Komunikaty PR

Kupowanie rzeczy używanych na platformie Vinted jest lepszym wyborem dla klimatu

2023-04-05  |  15:00
Biuro prasowe

Vinted, wiodąca europejska platforma C2C, zajmująca się modą używaną, opublikowała wyniki swojego pierwszego Raportu O Oddziaływaniu na Klimat, który sprawdza jej wpływ na klimat. To kompleksowa i niezależna analiza, przeprowadzona przez firmę Vaayu - start-up zajmujący się technologiami klimatycznymi. Przygotowana analiza miała na celu zbadać, jaki wpływ na klimat ma zakup rzeczy używanych, dokonywany na platformie Vinted, w porównaniu do zakupu rzeczy nowych, z pierwszej ręki.

Wedle raportu, który uwzględnia transakcje z 2021 i 2022 roku, pokazuje, że zakup odzieży używanej na Vinted zamiast nowej (z pierwszej ręki) średnio wygenerował oszczędność emisji 1,8 kg CO₂e na sztukę. Oznacza to, że emisja dwutlenku węgla netto, której uniknięto dzięki platformie Vinted w 2021 r., wyniosła 453 kiloton CO₂e – to tak, jakby odbyć 275 000 lotów z Londynu do Los Angeles i z powrotem.[1] To wskazuje, że kupowanie odzieży używanej na platformie Vinted może być mniej szkodliwe dla klimatu niż kupowanie rzeczy nowych.

 

Metodologia badania

Na rzecz Raportu, Vaayu wykorzystała metodę skutkowej oceny cyklu życia (Life Cycle Analysis – LCA) i przeanalizowała pół miliarda transakcji oraz obserwacji nawyków zakupowych na próbie 350 000 członków platformy Vinted. To największy w historii podstawowy zbiór danych na temat zakupów online z drugiej ręki na tak dużą skalę.

 

Raport ocenił:

  • emisje dwutlenku węgla od “kołyski aż po konsumenta”[2] produktów zakupionych na Vinted;
  • częstotliwość, z jaką członkowie Vinted unikali zakupu nowego produktu, kupując używany produkt na Vinted;
  • oraz emisje dwutlenku węgla generowane przez dostawy, pakowania i operacje Vinted.

 

Rzeczy z drugiego obiegu pierwszym wyborem

Opracowany raport uwzględnia kluczowe wartości oraz misję Vinted. Potwierdza, że ubrania z drugiej ręki stały się pierwszym wyborem dla jednej piątej kupujących i wskazuje na zakorzenione nawyki zakupowe na rzecz rzeczy używanych:

  • Choć niemal połowa kupujących (47%) korzysta z Vinted ze względu na przystępną cenę, 20% ankietowanych stwierdziło, że jedną z kluczowych motywacji są kwestie środowiskowe i społeczne, i coraz większą uwagę zwracają na wpływ ich decyzji zakupowych na klimat.[3]
  • Ponadto, 20% kupujących nadal zdecydowałoby się na zakup używanego przedmiotu, nawet jeśli jego nowy odpowiednik (z pierwszej ręki) byłby w porównywalnej cenie.[4]

 

Thomas Plantenga, dyrektor generalny Vinted, powiedział:

Sektor odzieżowy odpowiada za ogromny szkody wyrządzane środowisku[5], to dlatego nasza misja opiera się na przekonaniu, że odsprzedaż jest jednym z rozwiązań, które mogą przeciwdziałać. Dla nas, jako platformy C2C, oznacza to dwie rzeczy. Po pierwsze, zachęcanie członków naszej społeczności do wybierania i kupowania rzeczy używanych zamiast nowych, aby przeciwdziałać emisjom związanych z produkcją nowego produktu. Po drugie, umożliwianie ludziom dostrzeżenie i uwolnienie wartości przedmiotów, które posiadają. Dzięki tej obszernej analizie, możemy udowodnić, że kupowanie używanych przedmiotów na Vinted jest lepszym wyborem dla klimatu niż kupowanie rzeczy nowych, z pierwszej ręki. Mamy zamiar wykorzystać wnioski w praktyce na rzecz Vinted i naszych użytkowników i pomóc im w zmianie nawyków zakupowych związanych z modą, tak aby jeszcze bardziej zredukować jej negatywny wpływ na klimat”.

 

Więcej niż 1 na 3 transakcje zapobiegła zakupowi nowych rzeczy

W celu obliczenia unikniętej emisji, Vaayu oszacował wskaźnik wymiany przedmiotów zakupionych na Vinted; tj. odsetek przedmiotów, które w przeciwnym razie zostałyby zakupione jako nowe, gdyby nie zakupiono ich na Vinted. Co najmniej 39% transakcji dokonanych na Vinted polegało na „wymianie” nowego przedmiotu, co skutkowało średnią oszczędnością netto 1,8 kg ekwiwalentu CO2 w przypadku przedmiotów używanych kupionych na Vinted.

