Komunikaty PR

Pandemia wyzwala epidemię stresu, złości i samotności

2021-04-15  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Beata Sadowska
IQS Sp. z o.o.

ul. Mangalia 2a
02-758 Warszawa
beata.sadowska|gmail.com| |beata.sadowska|gmail.com
(22) 592 63 00
www.grupaiqs.pl

W wyniku pandemii Covid-19 w Polakach narasta poczucie stresu, złości i samotności. Dotyczy to głównie kobiet, osób młodych oraz tych, będących w najstarszej grupie wiekowej[1] - tak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję IQS na zlecenie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, który bierze udział w międzynarodowym projekcie COH-FIT[2].

Stwierdzono istotny psychologiczny wpływ pandemii na stres, samotność i złość, podczas gdy zachowania altruistyczne nie uległy istotnym zmianom.

1/3 badanych Polaków odczuwa obecnie nasilenie stresu i narastanie uczucia gniewu w porównaniu do czasów sprzed pandemii. Nie odnotowano istotnych różnic w tym zakresie pomiędzy obiema płciami, jednak to kobiety zgłaszały nieco wyższy odsetek nasilenia stresu i odczuwania gniewu niż mężczyźni. Tylko niespełna 9 proc. badanych przyznało, że w wyniku pandemii ich poziom stresu i gniewu uległ poprawie. Nieproporcjonalnie wysokie wskaźniki nasilenia gniewu i złości wykazano natomiast u osób starszych.

Złość i gniew wyzwala w osobach starszych silniejsze postawy altruistyczne, nastawione na pomaganie innym, podczas, gdy u większości badanych nie odnotowano zmian w  tym zakresie. Do wzmocnionej chęci pomagania innym, w badaniu zrealizowanym przez IQS, przyznaje się co szósty badany.

Podobnie jak w przypadku uczucia złości i stresu, aż 1/3 Polaków doskwiera poczucie samotności. Zmaga się z nim 2/5 badanych kobiet. Na uwagę jednak zasługuje fakt, że nieproporcjonalnie wysoki odsetek pogorszenia odczucia samotności – w porównaniu z innymi grupami wiekowymi – notuje się wśród młodzieży.

Polska na tle innych krajów

Zdrowie psychiczne Polaków nie odbiega istotnie od wskaźników notowanych na całym świecie, w tym również Włoch, które zmierzyły się z pandemią najwcześniej w Europie. Widać jednak, że zdecydowanie najniższe wskaźniki dobrostanu psychicznego opisują nadal mieszkańcy Afryki – podobnie jak inne poważne kryzysy zdrowia publicznego, pandemia COVID-19 obnażyła istniejące już nierówności zdrowotne i społeczne. Podobnie jest w przypadku osób nienormatywnych płciowo, na całym świecie. Zarówno w Polsce jak i Włoszech największe zmiany w pogorszeniu funkcjonowania psychicznego notowano w trakcie pierwszej fali. Trwająca już ponad rok epidemia sprawiła, że wykształciły się naturalne strategie radzenia sobie z napięciem z jakim przyszło nam żyć.

 

„Jednogłośnie na całym świecie kontakty poprzez social media oraz zwiększona aktywność fizyczna to najlepsze sposoby radzenia sobie ze stresem. Ten ostatni jest ważną wskazówką dla rządzących. Przywrócenie działania obiektów sportowych i klubów fitness może być ważnym krokiem do poprawy funkcjonowania psychicznego Polaków” – uważa dr hab. n. med. i zdr. Karolina Skonieczna-Żydecka, lider zespołu COH-FIT Polska.

