Komunikaty PR

Scenariusze przyszłości bez węgla

2021-12-22  |  11:03
Biuro prasowe

Zakończyła się tegoroczna edycja CEE Climate Community Lab, która miała na celu wsparcie innowatorów regionów węglowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Najlepsze organizacje pozarządowe z Polski, Czech i Rumunii, w ramach wspólnego projektu pod hasłem „Open Mind - we embrace excellence of any kind”, postanowiły stawić czoła wyzwaniom sprawiedliwej transformacji poprzez wsparcie i angażowanie ich mieszkańców.

Wzmocnienie lokalnych społeczności, a tym samym pomoc regionom węglowym to nadrzędny cel projektów opracowanych przez trzy organizacje: Valea Jiului Society, Instytut Spraw Obywatelskich oraz TryMee Clothing, które na realizację swoich idei otrzymają granty w wysokości po 10 000 euro.  

„Prawdziwie sprawiedliwa transformacja to proces, w którym liczy się każdy głos i każda para rąk. Bez aktywnego udziału mieszkańców regionów węglowych zmiana nie jest możliwa. Dlatego właśnie zainicjowaliśmy CEE Climate Community Lab, którego misją jest łączenie innowatorów z Europy Środkowej i Wschodniej, przekraczanie granic oraz wzmacnianie ich wysiłków.” – skomentowała Joanna Sabat z EIT Climate-KIC.

Climate Community Lab to inicjatywa unijnej organizacji EIT Climate-KIC oraz partnerów: 4CF, Impact Hub i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej celem jest wsparcie mieszkańców regionów węglowych Europy Środkowo-Wschodniej w odejściu od paliw kopalnych, a także łączenie osób i organizacji, którym bliskie są działania na rzecz ochrony klimatu w tych regionach.

„W ramach Climate Community Lab udało nam się w tym roku nie tylko zainicjować współpracę pomiędzy regionami węglowymi z różnych krajów, ale co ważniejsze, pomogliśmy im rozwinąć się w tworzeniu scenariuszy przyszłości. To właśnie tego typu umiejętności będą stanowić podstawę do współtworzenia nowej rzeczywistości w świecie bez węgla.” – powiedziała Anna Sacio-Szymańska z 4CF.

W ramach tworzonych scenariuszy, autorzy nagrodzonych projektów wyszli ze wspólnego założenia, że transformacja każdego regionu zaczyna się od zamieszkującej go społeczności. Dlatego zaproponowali stworzenie lokalnych przestrzeni coworkingowych, które będą impulsem do rozwoju silnych wspólnot, mających wpływ na wprowadzanie zmian w swoim otoczeniu.

Polski zdobywca grantu, Instytut Spraw Obywatelskich, jest łódzką organizacją, która od 2004 roku działa na rzecz rozwijania, kształtowania i promowania postaw obywatelskich. Realizuje m.in. kampanie społeczne Tiry na tory i Obywatele decydują.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu Go Green with Taiwan Biuro prasowe
2024-12-19 | 15:00

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Trzy zespoły z Wielkiej Brytanii, Węgier i Filipin zdobyły główne nagrody o wartości 20 000 dolarów za swoje innowacyjne i zrównoważone projekty. W konkursie wzięło
Ochrona środowiska Klątwa jednorazowego plastiku
2024-12-19 | 10:00

Klątwa jednorazowego plastiku

Mimo, że przepisy dyrektywy SUP funkcjonują w Polsce już ponad półtora roku, większość Polaków nie dostrzegła żadnej istotnej zmiany w kwestii opakowań, redukcji plastiku
Ochrona środowiska Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
2024-12-18 | 01:00

Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu

Zaledwie 29% Polaków deklaruje wysoką świadomość ekologiczną, co oznacza spadek o 15 p.p. w porównaniu do 2021 r. Jednocześnie 49% respondentów wskazuje, że produkcja

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.