Wykorzystanie Ekologicznych Biopaliw w Polsce
Mimo iż Polska jest w czołówce producentów certyfikowanego pelletu drzewnego i pellet drzewny stanowi najbardziej opłacalne rozwiązanie nie tylko dla środowiska, ale i naszego portfela, to jednak cały czas brakuje świadomości i wiedzy nt. tego ekologicznego biopaliwa. Dlaczego tak się dzieje?
W warunkach krajowych energia ze źródeł odnawialnych obejmuje zdywersyfikowanej źródła tj. energię promieniowania słonecznego, wody, wiatru, zasobów geotermalnych, energię wytworzoną z biopaliw stałych, biogazu i biopaliw ciekłych, a także energię otoczenia pozyskiwaną przez pompy ciepła. Według raportu GUS z 2019 r., struktura pozyskania energii ze źródeł odnawialnych dla Polski wynika przede wszystkim z charakterystycznych dla naszego kraju warunków geograficznych i możliwych do zagospodarowania zasobów. Energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych w Polsce w 2019 r. pochodzi w przeważającym stopniu z biopaliw stałych (65,56%), energii wiatru (13,72%) i z biopaliw ciekłych (10,36%). Natomiast łączna wartość energetyczna pozyskanej energii pierwotnej ze źródeł odnawialnych w Polsce w 2019 r. wyniosła 396 498 TJ.
Czym są biopaliwa stałe?
Biopaliwa stałe obejmują organiczne, niekopalne substancje o pochodzeniu biologicznym, które mogą być wykorzystywane w charakterze paliwa do produkcji ciepła lub wytwarzania energii elektrycznej, czyli tzw. biomasę. Podstawowym biopaliwem stałym jest drewno opałowe, występujące najczęściej w postaci drewna kominkowego czy zrębki drzewnej, ale także formy sprasowane, a więc brykiety, czy pellety drzewne, które wytwarzane są głównie z pozostałości z przemysłu drzewnego w postaci trociny drzewnej.
Wykorzystywanie biopaliwa ma szereg zalet. Dla przykładu, w wyniku spalania pelletu drzewnego pozostaje bardzo nieznaczna ilość organicznego popiołu (do 0,7 %), który można wykorzystać jako nawóz naturalny do roślin doniczkowych. Podczas spalania pelletu drzewnego do atmosfery emitowana jest również znacznie mniejsza ilość substancji szkodliwych oraz gazów cieplarnianych, w porównaniu z weglem czy ekogroszkiem. Oznacza to o wiele bardziej przyjazny dla środowiska proces spalania - podkreśla Marcin Łazicki z firmy Maximer.
Co więcej, sam koszt zakupu instalacji grzewczej dedykowanej do spalania pelletu drzewnego jest zbliżony do kosztów instalacji olejowej czy gazowej. Ważnym argumentem są natomiast oszczędności w późniejszej eksploatacji instalacji grzewczej. Dodatkowo instalacje takie są praktycznie bezobsługowe.
Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Klątwa jednorazowego plastiku
Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.