Polskie narzędzie dla szacowania śladu węglowego budynków
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Zabrska 39D
44-100 Gliwice
mjasiewicz|plgbc.org.pl| |mjasiewicz|plgbc.org.pl
+48 512 615 665
https://plgbc.org.pl/
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej i Politechniką Wrocławską, opracowało bezpłatną platformę edukacyjno-obliczeniową FoCA. Narzędzie umożliwia szacowanie śladu węglowego budynku w zakresie A1-A3 cyklu życia budynków, dodawanie i porównywanie materiałów oraz analizę środowiskową budynków.
Interaktywna platforma internetowa FoCA stanowi bazę edukacyjną dla użytkowników, dostarcza informacje o właściwościach środowiskowych materiałów i wyrobów budowlanych. Pozwala na szacowanie śladu węglowego budynków i przeprowadzanie analiz w tym zakresie. Jest to jedyna polska platforma z danymi środowiskowymi generycznymi dla polskich produktów.
Narzędzie opracowało Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej i Politechniką Wrocławską w ramach projektu Free of Carbon Architecture (FoCA), który dofinansowany jest z budżetu państwa przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach 33. konkursu Inicjatywy CORNET.
Rozbudowany moduł edukacyjny platformy dostarcza zarówno podstawowych informacji na temat zmian klimatycznych, śladu węglowego, polityki klimatycznej ONZ, EU oraz Polski, jak również wiedzy w obszarze oceny cyklu życia LCA czy Global Warming Potential (GWP). Użytkownicy znajdą tu także przegląd najważniejszych systemów oceny wielokryterialnej, ze szczególnym uwzględnieniem wymagań dotyczących analiz i kryteriów LCA i GWP.
W ramach projektu wyselekcjonowano materiały, dla których jest możliwość pozyskania danych do opracowania deklaracji. Analizy oparte zostały na określonych i zlokalizowanych danych dostarczonych przez polskich producentów oraz danych ogólnych, dostępnych w sprawdzonych europejskich bazach danych, takich jak Ecoinvent.
Zakres LCA obejmuje oddziaływania występujące na etapie produktu, czyli obciążenia związane z wydobyciem i przetwarzaniem surowców, ich transportem do zakładu produkcyjnego oraz procesem produkcyjnym (tzw. od kołyski do bramy), wyrażone jako potencjał globalnego ocieplenia, zużycie energii pierwotnej odnawialnej i nieodnawialnej oraz zubożenie wody. Uproszczone deklaracje środowiskowe są przygotowane dla materiałów i wyrobów konwencjonalnych wykonanych z surowców pierwotnych oraz ich odpowiedników zawierających materiały pochodzące z recyklingu lub w 100% wykonanych z materiałów wtórnych.
Po zalogowaniu użytkownik platformy ma możliwość wykonania bezpłatnej analizy budynku w zakresie szacowania wbudowanego śladu węglowego w fazach od A1 do A3, w ramach której można przeprowadzić optymalizację i przygotować raport z analizy. Narzędzie posiada funkcjonalność definiowania oraz ręcznego wprowadzenia własnego materiału do bazy danych i porównania go z innymi, co zapewnia elastyczność i wygodę korzystania.
- Platforma edukacyjno-obliczeniowa FoCA jest jedynym w swoim rodzaju i długo wyczekiwanym narzędziem dostarczającym informacji na temat śladu węglowego materiałów budowlanych w Polsce. Dla uczestników procesu budowlanego chcących je między sobą porównywać lub przeprowadzić analizę śladu węglowego budynku stało się to wreszcie możliwe, dzięki opracowaniu generycznych danych, do tej pory niedostępnych, dla ponad 100 najpopularniejszych materiałów bądź produktów budowlanych produkowanych w Polsce. Dzięki temu jesteśmy o krok bliżej do wdrożenia przepisów Dyrektywy EPBD zobowiązujących nas do wykonywania takich analiz od 2028/2030 roku. Bardzo wartościowym dodatkiem jest też część edukacyjna, która w przystępny, ale też wyczerpujący sposób omawia, na podstawie udostępnionych źródeł, podstawowe elementy teorii LCA, deklaracji EPD, systemów certyfikacji, a także polityki dekarbonizacyjnej na poziomie ONZ, Unii Europejskiej oraz Polski. Polecam na każdym etapie praktyki zawodowej oraz edukacji! – Mówi dr inż. arch. Kajetan Sadowski, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, współautor platformy edukacyjno-obliczeniowej FoCA.
Aby korzystać z platformy FoCA nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy. Narzędzie jest zaprojektowane tak, aby wspierać zarówno przedstawicieli MŚP, jak i inne zainteresowane strony, dostarczając praktycznych informacji oraz edukując użytkowników na temat wpływu materiałów budowlanych na środowisko. Przygotowywane narzędzie to pierwszy krok w celu upowszechniania analizy w zakresie szacowania wbudowanego śladu węglowego w fazach od A1 do A3.
Porównuj materiały i zmniejszaj ślad węglowy swoich budynków, poznaj platformę do analizy środowiskowej budynków FoCA:
https://foca.plgbc.org.pl/

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.