programu Hydrologicznego UNESCO (IHP).
EauMega 2022 odbędzie się w dn. 11-14 stycznia 2022 r. w siedzibie UNESCO w Paryżu.
Dzięki otwartemu dostępowi on-line, udział w konferencji jest darmowy. Link do rejestracji na wydarzenie: https://en.unesco.org/events/eaumega
Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Klątwa jednorazowego plastiku
Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.