Mieszkańcy Otwocka wspierają ekosystem. Wielki sukces akcji #AmestDlaPszczół
Kilkuset mieszkańców powiatu otwockiego wzięło udział w akcji #AmestDlaPszczół. To inicjatywa Amest Otwock, dzięki której do przydomowych ogrodów i na balkony trafiło aż 500 miododajnych roślin, wspierających pracę tych tak ważnych dla ekosystemu owadów. Patronem honorowym przedsięwzięcia był Polski Związek Pszczelarski, a partnerami Czysty Otwock i Czysty Karczew.
Każdego roku, 20 maja, obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji spółka Amest Otwock postanowiła w istotny sposób wspomóc ich pozytywne działania na rzecz środowiska naturalnego. 22 maja, na terenie prowadzonego przez spółkę składowiska odpadów odbyła się akcja #AmestDlaPszczół. W ramach tej inicjatywy mieszkańcom powiatu otwockiego przekazanych zostało ponad 500 przygotowanych wcześniej roślin miododajnych: dzwonki ogrodowe, chryzantemy, goździki, begonie, dalie, lawenda, rumianek, lubczyk, mięta, tymianek.
– Poprzez akcję #AmestDlaPszczół chcieliśmy pokazać, że naprawdę każdy może wspierać ekosystem. Wystarczy naprawdę niewiele, by pomóc naszym małym, skrzydlatym przyjaciołom. Dlatego właśnie warto wybierać rośliny miododajne, tworząc przydomowy ogródek czy zazieleniając balkon – mówi Kazimierz Pietras, dyrektor składowiska Amest Otwock, które od lat dba o populację pszczół. Na terenie spółki funkcjonuje pasieka, składająca się obecnie z siedmiu pszczelich rodzin. W każdym ulu znajduje się ok. 30 tysięcy owadów, a ich liczba w okresie letnim może się nawet podwoić.
Akcja #AmestDlaPszczół, oprócz przekazania bezpłatnie mieszkańcom powiatu otwockiego roślin miododajnych, miała również wymiar edukacyjny. Uczestnicy akcji wzięli udział w warsztatach na temat ochrony środowiska, które odbyły się na terenie ścieżki ekologicznej Amest Otwock, a także zwiedzili znajdującą się na składowisku pasiekę. Dzięki temu poznali oni nie tylko szczegóły dotyczące funkcjonowania pszczół, ale również dowiedzieli się, w jaki sposób dbać o populację tych pożytecznych owadów.
Patronem honorowym akcji #AmestDlaPszczół był Polski Związek Pszczelarski, a partnerami Czysty Otwock i Czysty Karczew.
Akcja #AmestDlaPszczół to już kolejne przedsięwzięcie ekologiczne Amest Otwock. Z okazji Dnia Ziemi przeprowadzona została inicjatywa #AmestDlaZiemi, w ramach której wspólnie z mieszkańcami Otwocka i okolic posadzonych zostało 300 drzew – platanów, kasztanowców, głogów, dębów i sosen. Latem 2020 r. spółka zainicjowała z kolei akcję #SprzątamyOtwock, dzięki której uprzątnięte zostały tereny zielone na terenie miasta. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Klimatu.
Polska branża paletowa wyprzedza PPWR
Recykling i odzysk odpadów receptami na nadprodukcję śmieci. Sprawdź, jak możesz
Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska Uczelni Łazarskiego inicjuje Partne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.