Komunikaty PR

Zrównoważony rozwój w centrum działań w Danfoss

2021-04-06  |  20:00
Biuro prasowe

Danfoss to jedna z tych firm, które dążąc do własnego rozwoju i dobrych wyników finansowych, dbają również o swoich pracowników i lokalne społeczności, a także myślą o tym, aby pozostawić kolejnemu pokoleniu świat w lepszym stanie, niż w tym, w jakim my go zastaliśmy. Opublikowany przez firmę Raport  zrównoważonego rozwoju za rok 2020 pokazuje strategię firmy i jej sposób podejścia do tego tematu. Danfoss to globalny dostawca technologii i rozwiązań pomagających oszczędzać energię i redukować emisję CO2 na całym świecie, który zrównoważony rozwój ma głęboko zakorzeniony we własnym DNA.

Rok 2020 był dla firmy Danfoss wyjątkowy i to nie tylko, albo nie przede wszystkim, z powodu wyzwań pandemicznych, ale również ze względu na wszechstronne cele z zakresu zrównoważonego rozwoju, które firma przed sobą postawiła. Dotykały one zarówno tematów środowiskowych, jak i społecznych.

Cel klimatyczny jest w Danfoss stawiany bardzo wysoko - osiągnięcie neutralności emisji CO2 wszystkich działań biznesowych zaplanowano do 2030 roku. Mimo ambitności, jest to cel możliwy do zrealizowania, a obecny etap, jest już trzecim w strategii klimatycznej przyjętej w firmie w 2008 r. Jednym z przykładów działań jest zredukowanie zapotrzebowanie na paliwa kopalne na cele grzewcze o 80% w głównej siedzibie Danfoss w Nordborg w Danii. Kolejnym krokiem będzie neutralność klimatyczna zajmującego ponad 250 000 m2 kampusu, która zostanie osiągnięta już w przyszłym roku. Dd początku 2021 r. główna siedziba Danfoss w Nordborgu czerpie prąd z zielonych źródeł, podobnie jak energię cieplną, która w 60% pochodzi z neutralnej klimatycznie nowej sieci miejskiej. Pozostała część energii na cele grzewcze dla biur i części produkcyjnych ma wykorzystywać ciepło odpadowe pozyskiwane z centrum danych oraz ciepło produkowane dzięki wykorzystaniu instalacji pomp ciepła.

Również w ubiegłym roku Danfoss dołączył do zinicjowanej przez UN Global Compact kampanii pod hasłem “Business Ambition for 1.5°C - Our Only Future”. Jest to globalny ruch zrzeszający firmy, które prowadzą działania zmierzające do osiągnięcia najbardziej ambitnego celu Porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego wzrostu temperatury do 1,5°C powyżej poziomów z okresu przed industrialnego.

Cele w zakresie energii i klimatu bardzo jasno i klarownie określone zostały również przez włączenie się Danfoss w trzy inicjatywy podejmowane przez The Climate Group: EP100, RE100 oraz EV100. Pod skrótem EP100, kryją się firmy energooszczędne nastawione na zwiększanie wydajności energetycznej. RE100, to biznesy, którym zależy na energii elektrycznej pochodzącej w 100% z odnawialnych źródeł. I wreszcie, zrzeszonym w grupie EV100 przyświeca cel przyspieszenia przejścia na pojazdy elektryczne i sprawienia, by transport elektryczny stał się nowym standardem do 2030 r.

Efekty działań Danfoss we wszystkich powyższych obszarach są wyraźnie widoczne. W 2020 r. spadło całkowite zużycie energii dla wszystkich budynków i procesów o 7% w stosunku do 2019 r., czyli do wartości 590 GWh. Blisko jest do celu podwojenia wydajności energetycznej w fabrykach, którego realizacja zaplanowana jest na 2030 r. Oznacza to, że Danfoss będzie wytwarzać ten sam wolumen produktów, przy zredukowanym o połowę w stosunku do roku 2007 zużyciu energii. Ze spadkiem zużycia energii wiążą się także zmniejszone emisje CO2 – w 2020 r. ich poziom był niższy o 11% w stosunku do roku poprzedniego i aż o 37% w stosunku do 2007 r.

