Komunikaty PR

Polacy pokochali wakacje w zimie

2022-11-28  |  01:00
Biuro prasowe

Polacy wykorzystują ostatnie miesiące roku na podróże w ciepłe kraje. Moda na zimowe wakacje ma się dobrze, mimo niepewnej sytuacji gospodarczej i negatywnych prognoz. Gdzie wybieramy się w poszukiwaniu słońca i ile wydajemy na urlop w ciepłych krajach?

 

Wcześniejsze wakacje receptą na zimę

Niepewna sytuacja polityczno-gospodarcza sprawia, że Polacy ostrożnie podchodzą do planowania wydatków na nowy rok. Być może więc wolne aktywa wolą lokować w wyjazdach rezerwowanych jeszcze w tym sezonie. Potwierdzają to dane Boataround, platformy pośredniczącej w wynajmie łodzi. Wynika z nich, że Polacy dokonywali rezerwacji jachtów na tegoroczny sezon zimowy co najmniej pięć miesięcy przed jego rozpoczęciem. liczba rezerwacji w czwartym kwartale tego roku wzrosła aż o 88% w porównaniu do tego samego okresu w 2021 roku. W skali globalnej wzrost wynosi 63%.

- W tym sezonie widzimy znaczny wzrost rezerwacji dokonywanych przez Polaków. Mimo kryzysu dominuje chęć spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi w miejscu pełnym słońca. Świadczy o tym choćby to, że rezerwacje najczęściej robione są dla 8, 10-osobowych grup. Przyszły rok może przynieść sporo niepewności, dlatego ważne jest, by nie zapominać o sobie, o najbliższych i znaleźć czas na relaks  – mówi Pavel Pribis, CEO Boataround.

Złota Hiszpania

Polacy szczególnie upodobali sobie Wysypy Kanaryjskie – to tam dokonują najwięcej rezerwacji jachtów, a ich liczba wzrosła o 38% w stosunku do ubiegłego roku. Na drugim miejscu są Karaiby, a na trzecim Seszele (62% wzrost rezerwacji w porównaniu z zimą 2021). W tym roku częściej wybieramy też Grecję, która odnotowała aż o 180% rezerwacji więcej. W skali globalnej Kanary również pozostają jednym z ulubionych miejsc żeglarzy. Wyprzedzają je jednak Karaiby, a Seszele bronią ostatniego miejsca na podium. Pierwszą piątkę uzupełniają Polinezja Francuska i Bahamy.

Żagle i słońce zamiast karpia i choinki

Wakacje w okresie zimowym często wiążą się z porzuceniem tradycyjnego modelu spędzania Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra. Polacy znajdują się w pierwszej trójce narodowości, które dokonują rezerwacji właśnie w tym czasie. Ranking otwierają Niemcy, na drugim miejscu są Austriacy, a pierwszą piątkę uzupełniają Czesi i Szwajcarzy.

Na żagle w zimie Polacy wybierają się zazwyczaj na 7 dni, w kilkunastoosobowych grupach. Koszt jednej rezerwacji to średnio 3397 euro. Dla porównania, reszta świata wydaje średnio o 4% więcej.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Turystyka Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie. Biuro prasowe
2025-03-19 | 12:00

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.

Mateusz Waligóra, znany polski podróżnik i eksplorator, dokonał kolejnego niezwykłego wyczynu – przejechał zimą mongolską część pustyni Gobi na rowerze.
Turystyka Mercure Szczyrk Resort prezentuje ofertę na Wielkanoc
2025-02-24 | 10:50

Mercure Szczyrk Resort prezentuje ofertę na Wielkanoc

Wielkanoc w górach zapowiada się nader ciekawie. Otwarty we wrześniu 2024 roku hotel Mercure Szczyrk Resort zaprasza na niezapomniane wrażenia i błogi relaks w samym
Turystyka Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?
2024-12-12 | 12:20

Tanim samolotem nad polskie morze, jezioro i w góry?

To będzie hit wakacji 2025. Kołobrzeg, Świnoujście, Hel, Nowy Targ, Wałcz. To tylko niektóre lokalizacje, do których możemy dolecieć tak zwanym samolotem na żądanie. Przy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.