Komunikaty PR

Kupowanie rzeczy używanych na platformie Vinted jest lepszym wyborem dla klimatu

2023-04-05  |  15:00
Biuro prasowe

Vinted, wiodąca europejska platforma C2C, zajmująca się modą używaną, opublikowała wyniki swojego pierwszego Raportu O Oddziaływaniu na Klimat, który sprawdza jej wpływ na klimat. To kompleksowa i niezależna analiza, przeprowadzona przez firmę Vaayu - start-up zajmujący się technologiami klimatycznymi. Przygotowana analiza miała na celu zbadać, jaki wpływ na klimat ma zakup rzeczy używanych, dokonywany na platformie Vinted, w porównaniu do zakupu rzeczy nowych, z pierwszej ręki.

Wedle raportu, który uwzględnia transakcje z 2021 i 2022 roku, pokazuje, że zakup odzieży używanej na Vinted zamiast nowej (z pierwszej ręki) średnio wygenerował oszczędność emisji 1,8 kg CO₂e na sztukę. Oznacza to, że emisja dwutlenku węgla netto, której uniknięto dzięki platformie Vinted w 2021 r., wyniosła 453 kiloton CO₂e – to tak, jakby odbyć 275 000 lotów z Londynu do Los Angeles i z powrotem.[1] To wskazuje, że kupowanie odzieży używanej na platformie Vinted może być mniej szkodliwe dla klimatu niż kupowanie rzeczy nowych.

 

Metodologia badania

Na rzecz Raportu, Vaayu wykorzystała metodę skutkowej oceny cyklu życia (Life Cycle Analysis – LCA) i przeanalizowała pół miliarda transakcji oraz obserwacji nawyków zakupowych na próbie 350 000 członków platformy Vinted. To największy w historii podstawowy zbiór danych na temat zakupów online z drugiej ręki na tak dużą skalę.

 

Raport ocenił:

  • emisje dwutlenku węgla od “kołyski aż po konsumenta”[2] produktów zakupionych na Vinted;
  • częstotliwość, z jaką członkowie Vinted unikali zakupu nowego produktu, kupując używany produkt na Vinted;
  • oraz emisje dwutlenku węgla generowane przez dostawy, pakowania i operacje Vinted.

 

Rzeczy z drugiego obiegu pierwszym wyborem

Opracowany raport uwzględnia kluczowe wartości oraz misję Vinted. Potwierdza, że ubrania z drugiej ręki stały się pierwszym wyborem dla jednej piątej kupujących i wskazuje na zakorzenione nawyki zakupowe na rzecz rzeczy używanych:

  • Choć niemal połowa kupujących (47%) korzysta z Vinted ze względu na przystępną cenę, 20% ankietowanych stwierdziło, że jedną z kluczowych motywacji są kwestie środowiskowe i społeczne, i coraz większą uwagę zwracają na wpływ ich decyzji zakupowych na klimat.[3]
  • Ponadto, 20% kupujących nadal zdecydowałoby się na zakup używanego przedmiotu, nawet jeśli jego nowy odpowiednik (z pierwszej ręki) byłby w porównywalnej cenie.[4]

 

Thomas Plantenga, dyrektor generalny Vinted, powiedział:

Sektor odzieżowy odpowiada za ogromny szkody wyrządzane środowisku[5], to dlatego nasza misja opiera się na przekonaniu, że odsprzedaż jest jednym z rozwiązań, które mogą przeciwdziałać. Dla nas, jako platformy C2C, oznacza to dwie rzeczy. Po pierwsze, zachęcanie członków naszej społeczności do wybierania i kupowania rzeczy używanych zamiast nowych, aby przeciwdziałać emisjom związanych z produkcją nowego produktu. Po drugie, umożliwianie ludziom dostrzeżenie i uwolnienie wartości przedmiotów, które posiadają. Dzięki tej obszernej analizie, możemy udowodnić, że kupowanie używanych przedmiotów na Vinted jest lepszym wyborem dla klimatu niż kupowanie rzeczy nowych, z pierwszej ręki. Mamy zamiar wykorzystać wnioski w praktyce na rzecz Vinted i naszych użytkowników i pomóc im w zmianie nawyków zakupowych związanych z modą, tak aby jeszcze bardziej zredukować jej negatywny wpływ na klimat”.

 

Więcej niż 1 na 3 transakcje zapobiegła zakupowi nowych rzeczy

W celu obliczenia unikniętej emisji, Vaayu oszacował wskaźnik wymiany przedmiotów zakupionych na Vinted; tj. odsetek przedmiotów, które w przeciwnym razie zostałyby zakupione jako nowe, gdyby nie zakupiono ich na Vinted. Co najmniej 39% transakcji dokonanych na Vinted polegało na „wymianie” nowego przedmiotu, co skutkowało średnią oszczędnością netto 1,8 kg ekwiwalentu CO2 w przypadku przedmiotów używanych kupionych na Vinted.

