Podstawowa Opieka Zdrowotna w ramach NFZ w Centrum Medycznym Damiana
38 pr & content communication
Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
POZ, czyli Podstawowa Opieka Zdrowotna, to pojęcie, które zna niemal każdy z nas. Pozwala ona na bezpłatne skorzystanie ze świadczeń medycznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Udzielane są one zarówno w warunkach ambulatoryjnych, za pomocą telemedycyny oraz w domu pacjenta – w sytuacjach uzasadnionych medycznie. Kontrakt z NFZ na ich wykonywanie coraz częściej podpisywany jest również przez prywatne podmioty ochrony zdrowia. Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania? Odpowiada Agnieszka Dziedzic-Pasik, Dyrektor Zarządzający, Centrum Medyczne Damiana.
Podstawowa Opieka Zdrowotna w czasie epidemii
Obecnie ochrona zdrowia w Polsce i innych krajach europejskich podporządkowana jest epidemii koronawirusa. Z powodu ograniczeń zmienia się sposób funkcjonowania wielu przychodni i charakter wizyt u lekarza. To również jeden z powodów, dla których prywatne placówki ochrony zdrowia decydują się na podpisanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Nasi pacjenci często pytają, czy prowadzone przez nas centra medyczne oferują również świadczenia refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To istotne zwłaszcza w okresie epidemii i niepewności z nią związanej. Pacjenci oczekują szybkiego kontaktu ze swoim lekarzem, a mogą to otrzymać w warunkach ambulatoryjnych czy podczas porady telefonicznej. Dzięki telekonsultacji pacjent ma możliwość uzyskania szybkiej porady medycznej, skierowania na badania diagnostyczne, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, w tym również, jeśli wymaga tego stan zdrowia pacjenta, skierowanie na bezpłatny test w kierunku koronawirusa. W przypadku konieczności zaordynowania pacjentowi leczenia, lekarz wystawi e-receptę, dzięki czemu wszelkie działania diagnostyczne odbywają się bez potrzeby wychodzenia z domu. To duże ułatwienie dla wszystkich osób potrzebujących uzyskania porady medycznej, zwłaszcza w obecnym czasie, w okresie ograniczeń związanych z trwającą epidemią. Świadczenia są udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–18:00. W przypadku konieczności uzyskania pomocy w nocy lub w dni świąteczne, pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację – komentuje Agnieszka Dziedzic-Pasik, Dyrektor Zarządzający, Centrum Medyczne Damiana.
Zapisanie się pacjenta do określonego punktu świadczącego usługi POZ w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia odbywa się poprzez złożenie deklaracji. Może być ona wypełniona przez całą rodzinę bez konieczności wychodzenia z domu. Warto przypomnieć, że zmiana przychodni POZ może być bezpłatnie dokonana dwukrotnie w ciągu roku kalendarzowego. Limit ten nie obowiązuje w przypadku, gdy zmieniliśmy miejsce zamieszkania lub gdy wybrany lekarz rodzinny czy pielęgniarka przestaje udzielać świadczeń w danej placówce. W sytuacji gdy pacjent ukończył 18 rok życia, deklaracje złożone przez jego przedstawiciela ustawowego w jego imieniu przed pełnoletnością zachowują ważność do czasu wyboru innego lekarza POZ. Jeżeli pacjent nagle zachoruje lub jego stan zdrowia ulegnie pogorszeniu podczas pobytu poza miejscem zamieszkania (np. w delegacji, na urlopie lub podczas wizyty u rodziny), istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych u innego świadczeniodawcy POZ (niż wskazany w deklaracji) mającego podpisaną umowę z NFZ.
Na czym polega Podstawowa Opieka Zdrowotna?
Pomoc medyczna w kontekście POZ nieodłącznie wiąże się z kompleksową opieką lekarza pierwszego kontaktu. W zależności od wieku pacjenta, jest to lekarz medycyny rodzinnej, internista lub pediatra. Lekarz POZ to zazwyczaj pierwszy lekarz, do którego kierujemy się gdy zaczynamy odczuwać dolegliwości zdrowotne. To lekarz rodzinny jako pierwszy przeprowadza badanie, podejmuje decyzje dotyczące dalszych kroków diagnostycznych czy kieruje pacjenta do lekarzy innych specjalności. Dodatkowo udziela porad w zakresie profilaktyki, wykonuje badania bilansowe u dzieci i młodzieży, oraz odpowiada za wykonywanie szczepień ochronnych. Lekarz POZ wnioskuje o wysłaniu pacjenta na leczenie uzdrowiskowe czy wystawia stosowne orzeczenia o stanie zdrowia pacjenta.
W zakres praw pacjenta w ramach POZ wchodzi również możliwość skorzystania z kompleksowej opieki pielęgniarskiej i pielęgnacyjnej, która obejmuje m.in.: świadczenia diagnostyczne, lecznicze, pielęgnacyjne oraz edukacyjne.
Pacjenci, którzy chcą korzystać ze świadczeń Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ramach NFZ w Centrum Medycznym Damiana, otrzymują taką możliwość w placówce CMD przy ul. Zjednoczenia 36 w Warszawie. Deklarację można wygodnie wypełnić poprzez stronę internetową – pacjent.gov.pl oraz w recepcjach wszystkich placówek Centrum Medycznego Damiana.

Biznes z misją. Diagnostyka podsumowała działania w obszarze ESG

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.