Komunikaty PR

Polacy szturmują sklepy z urządzeniami do małej retencji wody

2020-07-27  |  23:00
Biuro prasowe
Do pobrania Artykuł ( 0.11 MB )

Zaledwie 20 dni zajęło Polakom, złożenie 10 tys. wniosków o dotacje na budowę systemów retencyjnych w przydomowych ogrodach. To pokrywa 50% środków z rządowego programu Moja Woda. Do podziału jest 100 mln złotych. Warto zatem pospieszyć się i jak najszybciej sprawdzić dostępne na rynku rozwiązania retencyjne.

Zgodnie z założeniami programu, w całym kraju, w ramach programu Moja Woda powstanie 20 tys. rozwiązań zabezpieczających nasze gospodarstwa przed suszą. To problem, z którym już tego lata przyszło się nam zmierzyć. Ale to też odpowiedź na potrzeby terenów, gdzie nadmiar wody opadowej przyczynia się do lokalnych podtopień. Zatem przy niewielkim nakładzie kosztów, można przygotować się na dwa warianty możliwych problemów z gospodarką wodną. Oficjalne wyliczenia mówią o tym, że przydomowe inwestycje spowodują zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody rocznie.

Kilka liczb - jak korzystamy z dostępnej wody

 - Statystyczny Polak, około 27% wody dostarczanej mu w postaci wody pitnej (z instalacji kanalizacyjnej) używa do spłukiwania miski ustępowej. 6% wody wykorzystujemy do sprzątania, mycia i podlewania ogrodów, a 12% – na pranie. A teraz to co najlepsze - do 45% zużycia wody nie wymaga użycia wody pitnej – wystarczy ta pozyskana z deszczówki. Wykorzystanie wody z opadów atmosferycznych jest zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Jednocześnie pozwala zmniejszyć koszty utrzymania domostwa – mówi Sławomir Pakuła, ekspert rynku produktów ogrodowych i outdoor, Castorama Polska).

Ważne dla składających wnioski o dotację

O dotację można ubiegać się za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zasady składania wniosków: WFOŚiGW. W tym celu trzeba założyć konto w Portalu Beneficjenta na stronie https://portal.wfosigw.pl. Po aktywacji konta można się zalogować i korzystać z portalu. Aby skutecznie pozyskać dofinansowanie, trzeba uważnie wypełnić dokumentację. Po pierwsze, dokładnie zaprezentować zakres rzeczowo-finansowy i te same wartości wpisać do wniosku. Koszty jakie ponosimy na budowę systemu retencyjnego, nie mogą być starsze niż 1 czerwca 2020 roku.

Wypłata przyznanego dofinansowania nastąpi po przedłożeniu wniosku o płatność razem z wymaganymi załącznikami w tym: oryginałami faktur/rachunków lub innymi równoważnymi dokumentami księgowymi wraz z dowodami zapłaty, kserokopią protokołu odbioru końcowego poświadczoną „za zgodność z oryginałem” lub protokołem z samodzielnego montażu, dokumentacji fotograficznej realizowanego przedsięwzięcia.

Do czego możemy używać wody deszczowej

Instalacja systemów retencyjnych jest rozwiązaniem bardzo korzystnym ekonomicznie. Wody opadowej możesz użyć m.in. do:

  • spłukiwania toalet,
  • prania, jest bowiem miękka, dzięki czemu będziemy mogli zastosować mniej środków piorących, a przy tym znacznie mniej kamienia będzie osadzać się na grzałkach,
  • w pracach porządkowych, jak zmywanie, sprzątanie, mycie samochodu
  • podlewania ogrodów, działek, domowych kwiatów – dla większości roślin deszczówka jest najzdrowsza.
  • zasilania ozdobnych oczek wodnych i małych stawów rybnych

Jak pozyskać wodę opadową?