 

Członkowie Vinted wybierają PUDO - punkty nadania i odbioru przesyłek

Chociaż to właśnie dostawy stanowią największą część emisji operacyjnych Vinted (96%), Raport wskazuje, że wybór punktów nadania i odbioru przesyłek (PUDO) przez członków Vinted przyczyniły się do obniżenia emisji dwutlenku węgla w tym zakresie:

  • Prawie trzy czwarte (73%) transakcji przeprowadzonych na Vinted zostało dostarczonych do punktu nadania i odbioru, co zmniejszyło emisję o 62% w porównaniu z dostawą do domu.
  • 62% sprzedawców ponownie wykorzystało opakowania przeznaczone do jednorazowego użytku, co oznacza o 70% niższą emisję niż przy użyciu nowych opakowań, a także mniejszą ilość odpadów.
  • Poprzez uruchomienie w zeszłym roku swojej dedykowanej działalności wysyłkowej Vinted Go, platforma Vinted planuje popularyzować PUDO, aby pomóc zmniejszyć wpływ transportu na klimat wśród członków swojej społeczności. Celem Vinted Go jest uruchomienie ponad 2000 paczkomatów we Francji do końca bieżącego roku.

 

Marianne Gybels, starszy dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Vinted:

„Wnioski Raportu pokazują, że nasi członkowie mogą być dumni ze swoich działań, a my możemy być dumni, że platforma Vinted odnotowała znaczne oszczędności netto emisji dwutlenku węgla w porównaniu z zakupem nowych rzeczy (z pierwszej ręki) w 2021 r., nawet biorąc pod uwagę czynniki takie, jak nadmierne zakupy. Widzimy wiele obszarów, nad którymi będziemy pracować i na których będziemy się koncentrować w zakresie naszej przyszłej strategii klimatycznej. W międzyczasie, będziemy zachęcać naszych członków do kontynuowania wyboru produktów z drugiej ręki, aby mogły pozostać  w obiegu na dłużej”.

 

Dyrektor generalny i współzałożyciel Namrata Sandhu, Vaayu:

„Jesteśmy obecnie w kluczowym punkcie zwrotnym. Przewiduje się, że sektor mody wygeneruje 2,1 miliarda ton metrycznych emisji dwutlenku węgla w 2030 r. I chociaż czyhające zagrożenie dla naszej planety można zminimalizować za pomocą modeli biznesowych o obiegu zamkniętym, takich jak recommerce, musimy najpierw zrozumieć ich wpływ. Z dumą współpracujemy z pionierską firmą, taką jak Vinted, dostarczającą solidne i dokładne dane dotyczące emisji dwutlenku węgla przy użyciu pierwszej na świecie zastrzeżonej technologii sztucznej inteligencji Vaayu i metodologii LCA opartej na najlepszych praktykach, aby pomóc w kształtowaniu strategii i skalowaniu obiegu zamkniętego. Kompilując największy w historii podstawowy zbiór danych na temat używanych zakupów online na dużą skalę, jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć potencjał recommerce w zakresie ograniczania emisji”.

 


[1] Odpowiada 275 000  lotom z Londynu (Wielka Brytania) do Los Angeles  (US) i z powrotem.

[2] Uwzględnia wszystkie fazy produktu od produkcji do dystrybucji

[3] Zobacz Uwagi dotyczące raportu, aby zapoznać się z wynikami ankiety

[4] Zobacz Uwagi dotyczące raportu, aby zapoznać się z wynikami ankiety

[5] Program Środowiskowy ONZ

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska MAXX Plus od Ecolab, czyli ta sama skuteczność czyszczenia a mniej plastiku i CO Biuro prasowe
2024-08-22 | 11:20

MAXX Plus od Ecolab, czyli ta sama skuteczność czyszczenia a mniej plastiku i CO

Ecolab wprowadził na polski rynek nową linię zrównoważonych środków do czyszczenia powierzchni, podłóg i pomieszczeń sanitarnych. Skoncentrowane formuły
Ochrona środowiska Amazon zasila już całą swoją globalną działalność w 100 proc. energią odnawialną
2024-07-11 | 14:00

Amazon zasila już całą swoją globalną działalność w 100 proc. energią odnawialną

Amazon, globalny lider w dziedzinie technologii i handlu elektronicznego, już w 2023 r. zasilał całą swoją globalną działalność – w tym centra danych, budynki
Ochrona środowiska Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania
2024-06-25 | 13:40

Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania

Niemal 30 proc. respondentów uważa, że nowe opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych są zbyt wysokie. Nawet 60 proc. ankietowanych planuje ograniczenie ich kupowania w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.