Komunikaty PR

Polacy szturmują sklepy z urządzeniami do małej retencji wody

2020-07-27  |  23:00
Biuro prasowe
Do pobrania Artykuł ( 0.11 MB )

Zaledwie 20 dni zajęło Polakom, złożenie 10 tys. wniosków o dotacje na budowę systemów retencyjnych w przydomowych ogrodach. To pokrywa 50% środków z rządowego programu Moja Woda. Do podziału jest 100 mln złotych. Warto zatem pospieszyć się i jak najszybciej sprawdzić dostępne na rynku rozwiązania retencyjne.

Zgodnie z założeniami programu, w całym kraju, w ramach programu Moja Woda powstanie 20 tys. rozwiązań zabezpieczających nasze gospodarstwa przed suszą. To problem, z którym już tego lata przyszło się nam zmierzyć. Ale to też odpowiedź na potrzeby terenów, gdzie nadmiar wody opadowej przyczynia się do lokalnych podtopień. Zatem przy niewielkim nakładzie kosztów, można przygotować się na dwa warianty możliwych problemów z gospodarką wodną. Oficjalne wyliczenia mówią o tym, że przydomowe inwestycje spowodują zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody rocznie.

Kilka liczb - jak korzystamy z dostępnej wody

 - Statystyczny Polak, około 27% wody dostarczanej mu w postaci wody pitnej (z instalacji kanalizacyjnej) używa do spłukiwania miski ustępowej. 6% wody wykorzystujemy do sprzątania, mycia i podlewania ogrodów, a 12% – na pranie. A teraz to co najlepsze - do 45% zużycia wody nie wymaga użycia wody pitnej – wystarczy ta pozyskana z deszczówki. Wykorzystanie wody z opadów atmosferycznych jest zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Jednocześnie pozwala zmniejszyć koszty utrzymania domostwa – mówi Sławomir Pakuła, ekspert rynku produktów ogrodowych i outdoor, Castorama Polska).

Ważne dla składających wnioski o dotację

O dotację można ubiegać się za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zasady składania wniosków: WFOŚiGW. W tym celu trzeba założyć konto w Portalu Beneficjenta na stronie https://portal.wfosigw.pl. Po aktywacji konta można się zalogować i korzystać z portalu. Aby skutecznie pozyskać dofinansowanie, trzeba uważnie wypełnić dokumentację. Po pierwsze, dokładnie zaprezentować zakres rzeczowo-finansowy i te same wartości wpisać do wniosku. Koszty jakie ponosimy na budowę systemu retencyjnego, nie mogą być starsze niż 1 czerwca 2020 roku.

Wypłata przyznanego dofinansowania nastąpi po przedłożeniu wniosku o płatność razem z wymaganymi załącznikami w tym: oryginałami faktur/rachunków lub innymi równoważnymi dokumentami księgowymi wraz z dowodami zapłaty, kserokopią protokołu odbioru końcowego poświadczoną „za zgodność z oryginałem” lub protokołem z samodzielnego montażu, dokumentacji fotograficznej realizowanego przedsięwzięcia.

Do czego możemy używać wody deszczowej

Instalacja systemów retencyjnych jest rozwiązaniem bardzo korzystnym ekonomicznie. Wody opadowej możesz użyć m.in. do:

  • spłukiwania toalet,
  • prania, jest bowiem miękka, dzięki czemu będziemy mogli zastosować mniej środków piorących, a przy tym znacznie mniej kamienia będzie osadzać się na grzałkach,
  • w pracach porządkowych, jak zmywanie, sprzątanie, mycie samochodu
  • podlewania ogrodów, działek, domowych kwiatów – dla większości roślin deszczówka jest najzdrowsza.
  • zasilania ozdobnych oczek wodnych i małych stawów rybnych

Jak pozyskać wodę opadową?

Metod gromadzenia deszczówki jest wiele. Możemy stworzyć instalację podziemną, zakupić zbiornik na wody opadowe czy wybudować oczko wodne. Narzędzia czy produkty, które z pewnością przydadzą się do zgromadzenia czystej wody to:

  • Węże i rury doprowadzające wodę do zbiornika,
  • filtry przy rynnach i spustach oraz podziemne, które będą wyłapywały zanieczyszczenia,
  • zbiorniki gromadzące deszczówkę, naziemne lub podziemne,
  • pompa lub hydrofor,
  • węże i rury doprowadzające deszczówkę do odbiorników, np. pralki, WC, zmywarki.

Pierwszym krokiem w stronę ekologii będzie umieszczenie zbiornika na deszczówkę w ogrodzie. Najlepszy będzie taki, który wykonany jest z trwałego materiału – aby mógł posłużyć na wiele lat. Drugą ważną cechą będzie jego pojemność. Najbardziej przystępnym rozwiązaniem będzie zbiornik, który jest w stanie pomieścić co najmniej 250 litów wody opadowej, ponieważ podczas ulewnej burzy mniejsze wypełnią się bardzo szybko.

Rozwiązania dostępne na rynku

Zbiorniki zewnętrzne. Jeżeli szczególnie dbamy o estetykę, na rynku mamy dostępne zbiorniki inspirowane tradycyjnymi drewnianymi beczkami. Wpiszą się w estetykę każdego ogrodu, ale przede wszystkim pozwolą na bez kosztowe podlewanie roślin. Jeżeli zbierana woda będzie wykorzystywana do upraw ogrodowych, dobrym krokiem w stronę ekologii będzie zakup nawet dwóch zbiorników.

