Komunikaty PR

Pandemiczny egzamin z ochrony zdrowia

2020-06-08  |  17:00
Biuro prasowe

Służba zdrowia zdaje najtrudniejszy egzamin od lat. Wystawiona na stawienie czoła podstępnemu wrogowi, musi reorganizować dotychczasowy model funkcjonowania i jednocześnie wprowadzać zupełnie nowe rozwiązania, również te technologiczne. Jak zmieni się opieka zdrowotna pod wpływem pandemii i jak powinna się do tych zmian przygotować?

System opieki zdrowotnej przechodzi obecnie rewolucję. Jest to czas turbulencji dla zarządzających placówkami, lekarzy i personelu medycznego, ale także samych pacjentów. - Zauważalne są dwa skrajne bieguny w systemie zdrowia. Po jednej stronie mamy problemy kadrowe, sprzętowe i wymagające procedury w opiece nad chorymi na Covid-19 oraz dodatkowy ciężar odpowiedzialności w zapewnieniu bezpiecznego leczenia chorych na inne schorzenia. Natomiast na przeciwległym krańcu jest nowoczesna technologia związana z cyfryzacją i telemedycyną, która przyspiesza przejście opieki medycznej ze świata analogowego do cyfrowego. Oczywiście ten proces trwa już z wieloma sukcesami od lat, ale teraz diametralnie przyspieszył – podkreśla prof. Marcin Czech, Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej.

Kluczowy czas: po pandemii

Obecnie wszyscy działają na podwyższonych obrotach z kluczowym priorytetem: wyjść z pandemii i doprowadzić do uciszenia rozprzestrzeniania się wirusa w społeczeństwie. Jednak okres zaraz po pandemii będzie tak naprawdę najistotniejszy… Eksperci i pacjenci zastanawiają się, jak mają funkcjonować przychodnie, szpitale i inne ośrodki medyczne w naszym kraju. Jak zorganizować ich pracę, aby wrócić do leczenia maksymalnej możliwej liczby chorych w Polsce i jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo i uchronić przez powrotem zagrożenia ze strony koronawirusa. Szpitale są jednym z kluczowych punktów zapalanych w rozprzestrzenianiu się wirusa, dlatego ich sprawne funkcjonowanie jest priorytetem dla systemu ochrony zdrowia i całego społeczeństwa. Pandemia pokazała, że nasze szpitale i przychodnie mają ogromną zdolność do sprawnego organizowania się w sytuacji zagrożenia. Często była to „przemyślana improwizaja”, ale skuteczna. Jednak, aby zapewnić ciągłe funkcjonowanie całego systemu, działania muszą być zaplanowane długofalowo, bowiem w kolejce ustawiają się już pacjenci, którzy przez pandemię musieli odłożyć leczenie.

Cykl spotkań online: „Służba zdrowia w trakcie i po Covid-19”

– Jakie niedoskonałości w systemie zdrowia ujawnił Cocid-19? Jak zorganizować pracę szpitali w czasie i po pandemii? Pytań w zakresie ochrony zdrowia publicznego jest wiele, dlatego wraz ze Szkołą Biznesu Politechniki Warszawskiej organizujemy w czerwcu i lipcu cykl spotkań online z ekspertami, którzy odpowiedzą na te i wiele innych, ważnych pytań. Przez rozmowy na te ważne tematy, chcemy wesprzeć zarządzających placówkami zdrowia i wskazać możliwe rozwiązania – mówi prof. Marcin Czech, Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej.

Profesor Marcin Czech do rozmów na istotne tematy dotyczące ochrony zdrowia w dobie zmagania się z pandemią Covid-19 zaprosił uznanych ekspertów, którzy na co dzień zmagają się z pandemią. O niedoskonałościach w systemie zdrowia porozmawia z dr Beata Jagielską, Wicedyrektorem Instytutu Onkologii W Warszawie. Natomiast temat organizacji szpitali w trakcie i po pandemii poruszy z Piotrem Pobrotynem, dyrektorem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Zaś o roli płatnika w czasie i po Covid-19 zapyta przedstawiciela Narodowego Funduszu Zdrowia.

Terminy spotkań online:

  • 10 czerwca 2020 r, godz. 16.00: Covid-19. Jakie niedoskonałości w systemie ochrony zdrowia ujawnił? Prelegenci: prof. Marcin Czech, Szkoła Biznesu PW oraz dr Beata Jagielska  Wicedyrektor Instytutu Onkologii w Warszawie.
  • 30 czerwca 2020 r., godz. 16.00: Covid-19. Jak organizować pracę szpitali w czasie pandemii i nie tylko. Prelegenci: prof. Marcin Czech, Szkoła Biznesu PW oraz Piotrem Pobrotyn, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu
  • 14 lica 2020 r., godz. 16.00: Covid-19. Rola płatnika w czasie pandemii i po niej. Prelegenci: prof. Marcin Czech, Szkoła Biznesu PW oraz przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wymagana rejestracja na: biznes.edu.pl

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Badanie ASICS: Nieustanna praca przy biurku zagrożeniem dla zdrowia psychicznego Biuro prasowe
2024-09-24 | 18:00

Badanie ASICS: Nieustanna praca przy biurku zagrożeniem dla zdrowia psychicznego

Globalne badanie ASICS, obejmujące 26 tysięcy uczestników, wykazało silny związek pomiędzy siedzącym trybem życia a dobrostanem psychicznym. W imieniu marki głos zabrał znany
Zdrowie Trzecia edycja FARMACEUTYCZNE FORUM ZDROWIA ZIKO APTEKA . Trzy dni inspiracji,
2024-09-23 | 10:00

Trzecia edycja "FARMACEUTYCZNE FORUM ZDROWIA ZIKO APTEKA". Trzy dni inspiracji,

Forum inne niż wszystkie „FARMACEUTYCZNE FORUM ZDROWIA ZIKO APTEKA” to wydarzenie, które stanowi kluczowy moment w kalendarzu osób związanych z branżą
Zdrowie Zagubieni w rzeczywistości - dzisiaj Światowy Dzień Choroby Alzheimera
2024-09-21 | 06:06

Zagubieni w rzeczywistości - dzisiaj Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Od 25 lat 21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera, która dotyka coraz większą liczbę ludzi. Według aktualnych wyliczeń, w 2040 roku choroby

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.