Wspomniana neutralność klimatyczna, poza działaniami z zakresu efektywności energetycznej, zostanie osiagnięta również dzięki przejściu na odnawialne źródła energii.  Firma postawiła na wykorzystywanie formuły zakupów grupowych energii elektrycznej wytwarzanej z OZE. Od 2021 r. we wszystkich lokalizacjach Danfoss w Danii i Niemczech prąd, zużywany rocznie w wys. 116 GWh (co stanowi 25% całkowitego zużycia elektryczności Grupy Danfoss), pochodzi z zielonych źródeł i jest pozyskiwany właśnie w ramach umowy zakupu grupowego. Dzięki temu osiągnięto również redukcję emisji CO2 w wys. 30 000 ton. „Zazielenianie” energii elektrycznej używanej w fabrykach w Europie Wschodniej i Południowej oraz USA, to kolejne planowane kroki, w wyniku, których osiągnięty zostanie pułap 50% neutralnego klimatycznie prądu już w 2021 r. Danfoss Poland również systematycznie dąży do redukcji swojego wpływu na środowisko. Od 2019 roku współpracujemy z dostawcą energii elektrycznej, którego miks energetyczny w ponad 77% składa się z odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu, w naszej siedzibie w Grodzisku Mazowieckim, zredukowaliśmy ilość emisji CO2 na każdą zużytą kilowatogodzinę prądu o ponad 71%, komentuje Aleksandra Stępniak, konsultant ds. efektywności energetycznej w Danfoss Poland.

Danfoss planuje również do 2030 roku przeprowadzić całkowitą elektryfikację floty samochodów służbowych, co będzie skutkowało redukcją emisji CO2 o 9 200 ton. W 2020 r. opracowano mapę drogową w tym zakresie. Pierwsze samochody elektryczne i hybrydowe zamówiono już w Szwecji. Zainstalowano również stacje ładujące w domach pracowników, a do 2024 r. wszystkie firmowe samochody w tym kraju mają być elektryczne. Inne kraje, w których funkcjonuje Danfoss np. Niemcy, Holandia, Francja, Austria i Norwegia są również gotowe by podjąć kroki ku takiej zmianie. W Polsce także trwają przygotowania do zmiany floty samochodów służbowych na elektryczne. Na parkingu powstałym przy nowobudowanej hali produkcyjnej w Grodzisku Mazowieckim przewidziano miejsca pod przyszłą infrastrukturę do ładowania pojazdów, która będzie korzystała z prądu wyprodukowanego z umiejscowionych na dachu hali paneli fotowoltaicznych.

Powyższe osiągnięcia firmy oraz dalsze dążenia do przyjętych celów klimatycznych nie byłyby możliwe bez inwestycji w efektywność energetyczną, która jest odpowiedzią rówież na kryzys gospodarczy spowodowany pandemią Covid-19. Kampania Danfoss pod hasłem Green Restart, czyli Zielona odbudowa gospodarki została pomyślana właśnie po to, by podkreślać w jaki sposób możemy przyśpieszyć tempo odbudowy gospodarczej po pandemii i zapewnić zrównoważony rozwój poprzez wspólną pracę zmierzającą do neutralnej klimatycznie przyszłości. Bazowanie na raportach naukowych, wiedzy eksperckiej i pozycji lidera w zakresie efektywności energetycznej, OZE i elektryfikacji umożliwiło konsolidację kluczowych perspektyw, rozwiązań i działań w zakresie tworzenia miejsc pracy, zielonego budownictwa i generowania zrównoważonego wzrostu.

Warto pamiętać o tym, że za kampaniami i strategiami firmowymi stoją konkretni ludzie, których zdolności przywódcze sprawiają, że wypracowane działania moją konkretne efekty. W Danfoss, firmie technologicznej, gdzie 30% wszystkich pracowników stanowią kobiety, w 2019 r. kobiet-liderek było jedynie 20%. Dlatego wśród innych celów, jakie Danfoss stawia przed soba jest również wzrost udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych do 30% w roku 2025. Dla firmy bardzo ważne jest pielegnowanie różnorodności i przeciwdziałanie wykluczeniom wśród pracowników, których jest prawie 27 500 na całym świecie i którym przyświeca wspólne hasło Razem projektujemy przyszłość, działając w zgodzie z celami zrównoważonego rozwoju określonymi przez ONZ.

Więcej o zrównoważonym rozwoju w Danfoss: https://www.danfoss.com/en/about-danfoss/company/sustainability/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu Go Green with Taiwan Biuro prasowe
2024-12-19 | 15:00

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Trzy zespoły z Wielkiej Brytanii, Węgier i Filipin zdobyły główne nagrody o wartości 20 000 dolarów za swoje innowacyjne i zrównoważone projekty. W konkursie wzięło
Ochrona środowiska Klątwa jednorazowego plastiku
2024-12-19 | 10:00

Klątwa jednorazowego plastiku

Mimo, że przepisy dyrektywy SUP funkcjonują w Polsce już ponad półtora roku, większość Polaków nie dostrzegła żadnej istotnej zmiany w kwestii opakowań, redukcji plastiku
Ochrona środowiska Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu
2024-12-18 | 01:00

Polacy coraz mniej zainteresowani zmianą klimatu

Zaledwie 29% Polaków deklaruje wysoką świadomość ekologiczną, co oznacza spadek o 15 p.p. w porównaniu do 2021 r. Jednocześnie 49% respondentów wskazuje, że produkcja

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.