Mieszkańcy Otwocka wspierają ekosystem. Wielki sukces akcji #AmestDlaPszczół
Kilkuset mieszkańców powiatu otwockiego wzięło udział w akcji #AmestDlaPszczół. To inicjatywa Amest Otwock, dzięki której do przydomowych ogrodów i na balkony trafiło aż 500 miododajnych roślin, wspierających pracę tych tak ważnych dla ekosystemu owadów. Patronem honorowym przedsięwzięcia był Polski Związek Pszczelarski, a partnerami Czysty Otwock i Czysty Karczew.
Każdego roku, 20 maja, obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji spółka Amest Otwock postanowiła w istotny sposób wspomóc ich pozytywne działania na rzecz środowiska naturalnego. 22 maja, na terenie prowadzonego przez spółkę składowiska odpadów odbyła się akcja #AmestDlaPszczół. W ramach tej inicjatywy mieszkańcom powiatu otwockiego przekazanych zostało ponad 500 przygotowanych wcześniej roślin miododajnych: dzwonki ogrodowe, chryzantemy, goździki, begonie, dalie, lawenda, rumianek, lubczyk, mięta, tymianek.
– Poprzez akcję #AmestDlaPszczół chcieliśmy pokazać, że naprawdę każdy może wspierać ekosystem. Wystarczy naprawdę niewiele, by pomóc naszym małym, skrzydlatym przyjaciołom. Dlatego właśnie warto wybierać rośliny miododajne, tworząc przydomowy ogródek czy zazieleniając balkon – mówi Kazimierz Pietras, dyrektor składowiska Amest Otwock, które od lat dba o populację pszczół. Na terenie spółki funkcjonuje pasieka, składająca się obecnie z siedmiu pszczelich rodzin. W każdym ulu znajduje się ok. 30 tysięcy owadów, a ich liczba w okresie letnim może się nawet podwoić.
Akcja #AmestDlaPszczół, oprócz przekazania bezpłatnie mieszkańcom powiatu otwockiego roślin miododajnych, miała również wymiar edukacyjny. Uczestnicy akcji wzięli udział w warsztatach na temat ochrony środowiska, które odbyły się na terenie ścieżki ekologicznej Amest Otwock, a także zwiedzili znajdującą się na składowisku pasiekę. Dzięki temu poznali oni nie tylko szczegóły dotyczące funkcjonowania pszczół, ale również dowiedzieli się, w jaki sposób dbać o populację tych pożytecznych owadów.
Patronem honorowym akcji #AmestDlaPszczół był Polski Związek Pszczelarski, a partnerami Czysty Otwock i Czysty Karczew.
Akcja #AmestDlaPszczół to już kolejne przedsięwzięcie ekologiczne Amest Otwock. Z okazji Dnia Ziemi przeprowadzona została inicjatywa #AmestDlaZiemi, w ramach której wspólnie z mieszkańcami Otwocka i okolic posadzonych zostało 300 drzew – platanów, kasztanowców, głogów, dębów i sosen. Latem 2020 r. spółka zainicjowała z kolei akcję #SprzątamyOtwock, dzięki której uprzątnięte zostały tereny zielone na terenie miasta. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Klimatu.
Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Klątwa jednorazowego plastiku
Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.