Zakłady Grupy Tubądzin coraz bliżej neutralności klimatycznej
Troska o środowisko naturalne jest jednym z priorytetowych celów Grupy Tubądzin. Dlatego wszystkie zakłady przeszły gruntowne modernizacje, a zastosowane technologie pozwalają oszczędzać wodę, prąd i gaz. Z fabrycznego komina wydobywa się jedynie para wodna.
Grupa Tubądzin wybudowała w 2022 r. nową linię produkcyjną w zakładzie w Sieradzu. Co ważne, każdy etap produkcji został zaprojektowany z myślą o ekologii. To kolejna inwestycja pozwalająca na minimalizację wpływu produkcji na środowisko naturalne, które jest dla marki szczególnie ważne.
Już sam wybór surowców dokonywany jest z uwzględnieniem bezpieczeństwa przyrody i człowieka. Do produkcji masy Tubądzin używa wyłącznie naturalnych surowców. W czasie przygotowania suchej mieszanki z komina fabryki wydobywa się wyłącznie para wodna. Dodatkowo gorące powietrze z pieca kierowane jest do suszarni rozpyłowej, co pozwala zmniejszyć zużycie gazu podczas procesu suszenia.
Linia produkcyjna Continua+ zużywa o 75% mniej energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych pras. Grupa Tubądzin w zrównoważony sposób gospodaruje też odpadami powstałymi podczas produkcji, które nie są wyrzucane, ale zgodnie z ideą zero waste, ponownie wykorzystywane. Umożliwiają to nowatorskie rozwiązania techniczne pozwalające na kontrolowane zawracanie odpadu w systemie zamkniętym - bezpośrednio na prasie. Przekłada się to na zmniejszenie zużycia wody, energii i gazu.
Piec EKO, wyposażony w palniki rekuperacyjne, pobiera ciepłe powietrze ze strefy studzenia płytek, zmniejszając zużycie gazu o kolejne 10%.
Działania ekologiczne dotyczą także świadomego korzystania z wody, które umożliwiają nowoczesne oczyszczalnie zbudowane przez Grupę Tubądzin. Stosowane technologie pozwalają odzyskiwać wodę i stale zawracać ją do procesu produkcji, dzięki czemu nie jest ona marnowana.
Procesy polerowania, cięcia i krawędziowania odbywają się w środowisku wodnym. Woda krąży w obiegach zamkniętych, a dzięki własnym oczyszczalniom jest stale oczyszczana i zawracana do procesu. Przy takim rozwiązaniu, w produkcji płytek nie powstają ścieki technologiczne.
Podjęte przez Grupę Tubądzin działania pozwalają na znaczące ograniczenie śladu węglowego, a w efekcie przybliżają firmę do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Klątwa jednorazowego plastiku
Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.