Pandemia zmienia rynek pracy. W UE wciąż brakuje programistów

PR Inspiration
Pl. Wolnica 13/14
31-060 Kraków
magdalena.zybala|prinspiration.pl| |magdalena.zybala|prinspiration.pl
790 770 220
prinspiration.pl/
Jak donosi raport DESI 2020 w całej Unii Europejskiej brakuje około 600 tys. programistów. Choć specjaliści IT stanowią zaledwie 3 proc. wszystkich pracowników w Polsce, to możemy mówić o brakach w zatrudnieniu na poziomie 50 tysięcy specjalistów - mówi Jacek Drabik, Prezes Zarządu Motorola Solutions. Zapotrzebowanie rynku jest ogromne, dlatego w Motorola Solutions w ramach Akademii Programowania umożliwiamy osobom - zainteresowanym pracą w sektorze IT- bezpłatne szkolenia, dzięki którym kandydaci mają możliwość zdobycia lub pogłębienie specjalistycznych umiejętności pozwalających na zatrudnienie w naszej firmie – dodaje Jacek Drabik.
Sektory naszej gospodarki związane z nowymi technologiami, pomimo pandemii, rozwijają się bardzo dynamicznie. W 2020 roku, aż 14 spółek z Polski znalazło się w rankingu Financial Times wskazującym 1000 najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie. Czynnikiem, który może spowolnić ten rozwój jest brak wyspecjalizowanych pracowników.
W Motorola Solutions zwracamy uwagę na jeszcze jeden istotny czynnik, iż na stanowiskach związanych z IT w Polsce, zaledwie 0,9 proc. zatrudnionych to kobiety - komentuje Jacek Drabik. Zależy nam, by jak najwięcej pań pojawiło się w branży – dodaje. Choć kobiet w IT przybywa, nadal zbyt mało pań decyduje się na karierę w tej branży.
Akademia Motorola Solutions to zaproszenie do świata technologii dla wszystkich, którzy chcą zmienić ścieżkę kariery i rozpocząć pracę w zawodzie będącym jednym z najpewniejszych w dobie pandemii – mówi Leszek Doniec, manager w Motorola Solutions - Akademia to najszybszy sposób na zostanie programistą, a wszystkie dotychczasowe absolwentki i absolwenci, którzy uzyskali zatrudnienie w naszej firmie, zgodnie twierdzą, że zdobyta wiedza pozwala im pracować efektywnie i przynosi ogromną satysfakcję – dodaje. Akademia będzie trwać przez 4 kolejne weekendy, zaczynając od 11 września. W trakcie szkolenia uczestnicy zdobędą wiedzę o Java, GIT, JUnit i bazach danych w zakresie, jaki będzie im potrzebny po podjęciu pracy.
Zgłoszenia do weekendowej Akademii Motorola Solutions przyjmowane są do 26 sierpnia. Dodatkowe pytania na temat przebiegu procesu rekrutacyjnego oraz Akademii można wysyłać na mail aplikuj@motorolasolutions.com. Do 7 września wszystkie osoby, które aplikowały zostaną poinformowane o statusie aplikacji.
Przebieg procesu rekrutacyjnego:
1. Aplikacja poprzez link: Akademia Programowania Java (myworkdayjobs.com)
2. Ankieta od Motorola Solutions
3. Test sprawdzający znajomość Javy
4. Do 07.09 - feedback
5. 11.09-02.10 przebieg Akademii
6. Pomiędzy 4 a 12.10 - spotkanie rekrutacyjne w Motorola Solutions dla Uczestników Akademii.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.