Komunikaty PR

Plaga cyberoszustw w dwóch branżach gospodarki

2021-08-26  |  01:00
Biuro prasowe

Według TransUnion w drugim kwartale 2021 roku wskaźnik podejrzewanych prób oszustw cyfrowych wzrósł na całym świecie o 16,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Autorzy badania zauważają, iż cyberoszuści skoncentrowali się na dwóch sektorach gospodarki - gamingu oraz podróżach i wypoczynku. W tym pierwszym przypadku wskaźnik prób oszustw cyfrowych skoczył o 393 proc, zaś w drugim o 156 proc. Napastnicy często też wykorzystywali tematy związane z pandemią. Jeden na trzech konsumentów stwierdził, że w drugim kwartale 2021 roku był celem oszustwa cyfrowego powiązanego z COVID-19.

 

 

-       Gospodarka się otwiera, a ludzie czują, że mają większy dochód do dyspozycji. W związku z tym, liczba transakcji cyfrowych w branżach takich jak gry, podróże i wypoczynek eksploduje w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku. To stwarza oszustom dodatkowe możliwości - tłumaczy Melissa Gaddis, senior director w TransUnion.

 

Jednym z największych oszust z jakim borykają się konsumenci jest phishing. Niestety, problem polega na tym, że użytkownicy indywidualni często niestosują się do zaleceń specjalistów od bezpieczeństwa by nie stosować tych samych haseł w różnych serwisach bądź nie otwierać e-maili pochodzących od podejrzanych nadawców. Jednakże duża odpowiedzialność spoczywa również na firmach z branży gamingowej oraz turystycznej, które powinny zadbać o rozwiązanie chroniące klientów w czasie zawierania transakcji online lub komunikacji online.

 

-       Dla przedsiębiorców powstrzymanie cyfrowych oszustw jest równie ważne jak usprawnienie relacji z klientami w Internecie. Ten pierwszy cel można osiągnąć w dwojaki sposób. Przede wszystkim firmy powinny pozbyć się archaicznych systemów bezpieczeństwa. Trzeba też cały czas edukować klientów, tym bardziej, że oszustwa są bardziej wyrafinowane niż te na nigeryjskiego księcia - zauważa Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Cyberprzestępcy wykorzystują skradzione dane do różnych celów. Niektórzy sprzedają je na Darknecie, inni dzięki pozyskanym numerom do kart kredytowych czyszczą konta swoich ofiar lub kradną tożsamość. Oszuści wykorzystują praktycznie każdą okazję, pandemię, klęskę żywiołową czy też promocję przeprowadzaną przez znany koncern.

 

bitdefender.pl; marken.com.pl 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.