Pacjenci z większą świadomością zdrowotną – rynek psychiatrii czeka silny wzrost

Marketing
PMR
Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Pandemia COVID-19 i związane z nią restrykcje w życiu społeczno-gospodarczym, są jednym z głównych czynników przyczyniających się do silnego wzrostu liczby problemów psychicznych w społeczeństwie polskim. Jak wykazało badanie PMR, w 2020 r. oraz w pierwszej połowie 2021 r. najbardziej zwiększała się liczba pacjentów z takimi problemami jak depresja i lęki, co było spowodowane kryzysem gospodarczym, zagrożeniem/utratą pracy, niemożnością funkcjonowania firm, izolacją, lękiem o bliskich.
Wzrost problemów nie polepszył sytuacji na rynku usług psychiatrycznych?
Pomimo tych korzystnych dla wartości rynku usług psychiatrycznych trendów, według naszych szacunków, całkowita wartość rynku opieki psychiatrycznej w 2020 r. zanotowała spadek o 0,1% r/r. Wynika to przede wszystkim z faktu, że rynek zdominowany jest przez lecznictwo zamknięte publiczne, w którym doszło do znacznego ograniczenia aktywności. Wiele szpitali publicznych i przekształconych donosi, że nie wykonało w zeszłym roku 100% kontraktu z NFZ. Wprawdzie istnieje możliwość przeniesienia środków na 2021 r., w naszej metodologii nie wliczamy jednak świadczeń wykonanych w bieżącym roku do wartości z 2020 r.
Dlatego też nasza prognoza zakłada, że w bieżącym roku nie dojdzie do znacznego „odbicia” na rynku usług psychiatrycznych. Przykładowo, część jednostek raportowała, że przedłużenie czasu na wykonanie kontraktu na 2021 niewiele dało, ze względu na nadal trwająca pandemię. Warto jednak zaznaczyć, że rynek zdominowany jest przez świadczeniodawców udzielających usługi w ramach kontraktów z NFZ. W segmencie prywatnym wygląda to trochę inaczej. Przewidujemy tu dwucyfrowe dynamiki wartości usług psychiatrycznych oraz psychologicznych w horyzoncie prognozy do 2026 r.
Ocena rynku okiem świadczeniodawców: wyniki badania PMR
Jedna piąta jednostek biorących udział w badaniu PMR* wymienia pandemię COVID-19 i związany z nią utrudniony dostęp do opieki lekarskiej jako barierę w ich działalności. Ten problem wystąpił więc również w sektorze psychiatrii – pomimo pewnego wzrostu problemów psychicznych związanych z kryzysem gospodarczym i samą chorobą COVID-19. Ograniczenie to nie było jednak tak duże, jak w innych dziedzinach medycyny – warto zaznaczyć, że w analogicznym badaniu na przychodniach prywatnych wielospecjalistycznych pandemię COVID-19 jako barierę wymieniało aż 67% jednostek, a ogólnie spadek wartości rynku usług medycznych odpłatnych na miejscu PMR ocenia na 21%.
* W dniach od 28 czerwca do 13 lipca 2021 r. firma PMR przeprowadziła badanie wśród placówek medycznych udzielających świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej.
Więcej wyników z badania PMR oraz informacji na temat aktualnych trendów na rynku opieki psychiatrycznej w Polsce znajduje się w raporcie PMR: „Rynek opieki psychiatrycznej w Polsce 2021. Analiza rynku i perspektywy rozwoju”. W publikacji m.in. również szczegółowa analiza liczby placówek realizujących świadczenia opieki psychiatrycznej w Polsce – stacjonarnie i/lub ambulatoryjnie.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.