Opera Śląska w Bytomiu na finiszu - trwają prace wykończeniowe
Remont Opery Śląskiej w Bytomiu jest na ostatniej prostej. Obecnie generalny wykonawca firma ALSTAL Grupa Budowlana przeprowadza prace wykończeniowe. W ramach inwestycji został już przeprowadzony szereg prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych, dzięki którym perełka architektoniczna województwa śląskiego zwiększy swoją atrakcyjność. Warto podkreślić, że w 1997 roku budynek przy ulicy Stanisława Moniuszki został wpisany do rejestru zabytków.
Obecnie na całym obszarze obiektu prowadzone są prace wykończeniowe. Na widowni oraz w korytarzach Foyer trwają prace konserwatorskie w zakresie odtworzenia elementów sztukatorskich oraz złoceń. Na obszarze zaplecza montowane są płytki i stolarka drzwiowa, a także wykonywane są suche zabudowy, gładzie oraz malowanie. Natomiast na scenie montowana jest konstrukcja elementów technologii scenicznej oraz drewniana podłoga sceniczna. Opera Śląska po remoncie będzie wyposażona w jedną z najnowocześniejszych scen w Polsce. Pracownicy Opery będą mogli obsługiwać zaawansowany system wirtualnej akustyki oraz oświetlenia scenicznego oraz technologii scenicznej. Co ważne, niektóre elementy sceny zostały zabezpieczone i odrestaurowane, będą służyły jako świadek historii.
Jednocześnie montowana jest instalacja elektryczna i sanitarna. Prace wykończeniowe obejmują również zaplecze sceniczne, gdzie trwa układanie płytek, malowanie, a także montaż wykładzin, podwieszanych sufitów i stolarki drzwiowej. Z kolei na zewnątrz budynku trwają prace związane z termomodernizacją elewacji, a także robotami drogowymi.
Dzięki realizacji projektu, Opera Śląska będzie spełniać potrzeby społeczno-kulturalne mieszkańców miasta, regionu oraz całej śląskiej aglomeracji. Prace prowadzone są pod ścisłą kontrolą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wielki remont Opery Śląskiej rozpoczął się w 2021 roku, a przebudowie podlega powierzchni ponad 6000 m2. Łączna wartość inwestycji to około 61,5 mln zł.
Spółka ALSTAL, której jeden z oddziałów znajduje się w Katowicach, ma ogromne doświadczenie w rewitalizacjach zabytkowych obiektów. Niedawno do użytku oddane zostały XIX-wieczne koszary wojskowe we Wrocławiu oraz neogotycki budynek dawnego Domu Sierot z 1901 roku w Warszawie, który aktualnie jest siedzibą Zespołu Szkół Muzycznych nr 1.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.