 

 


[1]  Badanie zrealizowane przez agencję IQS na reprezentatywnej próbie Polaków, zrealizowane w dniach 25.02 – 03.03.2021r. przy użyciu metodologii CAWI, realizacja na panelu Opinie.pl. Próba reprezentatywna, N=1500 (rozkład kwotowo-losowy, ze względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania, klasę miejscowości i wykształcenie, zgodnie z rozkładem tych zmiennych w populacji generalnej Polski)

[2] COH-FIT to międzynarodowy projekt badawczy dotyczący zachowań zdrowotnych i funkcjonowania psychospołecznego w dobie pandemii COVID-19, obejmujący populację krajów dotkniętych pandemią COVID-19. W projekcie bierze udział ponad 200 badaczy z ponad 40 krajów.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce Biuro prasowe
2024-04-17 | 12:30

Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce

Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce Grupa Sanofi w Polsce łączy dwie spółki, upraszcza nazwę prawną oraz przenosi się do nowego biura. Te inicjatywy są kolejnym
Zdrowie Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024
2024-04-17 | 08:00

Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024

Rozpoczął się nabór wniosków na beneficjentów tegorocznej charytatywnej sztafety biznesowej Poland Business Run. Każdy, kto potrzebuje dofinansowania do zakupu protezy
Zdrowie Z jakich powodów Polacy sięgają po catering?
2024-04-05 | 10:40

Z jakich powodów Polacy sięgają po catering?

Jak wynika z danych Maczfit, aż 69,9% osób decyduje się na wybór cateringu ze względu na chęć zrzucenia kilogramów[1]. Na górze tej listy znajduje się też m.in.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Zmiany klimatu i dezinformacja wśród największych globalnych zagrożeń. Potrzeba nowego podejścia do zarządzania ryzykiem

Niestabilność polityczna i gospodarcza, coraz większa polaryzacja społeczeństwa, kryzys kosztów utrzymania, rosnąca liczba konfliktów zbrojnych i ryzyka cybernetyczne związane z rozwojem sztucznej inteligencji – to największe zagrożenia dla biznesu wskazywane w tegorocznym „Global Risks Report 2024”. Z raportu wynika, że obawy o bliską i dalszą przyszłość wciąż są zdominowane przez ryzyka klimatyczne i środowiskowe. Jednak w tym roku przykryły je niebezpieczeństwa związane z dezinformacją, wspieraną przez AI, która może wywoływać coraz większe niepokoje społeczne. – W tym roku na świecie 3 mld ludzi weźmie udział w wyborach, więc konieczność zaradzenia temu ryzyku staje się coraz pilniejsza – podkreśla Christos Adamantiadis, CEO Marsh McLennan w Europie.

Ochrona środowiska

Ciech od czerwca będzie działać jako Qemetica. Chemiczny gigant ma globalne aspiracje i nową strategię na sześć lat

Globalizacja biznesu, w tym możliwe akwizycje w Europie i poza nią – to jeden z głównych celów nowej strategii Grupy Ciech. Przedstawione plany na sześć lat zakładają także m.in. większe wykorzystanie patentów, współpracę ze start-upami w obszarze czystych technologii i przestawienie biznesu na zielone tory. – Mamy ambitny cel obniżenia emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku – zapowiada prezes spółki Kamil Majczak. Nowej strategii towarzyszy zmiana nazwy, która ma podsumować prowadzoną w ostatnich latach transformację i lepiej podkreślać globalne aspiracje spółki. Ciech oficjalnie zacznie działać jako Qemetica od czerwca br.

Finanse

72 proc. firm IT planuje podwyżki. W branży wciąż ogromna jest różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

W ubiegłym roku rynek pracy IT był znacznie mniej dynamiczny niż w poprzednich latach – wynika z „Raportu płacowego branży IT w 2024” Organizacji Pracodawców Usług IT. Przy wysokim poziomie podwyżek specjaliści rzadziej zmieniali pracę, ale niektórych zmusiły do tego cięcia w zatrudnieniu wynoszące w zależności od wielkości firmy od 12 do 26 proc. Ten rok zapowiada się bardziej optymistycznie: 61 proc. przedsiębiorstw planuje zwiększać zatrudnienie, a 72 proc. – pensje. Eksperci zwracają uwagę na wciąż duży rozstrzał między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn w tej branży.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.