PLGBC przedstawia premierę: Zrównoważone certyfikowane budynki - Raport 2023
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Zabrska 39D
44-100 Gliwice
mjasiewicz|plgbc.org.pl| |mjasiewicz|plgbc.org.pl
+48 512 615 665
https://plgbc.org.pl/
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przedstawia raport Zrównoważone certyfikowane budynki 2023. Organizacja prowadzi bazę budynków certyfikowanych w obecnych w Polsce systemach certyfikacji wielokryterialnej: BREEAM, DGNB, GBS, HQE, LEED, WELL i ZIELONY DOM, a raport jest analizą rocznych zmian na rynku zrównoważonych, certyfikowanych obiektów w naszym kraju. Premiera publikacji odbyła się 20 kwietnia br. w ramach wydarzenia PLGBC Tydzień Ziemi z zielonym budownictwem. Raport przygotowano w wersji polskiej oraz angielskiej, jest dostępny bezpłatnie.
Wybuch wojny w Ukrainie stał się najważniejszym wydarzeniem, które wpłynęło na polską gospodarkę, a co za tym idzie – sektor budownictwa. Branża budowlana odczuła skutki wojny głównie w obszarze dotyczącym dostępności i cen materiałów budowlanych. Szacuje się, że w wyniku wojny koszty pozyskania materiałów wzrosły o ponad 25%, co ma bezpośrednie przełożenie na ceny materiałów budowlanych w Polsce. W wyniku przerwania łańcuchów dostaw oraz ograniczenia dostępności surowców, których ważnym źródłem były kraje objęte bezpośrednio wojną lub sankcjami gospodarczymi, ograniczone zostały możliwości zdobycia potrzebnych materiałów w celu realizacji projektów budowlanych. Jednakże pomimo nieprzewidywalnych czynników zewnętrznych, nowe certyfikacje na polskim rynku rozwijają się w stabilnym, stałym tempie.
Raport opracowany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC jest analizą rocznych zmian na rynku zrównoważonych obiektów, certyfikowanych w systemach obecnych w Polsce: BREEAM, DGNB, GBS, HQE, LEED, WELL i ZIELONY DOM. Obejmuje dane rynkowe z okresu marzec 2002 r. - marzec 2023 r. Raport sporządzony jest na podstawie informacji zawartych w bazie budynków certyfikowanych, prowadzonej przez PLGBC (https://baza.plgbc.org.pl/).
W analizowanym okresie zaobserwowano kontynuację dynamicznej certyfikacji powierzchni magazynowych. O ile rok wcześniej zwiększyła się o 4 mln m2, to obecnie zanotowała przyrost o prawie 6 mln m2. Tym samym branża ta pod względem przyrostu zdeklasowała budynki biurowe, dotychczasowego lidera powierzchni certyfikowanej.
Certyfikacja ZIELONY DOM dla budynków mieszkalnych, opracowana przez PLGBC, zadebiutowała w dwóch precertyfikowanych projektach. Wyróżnia ona inwestycje o wysokiej jakości ekologicznej i efektywności energetycznej oraz związanej z tym redukcji kosztów użytkowania.
Obserwuje się także stały wzrost liczby budynków certyfikowanych w więcej niż jednym systemie certyfikacji wielokryterialnej. Najczęściej jest to mariaż BREEAM lub LEED z WELL, jednak zdarzają się również inne połączenia.
- Certyfikacja wielokryterialna, choć obejmuje jedynie część całego zasobu budowlanego w Polsce, jest doskonałym barometrem rozwoju zrównoważonego budownictwa. I dobrą informacją jest to, że sukcesywnie, rok po roku przybywa certyfikowanej powierzchni, która obejmuje coraz bardziej różnorodne typy budynków. Szczególnie spektakularny jest wzrost certyfikowanej powierzchni magazynowej. Warto zwrócić także uwagę na rosnące zainteresowanie certyfikacją budynków mieszkalnych, co szczególnie cieszy w kontekście naszej autorskiej certyfikacji ZIELONY DOM. W tegorocznej analizie po raz pierwszy możemy pochwalić się precertyfikowanymi inwestycjami obejmującymi aż 27 budynków – podsumowuje Alicja Kuczera, Dyrektorka Zarządzająca, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
Ósmą edycję raportu przygotował zespół autorów: Dawid Franke i Alicja Kuczera z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
Publikacja zawiera szczegółowe analizy, wykresy i zestawienia, jest dostępna bezpłatnie:
- w wersji polskiej: https://plgbc.org.pl/raport-plgbc-zrownowazone-certyfikowane-budynki-2023
- w wersji angielskiej: https://plgbc.org.pl/plgbc-analysis-sustainable-certified-buildings-2023
----
Informacja o Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC:
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast i ich otoczenia w takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia, użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony.
Organizacja wspiera tworzenie zrównoważonych budynków dla wszystkich poprzez:
- powstrzymanie zmiany klimatu oraz adaptację do nowych warunków,
- stosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym,
- podnoszenie poziomu dobrostanu, jakości życia i zdrowia społeczeństwa,
- zwiększanie bioróżnorodności.
PLGBC stanowi część globalnej społeczności ponad 75 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.
https://plgbc.org.pl

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.