Pierwszy dzień Wielkiego Finału 31. Akcji Sprzątanie świata w Warszawie
20 września w piątek, w Warszawie, o godzinie 10:30, w wyjątkowym miejscu - rezerwacie przyrody Jeziorko Czerniakowskie - Kwatera Główna Akcji Sprzątanie świata w Polsce wraz z zaproszonymi na wydarzenie gośćmi da sygnał do startu Wielkiego Finału 31. Akcji Sprzątanie świata-Polska. Również w piątek, jak zawsze od 1994 roku, swoje akcje terenowe i stacjonarne przeprowadzą szkoły i przedszkola w całej Polsce. Tegoroczny finał tej najstarszej praktycznej lekcji poszanowania środowiska przebiega w cieniu tragedii osób dotkniętych powodzią na południu kraju, na którą nie chcemy i nie możemy być obojętni. W związku z tym do komunikatów akcyjnych dołączamy prośbę o wsparcie zbiórki Polskiej Akcji Humanitarnej SOS POWÓDŹ, do której my również dołączamy
RAZEM
Od samego początku, najliczniejszą i najbardziej zaangażowaną grupą wolontariuszy są dzieci i młodzież szkolna. Zatem w wydarzeniu pierwszego dnia Wielkiego Finału 31. edycji sprzątać z nami będą dzieci przedszkolne i szkolne z Warszawy, reprezentujące ogólnopolski edukacyjny projekt ekologiczny pt. „Leśna Banda”. Jak mówi sam Herszt Bandy – Bartek Guentzel- „Leśna Banda, to cykl zajęć odbywających się w terenie 4 razy, za każdym razem w innej porze roku, gdzie pod okiem trenerów dzieci uczestniczące w projekcie budują swoją uważność i dbałość o świat przyrody, również poprzez zbieranie śmieci”.
W posprzątanie Jeziorka Czerniakowskiego zaangażuje się grupa nurków wolontariuszy z Podwodnej Grupy Eksplorującej Podwarszawskie Nurkowiska, a tereny lądowe tego wyjątkowego miejsca, posprzątamy również z zespołem redakcyjnym Radia Dzieciom. Na wydarzeniu obecny będzie także zespół Ambasady Australii a JE Ambasador Benjamin Hayes przypomni nam początki międzynarodowego ruchu Clean up The World, z którego wywodzi się nasz nasza Akcja. Tylko bowiem RAZEM jesteśmy w stanie głośno i stanowczo wygłosić nasz manifest nieśmiecenia w naturze.
Rezerwat Przyrody Jeziorko Czerniakowskie
Szczególne miejsce jakie wybraliśmy na start tej najstarszej praktycznej lekcji poszanowania środowiska nie jest przypadkowe. Po raz 31. Wieki Finał zaczniemy od położonego w sercu Stolicy Rezerwatu Przyrody Jeziorko Czerniakowskie. To miejsce wyjątkowe, bo jak mówi Agata Antonowicz Główny specjalista ds. komunikacji społecznej i kontaktów z mediami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie: „Jest to największy naturalny zbiornik wodny w stolicy, będący miejscem lęgowym dla wielu rzadkich i chronionych gatunków ptaków. Szuwary otaczające Jeziorko upodobały sobie drobne ptaki śpiewające – ich głosy zaskakująco kontrastują z dźwiękami miasta. W wodach żyją m.in. płocie, wzdręgi, leszcze, okonie, sandacze i szczupaki. Faunę reprezentują także płazy, owady i drobne ssaki. Z uwagi na dzikich mieszkańców rezerwatu, obszar ten został niejako podzielony na dwie strefy – na północ od mostu, w bardziej dzikim fragmencie obowiązują liczne zakazy, a poruszać można się jedynie pieszo po wyznaczonym szlaku. To enklawa przyrody, gdzie zwierzęta powinny znajdować spokój i schronienie. Jednocześnie w części południowej wyznaczone zostały miejsca do kąpieli i pływania sprzętem wodnym, udostępniona została plaża i szlaki piesze, a także dopuszczono połów ryb. Dla zachowania wartości rezerwatu bardzo ważne jest przestrzeganie zasad jakie zostały tu ustalone w obowiązującym dla niego planie ochrony”. Razem więc stańmy Na Straży Czystej Ziemi i w zgodzie z myślą przewodnią tegorocznej Akcji i puentą płynącą z plakatu wyślijmy jasny i czytelny komunikat: oczywistą krytykę złego zachowania rodem jak z Dzikiego Zachodu wobec natury i wyróżnienie tych, którzy bezinteresownie ją chronią.
