Już za tydzień wirtualna konferencja UNESCO na temat wody
Między 11 a 14 stycznia br. odbędzie się druga edycja konferencji EauMega. To międzynarodowe, otwarte wydarzenie on-line z udziałem naukowców, decydentów i operatorów, którzy będą dyskutować o rozwiązaniach największych wyzwań wodnych w megamiastach. Jednym z partnerów konferencji został Xylem – wiodąca globalna firma zajmująca się technologią wodną, która intensywnie działa na rzecz dostępu do bezpiecznej, czystej wody w każdym zakątku świata.
Dostarczanie usług wodnych w największych na świecie miejskich aglomeracjach, które liczą więcej niż 10 mln mieszkańców (spośród których największym na świecie jest Tokio), to ogromne wyzwanie. Tym bardziej, że efektem szybkiego, gwałtownego rozwoju megamiast często jest degradacja środowiska.
Z tego powodu niezbędne jest połączenie sił – podmiotów naukowych, świata polityki i doświadczonych firm z branży, jak Xylem – co wspomoże wypracowanie najlepszych praktyk, które pozwolą ograniczyć zmiany klimatyczne. Prowadzenie dialogu interesariuszom ma umożliwić aktywacja wspólnej platformy „Megacities Alliance for Water and Climate” (MAWaC).
MAWaC to międzynarodowe forum współpracy, w ramach którego megamiasta będą uczyć się od siebie nawzajem, wymieniać najlepszymi praktykami, współpracować z odpowiednimi partnerami technicznymi, akademickimi czy finansowymi, a także projektować i wdrażać własne rozwiązania wspierające rozwiązanie wyzwań klimatycznych. Sojusz został powołany na konferencji COP21, która odbyła się w grudniu 2015 r. w Paryżu.
– Jako Xylem nieustannie rozwijamy technologie i metody, które pomagają społecznościom przewidywać, przygotowywać się i reagować na skutki zmian klimatycznych oraz urbanizacji. Właśnie dlatego bycie gospodarzem konferencji takich jak ta, promujących wymianę najlepszych praktyk w celu ochrony zasobów naszej planety dla przyszłych pokoleń, jest dla nas tak istotne – powiedział Hayati Yarkadas, President for Water Infrastructure w firmie Xylem.
– Z racji tego, że UNESCO rozpoczyna globalne konsultacje wśród interesariuszy związanych z tematyką megamiast, tworząc tym samym ramy współpracy w zakresie wody i klimatu, cieszymy się, że Xylem został uczestnikiem tegorocznego wydarzenia. Firma odegra z pewnością dużą rolę w wymianie doświadczeń i najlepszych praktyk na temat współpracy pomiędzy specjalistami w zakresie technologii, środowiskiem akademickim, finansowym i politykami. Pozwoli to opracować i wdrożyć odpowiedzi na wyzwania związane ze zmianami klimatu – dodał Abou Amani, dyrektor Wydziału Nauk o Wodzie i sekretarz Międzyrządowego Programu Hydrologicznego UNESCO (IHP).
EauMega 2022 odbędzie się w dn. 11-14 stycznia 2022 r. w siedzibie UNESCO w Paryżu.
Dzięki otwartemu dostępowi on-line, udział w konferencji jest darmowy. Link do rejestracji na wydarzenie: https://en.unesco.org/events/eaumega

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Klątwa jednorazowego plastiku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.