Pielęgniarka – zawód na wagę złota
W całym kraju jest ich niemal 240 tys.[1] Ich codzienna praca to opieka nad chorymi, często pełna wyrzeczeń i poświęcenia. Podczas pandemii COVID-19 stanęły również do walki z koronawirusem razem z innymi pracownikami systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Czy wysoka odpowiedzialność zawodowa idzie jednak w parze z komfortowymi warunkami pracy w Polsce?
W rankingu CBOS traktującym o najbardziej poważanych zawodach, pielęgniarka znajduje się na podium, zajmując drugie miejsce z 89% deklaracji dużego szacunku.[2] Jednak, paradoksalnie, ten zawód w Polsce kojarzy się z niską płacą, brakiem możliwości rozwoju zawodowego i wypaleniem. Jak wynika z badań przeprowadzanych przez Stowarzyszenie Pielęgniarek Cyfrowych: ponad 60% pielęgniarek po 12 godzinnym dyżurze idzie do drugiej pracy. [3]
Mimo tego, badania przeprowadzone wśród pielęgniarek wskazują, że nie żałują one wyboru tak ciężkiego zawodu. Podkreślają, że jest to praca, która potrafi dawać dużo satysfakcji. Równocześnie wskazują na wiele czynników wpływających na spadek zadowolenia, który obserwują z czasem. Najczęstsze z nich, to nadmiar obowiązków oraz zła organizacja stanowiska pracy. Czynnikiem, który sprawia, że badane pielęgniarki szukają pracy w kolejnych jednostkach ochrony zdrowia jest zbyt niskie wynagrodzenie w podstawowej placówce, w której są zatrudnione.[4]
Czy jedynym sposobem na uniknięcie ekstremalnych warunków pracy jest wyjazd za granicę? Dostrzegając problemy związane z wykonywaniem zawodu pielęgniarki w Polsce, wielu pracodawców podejmuje działania zmierzające do poprawy warunków pracy i płacy w tym niezwykle wymagającym zawodzie.
- Co roku w Polsce na rynek pracy wchodzi ok. 5 tys. nowych pielęgniarek i pielęgniarzy.[5] To zwykle osoby młode, pełne optymizmu i zapału do pracy. W Grupie American Heart of Poland chcemy tworzyć środowisko pracy przyjazne naszym pielęgniarkom poprzez oferowanie rynkowych warunków wynagrodzeń i dbanie o przyjazne środowisko w miejscu zatrudnienia. Oprócz wynagrodzenia proponujemy przejrzystą ścieżkę rozwoju zawodowego, a ponadto możliwość pracy przy ciekawych projektach badawczych, które mają realny wpływ na poprawę jakości leczenia schorzeń serca i naczyń - komentuje Paweł Kaźmierczak, Dyrektor Medyczny, Członek Zarządu Grupy American Heart of Poland
W Grupie American Heart of Poland pielęgniarki mogą aktualnie aplikować do pracy w miejscowościach takich jak: Drawsko Pomorskie, Suwałki, Augustów, Mielec, Kędzierzyn Koźle, Zgierz, Bełchatów, Bielsko-Biała, Ustroń, Nysa, Tychy czy Dąbrowa Górnicza. Poza rynkowym wynagrodzeniem i atrakcyjnymi warunkami pracy (stabilna forma zatrudnienia, dobrze wyposażone stanowiska pracy w ośrodkach z nowoczesną infrastrukturą), praca w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca daje również ogromne możliwości rozwoju zawodowego. Pielęgniarki pracują przy ciekawych projektach badawczych, regularnie uczestniczą w szkoleniach i biorą udział w konferencjach branżowych.
Aktualne oferty pracy są dostępne pod linkiem: https://ahop.pl/kariera/praca-w-ahp/oferty-pracy-dla-kadry-medycznej/
Źródła:
[1] https://basiw.mz.gov.pl/index.html#/visualization?id=3403
[2] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_157_19.PDF
[3] https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2018/05/26/warunki-pracy-pielegniarek-i-poloznych/
[4] https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2020/06/12/wplyw-pracy-pielegniarki-pielegniarza-na-zycie-osobiste-5/
[5] https://nipip.pl/liczba-osob-ktore-uzyskaly-prawo-wykonywania-zawodu/
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.