Zbiorniki podziemne. Jeżeli wolimy, aby zbiornik był niewidoczny lub chcemy poszerzyć możliwości zastosowania zgromadzonej wody, warto wybrać rozwiązanie podziemne np. zbiornik na deszczówkę z funkcją oczyszczania BioClean, który będzie wygodnym rozwiązaniem.

- Jest to sposób na magazynowanie, ale także oczyszczanie wody deszczowej. Dzięki takim rozwiązaniom, zebraną wodę można wykorzystać nie tylko do mycia samochodu czy prac porządkowych, ale także do prania czy mycia rąk. Ten pomysł sprawdzi się także w ogródkach działkowych. Nie trzeba kopać studni, aby zapewnić sobie wodę do nawadniania rabatek kwiatowych czy grządek – tłumaczy Sławomir Pakuła.

Więcej informacji dostępne pod adresem: https://www.castorama.pl/castorama/zrownowazony-rozwoj/program-moja-woda

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Handel Jak przygotować się na świąteczny wzrost zamówień w e-commerce? Biuro prasowe
2021-12-07 | 10:00

Jak przygotować się na świąteczny wzrost zamówień w e-commerce?

Czwarty kwartał to tradycyjnie czas wzmożonego ruchu w sklepach online, dlatego odpowiednie przygotowanie się do sprzedaży w okresie przedświątecznym, ma duże znaczenie dla wyników
Handel Poczuj magię świąt w Centrum Korona
2021-12-03 | 14:00

Poczuj magię świąt w Centrum Korona

Świąteczne dekoracje, spotkanie z Mikołajem, prezenty dla najmłodszych i klimatyczne instaspoty. A do tego wyjątkowa akcja dla podopiecznych domów dziecka, którym każdy będzie
Handel Wyższe ceny, mniejszy wybór towarów, niższe przeceny – oto obraz po Cyber Week
2021-12-03 | 11:03

Wyższe ceny, mniejszy wybór towarów, niższe przeceny – oto obraz po Cyber Week

Firma Salesforce, globalny lider w dziedzinie CRM, opublikowała swój coroczny raport Cyber Week, w którym przeanalizowano dane dotyczące zakupów ponad miliarda

Więcej ważnych informacji

Edukacja

Stan czytelnictwa w Polsce się poprawia. Rośnie zainteresowanie literaturą dziecięcą

Według najnowszego raportu Biblioteki Narodowej co najmniej jedną książkę (lub jej fragment) w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie przeczytało 42 proc. respondentów. To najlepszy wynik od sześciu lat, choć wciąż nie jest dobry. Oznacza wzrost o 3 proc. w skali roku i o 5 proc. na przestrzeni dwóch lat. Choć księgozbiory domowe częściej znajdują się tam, gdzie mieszkają osoby do 18. roku życia, to posiadanie książek w domu wciąż nie jest zjawiskiem powszechnym. Nadal potrzebna jest promocja czytelnictwa, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Taki jest cel konkursu Literacka Podróż Hestii, który właśnie miał swój finał.

Handel

Coraz mniejsze spożycie piwa. Branża spodziewa się dalszych spadków z powodu kolejnej podwyżki akcyzy

Zaledwie kilka dni po przyjęciu ustawy podnoszącej akcyzę od piwa o 10 proc. od nowego roku oraz o kolejne 28 proc. w ciągu następnych pięciu lat posłowie rozpoczęli prace nad kolejnym projektem zakładającym podwyżkę akcyzy od dosładzanych piw smakowych. Zdaniem przedstawicieli branży będzie to skutkować podwyżką cen piwa i dalszym spadkiem jego spożycia. A to przełoży się na kondycję nie tylko browarów i to głównie tych mniejszych, ale też rolników czy małych sklepów, które żyją ze sprzedaży piwa.

Problemy społeczne

Pacjenci korzystający z respiratorów w domach stracą dostęp do leczenia. Grozi im powrót do szpitali

W Polsce jest 9 tys. osób, które korzystają z respiratora w warunkach domowych. To m.in. pacjenci z chorobami płuc, POChP czy powikłaniami pocovidowymi. – Dzięki temu możemy w ogóle egzystować. Jeżeli tego nie będzie, to po pewnym czasie następuje zapalenie dróg oddechowych czy zapalenie płuc i szpital. Czyli to jest coś, co jest koniecznością i co ratuje nasze życie – podkreśla Ryszard Rusnarczyk, prezes Stowarzyszenia „Jednym Tchem”. Mimo że kolejka potrzebujących tego rodzaju świadczenia się wydłuża, Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej wstrzymał właśnie przyjęcia nowych pacjentów. Powodem jest propozycja NFZ dotycząca obniżki wyceny tego świadczenia nawet o 60 proc.

Ochrona środowiska

Włóknisty materiał może zastąpić plastik w branży rolno-spożywczej. Polska firma na razie wykorzystuje go do uprawy roślin

Polski start-up opracował materiał, który może zastąpić plastik w wielu różnych zastosowaniach, przyczyniając się do ograniczenia nieodnawialnych zasobów naturalnych takich jak torf. Wykorzystuje do tego naturalne włókna roślinne. Dziś głównie proponuje ich zastosowanie w rolnictwie – do podłoży w uprawach roślin. Dzięki temu kiełkujące rośliny są mniej narażone na choroby odglebowe, uprawy są bardziej regularne i wymagają mniej podlewania. W przyszłości włóknisty materiał mógłby znaleźć zastosowanie m.in. w budownictwie jako alternatywa dla wełny mineralnej.