Na straży czystej Ziemi
Tegoroczna edycja Akcji Sprzątania świata rozpoczęła czwartą dekadę promocji idei nieśmiecenia w naturze. Tym razem sprzątać będziemy pod hasłem „Na Straży Czystej Ziemi. Od 1994 roku”. Plakat 31. edycji Sprzątania świata w Polsce zaprojektował Andrzej Pągowski, znakomity artysta grafik, który niemal od początku działalności Fundacji Nasza Ziemia ofiarowuje swoje dzieła i swój niezwykły talent z serca i non-profit. Dlaczego taka myśl przewodnia tegorocznej Akcji? Oto jak wynika z raportów przygotowywanych nieprzerwanie od 30 lat przez Fundację Nasza Ziemia, wzięło w niej łącznie udział ponad 23 miliony uczestników, którzy posprzątali z natury ponad 45 milionów kilogramów śmieci! Zatem pomimo wzrostu świadomości, ciągle są tacy, którzy bezrefleksyjnie śmiecą, ale też jest ogromna rzesza tych, którzy sprzątają i wspólnie z Fundacją wołają: natura to nie jest miejsce dla śmieci!
Na dzień przed dorocznym trzecim weekendem września zarejestrowanych do 31. Akcji mamy 3500 grup w całej Polsce.
Nowa terapia w leczeniu polipów nosa od 1 października na liście refundacyjnej
Bez ograniczenia emisji gazów cieplarnianych szybko przegramy ze zmianą klimatu
PGE i Ørsted wydzierżawią przestrzeń portową w Gdańsku na potrzeby Baltica 2
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Transport
D. Obajtek: UE nie dorosła technologicznie do rezygnacji z samochodów spalinowych. Europejski rynek motoryzacyjny upada
Zdaniem Daniela Obajtka Unia Europejska nie dorosła technologicznie i gospodarczo do rezygnacji z silników spalinowych. W ocenie posła do Parlamentu Europejskiego obecna polityka Brukseli związana z transformacją energetyczną jest błędna, a najwyższe koszty zapłacą biedniejsze gospodarki wspólnoty, w tym Polska. – Nie grożą nam zamknięcia fabryk, one już są – podkreślił europoseł.
Prawo
Szpitale pracują nad poprawą jakości opieki nad pacjentami. Do wzmocnienia kwestie bezpieczeństwa i redukcja zdarzeń niepożądanych
Jak wynika z badań satysfakcji pacjentów prowadzonych przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, niemal 90 proc. pacjentów uznałoby szpital, w którym byli leczeni, jako godny polecenia. Wprowadzone rok temu przepisy kładą szczególny nacisk na jakość w ochronie zdrowia i szpitale zaczynają to u siebie wdrażać. – Poprawa jakości i bezpieczeństwo pacjenta są działami standardów akredytacyjnych, które jeszcze wypadają najgorzej. Problemem jest badanie zdarzeń niepożądanych – ocenia Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektorka Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Polityka
J. Lewandowski: Węgry zamroziły działania unijnych instytucji. Zmiana oczekiwana jest z nadejściem polskiej prezydencji
– Węgry są w tej chwili kłopotem Unii Europejskiej, nie wnoszą nic konstruktywnego do jej działań. Dlatego węgierska prezydencja to będzie okres zamrażarki, uśpienia instytucji europejskich w nadziei, że coś pozytywnego i konstruktywnego ruszy się wraz z polską prezydencją, czyli w styczniu przyszłego roku – mówi europoseł Janusz Lewandowski. Jak zauważa, środowe wystąpienie premiera Viktora Orbána na forum PE, podczas którego przedstawił priorytety węgierskiej prezydencji w Radzie, wzbudziło burzliwą dyskusję. Europosłowie i szefowa KE Ursula von der Leyen wytknęli węgierskiemu premierowi m.in. hipokryzję i bliskie relacje z reżimem w Moskwie.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.