 

Członkowie Vinted wybierają PUDO - punkty nadania i odbioru przesyłek

Chociaż to właśnie dostawy stanowią największą część emisji operacyjnych Vinted (96%), Raport wskazuje, że wybór punktów nadania i odbioru przesyłek (PUDO) przez członków Vinted przyczyniły się do obniżenia emisji dwutlenku węgla w tym zakresie:

  • Prawie trzy czwarte (73%) transakcji przeprowadzonych na Vinted zostało dostarczonych do punktu nadania i odbioru, co zmniejszyło emisję o 62% w porównaniu z dostawą do domu.
  • 62% sprzedawców ponownie wykorzystało opakowania przeznaczone do jednorazowego użytku, co oznacza o 70% niższą emisję niż przy użyciu nowych opakowań, a także mniejszą ilość odpadów.
  • Poprzez uruchomienie w zeszłym roku swojej dedykowanej działalności wysyłkowej Vinted Go, platforma Vinted planuje popularyzować PUDO, aby pomóc zmniejszyć wpływ transportu na klimat wśród członków swojej społeczności. Celem Vinted Go jest uruchomienie ponad 2000 paczkomatów we Francji do końca bieżącego roku.

 

Marianne Gybels, starszy dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Vinted:

„Wnioski Raportu pokazują, że nasi członkowie mogą być dumni ze swoich działań, a my możemy być dumni, że platforma Vinted odnotowała znaczne oszczędności netto emisji dwutlenku węgla w porównaniu z zakupem nowych rzeczy (z pierwszej ręki) w 2021 r., nawet biorąc pod uwagę czynniki takie, jak nadmierne zakupy. Widzimy wiele obszarów, nad którymi będziemy pracować i na których będziemy się koncentrować w zakresie naszej przyszłej strategii klimatycznej. W międzyczasie, będziemy zachęcać naszych członków do kontynuowania wyboru produktów z drugiej ręki, aby mogły pozostać  w obiegu na dłużej”.

 

Dyrektor generalny i współzałożyciel Namrata Sandhu, Vaayu:

„Jesteśmy obecnie w kluczowym punkcie zwrotnym. Przewiduje się, że sektor mody wygeneruje 2,1 miliarda ton metrycznych emisji dwutlenku węgla w 2030 r. I chociaż czyhające zagrożenie dla naszej planety można zminimalizować za pomocą modeli biznesowych o obiegu zamkniętym, takich jak recommerce, musimy najpierw zrozumieć ich wpływ. Z dumą współpracujemy z pionierską firmą, taką jak Vinted, dostarczającą solidne i dokładne dane dotyczące emisji dwutlenku węgla przy użyciu pierwszej na świecie zastrzeżonej technologii sztucznej inteligencji Vaayu i metodologii LCA opartej na najlepszych praktykach, aby pomóc w kształtowaniu strategii i skalowaniu obiegu zamkniętego. Kompilując największy w historii podstawowy zbiór danych na temat używanych zakupów online na dużą skalę, jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć potencjał recommerce w zakresie ograniczania emisji”.

 


[1] Odpowiada 275 000  lotom z Londynu (Wielka Brytania) do Los Angeles  (US) i z powrotem.

[2] Uwzględnia wszystkie fazy produktu od produkcji do dystrybucji

[3] Zobacz Uwagi dotyczące raportu, aby zapoznać się z wynikami ankiety

[4] Zobacz Uwagi dotyczące raportu, aby zapoznać się z wynikami ankiety

[5] Program Środowiskowy ONZ

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc Biuro prasowe
2024-04-25 | 08:00

W całej Polsce zmieniali otoczenie na lepsze – podsumowanie trzeciej edycji Kręc

Razem po czystsze środowisko W czasie kampanii Kręci Nas Recykling – między 21 marca a 22 kwietnia, na terenie całego kraju zorganizowanych zostało ponad 70 akcji sprzątania
Ochrona środowiska Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]
2024-04-22 | 15:00

Jak przygotować się do sprzątania okolicy? [CHECKLISTA]

Śmieci to zmora naszych czasów. Wróg, o tyle niebezpieczny, że za rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie po niemal całej planecie, a czas jego rozkładu jest zazwyczaj
Ochrona środowiska Dzień Ziemi już 22.04, w tym roku pod hasłem Planeta kontra tworzywa sztuczne
2024-04-17 | 01:00

Dzień Ziemi już 22.04, w tym roku pod hasłem "Planeta kontra tworzywa sztuczne"

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi - święto ustanowione w 1970 roku, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i uświadamianie problemów ochrony środowiska. W tym roku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.