Metod gromadzenia deszczówki jest wiele. Możemy stworzyć instalację podziemną, zakupić zbiornik na wody opadowe czy wybudować oczko wodne. Narzędzia czy produkty, które z pewnością przydadzą się do zgromadzenia czystej wody to:

  • Węże i rury doprowadzające wodę do zbiornika,
  • filtry przy rynnach i spustach oraz podziemne, które będą wyłapywały zanieczyszczenia,
  • zbiorniki gromadzące deszczówkę, naziemne lub podziemne,
  • pompa lub hydrofor,
  • węże i rury doprowadzające deszczówkę do odbiorników, np. pralki, WC, zmywarki.

Pierwszym krokiem w stronę ekologii będzie umieszczenie zbiornika na deszczówkę w ogrodzie. Najlepszy będzie taki, który wykonany jest z trwałego materiału – aby mógł posłużyć na wiele lat. Drugą ważną cechą będzie jego pojemność. Najbardziej przystępnym rozwiązaniem będzie zbiornik, który jest w stanie pomieścić co najmniej 250 litów wody opadowej, ponieważ podczas ulewnej burzy mniejsze wypełnią się bardzo szybko.

Rozwiązania dostępne na rynku

Zbiorniki zewnętrzne. Jeżeli szczególnie dbamy o estetykę, na rynku mamy dostępne zbiorniki inspirowane tradycyjnymi drewnianymi beczkami. Wpiszą się w estetykę każdego ogrodu, ale przede wszystkim pozwolą na bez kosztowe podlewanie roślin. Jeżeli zbierana woda będzie wykorzystywana do upraw ogrodowych, dobrym krokiem w stronę ekologii będzie zakup nawet dwóch zbiorników.

Zbiorniki podziemne. Jeżeli wolimy, aby zbiornik był niewidoczny lub chcemy poszerzyć możliwości zastosowania zgromadzonej wody, warto wybrać rozwiązanie podziemne np. zbiornik na deszczówkę z funkcją oczyszczania BioClean, który będzie wygodnym rozwiązaniem.

- Jest to sposób na magazynowanie, ale także oczyszczanie wody deszczowej. Dzięki takim rozwiązaniom, zebraną wodę można wykorzystać nie tylko do mycia samochodu czy prac porządkowych, ale także do prania czy mycia rąk. Ten pomysł sprawdzi się także w ogródkach działkowych. Nie trzeba kopać studni, aby zapewnić sobie wodę do nawadniania rabatek kwiatowych czy grządek – tłumaczy Sławomir Pakuła.

Więcej informacji dostępne pod adresem: https://www.castorama.pl/castorama/zrownowazony-rozwoj/program-moja-woda

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Handel E-commerce 2025 – Trendy, które zrewolucjonizują handel online Biuro prasowe
2024-12-31 | 10:00

E-commerce 2025 – Trendy, które zrewolucjonizują handel online

Rok 2025 zapowiada się jako przełomowy w branży e-commerce. Dynamiczny rozwój technologii i rosnące oczekiwania klientów wyznaczają nowe standardy w tym sektorze. Nowoczesne
Handel Zaczynają się zimowe wyprzedaże. Polakom towarzyszy na nich ROPO, ale też FOMO
2024-12-27 | 12:00

Zaczynają się zimowe wyprzedaże. Polakom towarzyszy na nich ROPO, ale też FOMO

Zakupowy maraton Polaków wchodzi właśnie na ostatnią prostą. Po Black Week i zakupach przedświątecznych teraz przyszły zimowe wyprzedaże, które tradycyjnie rozpoczynają się
Handel Reduta jedynym centrum w stolicy z dwoma marketami spożywczymi!
2024-12-20 | 14:00

Reduta jedynym centrum w stolicy z dwoma marketami spożywczymi!

Warszawska Reduta jest pierwszym i jedynym obiektem w stolicy, w którym klienci znajdą zarówno supermarket Biedronka, jak i hipermarket Carrefour. Dzięki połączeniu dwóch

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.