Od wodospadów Estonii po Polskie Tatry –dokąd na długi weekend?

38 PR CONTENT COMMUNICATION
MODRA 92 C
02-661 WARSZAWA
aneta.szerszeniewska|38pr.pl| |aneta.szerszeniewska|38pr.pl
509 453 985
www.38contentcommunication.pl
Długi weekend to idealny czas na kilkudniową wycieczkę po Polsce lub krótki wypad za granicę – Litwa, Łotwa i Estonia będą świetnym wyborem. Wystarczy wsiąść w samochód, by jeszcze tego samego dnia zachwycać się pięknymi widokami krajów nadbałtyckich.
Estonia: ścieżki przyrodnicze i słynny kamieniołom
Pomimo, że Estonia to najdalej od Polski wysunięty kraj nadbałtycki, warto poświęcić te kilkanaście godzin na dojazd. Czekają tam na nas malownicze miasteczka i dzika przyroda -aby rozprostować nogi po podróży, polecamy spacer ścieżką o długości 3,6 km wokół jeziora Parika Väikejärv w kształcie serca.
Jednym z najpiękniejszych miejsc w Estonii jest wodospad Jägala, położony na północy. To najszerszy wodospad kraju, mający około 8 m wysokości i 50 m szerokości. Następnie można udać się do niedalekiego Tallina – jego malowniczej starówki, interesujących muzeów i świetnych kawiarni. W drodze powrotnej koniecznie trzeba odwiedzić kamieniołom Rummu, który swój urok zawdzięcza krystalicznie czystej wodzie i wznoszącym się w pobliżu górom popiołów. Kiedyś wydobywano tam wapień, a teraz kamieniołom stał się popularnym celem turystycznym, oferującym wiele wodnych atrakcji dla dzieci.
Łotwa: Wielka Plaża i historia kina
Łotwa pełna jest ciekawych, nieodkrytych jeszcze miejsc. Jednym z nich jest niewątpliwie stacja filmowa w Ķeipenes w regionie Ogre, gdzie w dawnym budynku dworca kolejowego obejrzeć można wystawę poświęconą reżyserowi Siergiejowi Eisensteinowi. Warto wybrać się też na spacer po okolicy, w której rozmieszczone są surrealistyczne instalacje artystyczne. Niedaleko, na malowniczym cyplu znajdują się ruiny zamku Koknese, pozostałości po XIII-wiecznej budowli, otoczone wodami rzek Dźwiny i Pērse.
Cały dzień można poświęcić na zwiedzanie barokowej perełki – pałacu Rundāle, gdzie można zwiedzić piękne wnętrza, muzeum oraz przejść się po kwitnącym ogrodzie francuskim. Podczas letniego wyjazdu warto przejść się szlakiem wzdłuż wybrzeża Bałtyku, podziwiając potęgę Wielkiej Plaży i imponujące klify, oraz odwiedzić nadmorskie miasta: Liepājā, Ventspils i Pāvilosta.
Litwa: przygody kulinarne i perły architektury
Zaledwie około dwóch godzin jazdy od Wilna znajduje się piękny pałac w Pakroji, gdzie do września odbywa się Festiwal Kwiatów, Sztuki i Miłości – od pachnących rzeźb kwiatowych po spektakle teatru mechanicznego. W stolicy Litwy, Wilnie, polecamy cieszyć się zarówno architekturą, jak i szeroką ofertą restauracji i barów – może warto odwiedzić jedną z czterech restauracji, które niedawno zdobyły gwiazdki Michelin?
Niedaleko Wilna znajduje się gotycka perła architektury, zamek w Trokach, otoczony szerokimi i pięknymi jeziorami. To gratka dla miłośników średniowiecznych historii, z kolei zwolennicy dzikiej przyrody docenią piękne krajobrazy na Mierzei Kurońskiej, która ciągnie się przez 50 km wzdłuż Morza Bałtyckiego.
Polska: powiew historii i majestat gór
Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby sierpniowy weekend był udany – Polska oferuje wiele ciekawych kierunków podróży. Od gór po nadmorskie plaże – każdy znajdzie coś dla siebie.
Zakopane to świetna baza wypadowa na górskie szlaki, a samo miasto zachęca do rodzinnej zabawy w aquaparku i spacerów po malowniczych Krupówkach. Ci, którzy po długich wędrówkach lubią się zrelaksować, znajdą w Zakopanem luksusowe spa i pyszne restauracje.
Jadąc na drugi koniec Polski – nad Bałtyk – warto zatrzymać się w Gdyni. Najmniej znana ze wszystkich miast Trójmiasta, Gdynia zachwyca modernistyczną architekturą, bogatą ofertą gastronomiczną i białą, czystą plażą. Bliskość Sopotu i Gdańska sprawia, że nawet przez kilka dni nie można się tam nudzić.
Jak przygotować samochód do dłuższej podróży?
Przed wyjazdem w trasę własnym samochodem należy zadbać o jego stan techniczny i wyposażenie, aby uniknąć problemów w trasie i za granicą. Warto przedtem oddać pojazd do serwisu na przegląd, by ocenić, czy jest gotowy na dłuższą podróż oraz pomyśleć o ubezpieczeniu samochodu. AC w Balcia daje ochronę na wypadek uszkodzenia lub utraty auta. Letnia pogoda bywa zmienna, a AC chroni przed skutkami np. gradu. Doskonałym uzupełnieniem AC będzie ubezpieczenie Assistance, ponieważ na przykład w razie awarii - podróżujący i jego rodzina - nie zostaną bez pomocy z dala od domu – mówi Paweł Tukiendorf, Product Manager Balcia Insurance.
Nie bez znaczenia jest samopoczucie kierowcy - w długą podróż samochodem należy wyruszać wypoczętym i często robić postoje, które zapobiegną poczuciu senności kierowcy. W bagażniku warto zabrać ze sobą litrowe opakowanie oleju silnikowego i płynu chłodzącego, a także podstawowe narzędzia, takie jak śrubokręt i szczypce, które zwykle są dołączone do wyposażenia samochodu i mogą być przydatne w drobnych naprawach na miejscu.
Sierpniowy długi weekend to idealny moment na wypad poza miasto. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zostać w najbliższej okolicy czy wybierzesz się w dalszą podróż, wykorzystaj ten czas na odpoczynek i korzystaj z pięknej pogody

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.