Polska Misja Medyczna z nagrodą im. Sérgio Vieira de Mello
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Podczas czwartkowej gali zorganizowanej przez Stowarzyszenie Willa Decjusza poznaliśmy zwycięzców 18 edycji nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, przyznawanej osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. Polska Misja Medyczna została odznaczona statuetką dla organizacji pozarządowej. Nagroda indywidualna trafiła do doktora Ferasa Alghadbana, założyciela kliniki Endless Medical Advantage.
W ubiegłych edycjach nagrodę otrzymali m.in. Tadeusz Mazowiecki, Sergiej Kowalow i Paweł Adamowicz, a wśród organizacji Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych dla Iraku i La Strada. W tym roku do nagrody zgłoszono 19 kandydatur (w tym 1 kandydatura zbiorowa). Wśród nominowanych znalazły się osoby i organizacje z różnych stron świata m.in. z Polski, Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy, Republiki Mołdawii, Maroka, Libanu, Syrii, Afganistanu i Indonezji.
Zwycięskie Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna od ponad 20 lat prowadzi programy humanitarne w najuboższych krajach świata, dostarczając pomoc medyczną do najbardziej potrzebujących grup społecznych. Beneficjentami PMM są mieszkańcy najbiedniejszych regionów świata, ofiary wojen i katastrof naturalnych, uchodźcy i grupy zagrożone wykluczeniem społecznym. Szczególną opieką otacza kobiety w ciąży, noworodki i dzieci, a lekarze związani z organizacją są obecni na Bliskim Wschodzie – w Syrii, Iraku i Jordanii, w Afryce - w Tanzanii, Senegalu, Zambii, Malawi, a także w Ameryce Południowej w Wenezueli i Kolumbii. Idee, którymi kieruje się stowarzyszenie w wyborze miejsc i osób, którym pomaga, są blisko związane z propagowanymi przez Sergio Vieira de Mello podczas pracy w strukturach Organizacji Narodów Zjednoczonych – każdy człowiek zasługuje na godne i bezpieczne życie pozbawione niesprawiedliwości i nierówności.
Sergio Vieira de Mello urodził się w 1948 r. w Rio de Janeiro. Już podczas studiów filozoficznych na paryskiej Sorbonie rozpoczął współpracę z Organizacją Narodów Zjednoczych, z którą był związany przez 34 lata. Przez większą część swojej kariery pracował dla Wysokiego Komisarzem ds. Uchodźców w Genewie, samemu obejmując to stanowisko w 2002 r. Brał udział w humanitarnych i pokojowych misjach w Bangladeszu, Sudanie, Mozambiku, Peru i na Cyprze. W maju 2003 roku został wskazany do podjęcia czteromiesięcznej misji w Iraku jako specjalny przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ. Zginął 19 sierpnia 2003 roku w przeprowadzonym przez Al-Kaidę zamachu bombowym na siedzibę ONZ w Iraku.
Polska Nagroda im. Sérgio Vieira de Mello - Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka (2002-2003) została ustanowiona z inicjatywy Stowarzyszenia Willa Decjusza w roku 2003, którego przedstawiciele wchodzą w skład komisji decydującej o zwycięzcach. Zgodę na ustanowienie nagrody wyraziła matka Sérgio, Gilda Vieira de Mello, która opiekuje się spuścizną intelektualną Wysokiego Komisarza i prowadzi centrum jego imienia, które wśród założonych działań ma promowanie godności i tolerancji jako podstawowych wartości i dążenie do globalnego zrozumienia i budowania wartościowego życia.
Wesprzyj Polską Misję Medyczną:
· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc
· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444.

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Biznes z misją. Diagnostyka podsumowała działania w obszarze ESG

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.