Pompy ciepła–coraz popularniejsze rozwiązanie grzewcze, które można ubezpieczyć
Pompy ciepła od kilku lat cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Użytkownicy cenią je za wysoką energooszczędność, szczególnie istotną w obliczu rosnących cen paliw kopalnych, a także za ekologiczność, niskie koszty eksploatacji i wygodę użytkowania. Aby zapewnić sobie spokój w obliczu niespodziewanych zdarzeń, pompy ciepła warto ubezpieczyć. W Wiener można skorzystać z ubezpieczenia tego sprzętu od wszystkich ryzyk i tym samym cieszyć się z ekologicznych rozwiązań w domu.
Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) w Polsce w 2021 r. sprzedano 93 tys. pomp ciepła. To aż 80% więcej niż jeszcze w 2020 r. Polska jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie - ich sprzedaż w przeliczeniu na mieszkańca była w zeszłym roku większa niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, a więc na dwóch kluczowych, europejskich rynkach. Od 2011 roku liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w Polsce wzrosła do 2021 r. ponad 50-krotnie, a od 2017 roku – 10-krotnie[1].
Przyczyny rosnącego zainteresowania
Do wzrostu popularności takiej formy ogrzewania przyczyniły się m.in. rosnące rachunki za gaz. Pompy ciepła pozwalają zauważalnie obniżyć koszty ogrzewania budynków. Na wyższy popyt wpłynęło też finansowe wsparcie w ramach programu „Czyste Powietrze” oraz ulga termomodernizacyjna. Nie można zapomnieć również o rosnącej świadomości ekologicznej. Pompa ciepła zamontowana w budynku nie powoduje żadnych emisji zanieczyszczeń powietrza. Ważną przyczyną wzrostu jest też możliwość wykorzystania systemów fotowoltaicznych montowanych na dachach budynków do zasilania takich pomp. Taki zestaw znacząco ogranicza zapotrzebowanie na prąd i ciepło, co pozwala uniezależnić się od rosnących cen.
- Montaż pompy ciepła w średniej wielkości domu jednorodzinnym to koszt od 40 do nawet 80 tys. zł, zależnie od marki urządzenia. W przypadku większych budynków cena takiej instalacji może przekroczyć 100 tys. Wydatek tego rzędu jest poważną inwestycją, którą powinniśmy traktować w podobny sposób jak samochód czy maszynę w firmie - czyli po prostu objąć ubezpieczeniem. Ewentualna szkoda na tym urządzeniu może okazać się dużym obciążeniem dla budżetu, przed którym można się zabezpieczyć – wskazuje Agnieszka Młynarska, ekspertka Wiener.
Pompa daje ciepło, a ubezpieczenie – spokój
Pompy ciepła, podobnie jak panele fotowoltaiczne, można ubezpieczyć od różnych, niespodziewanych zdarzeń losowych, jak choćby pożaru, zwarcia czy działania wody. To realne wsparcie i pomoc finansowa potrzebna w kryzysowych momentach. Polisa, którą można wykupić w Wiener, pokryje również koszty za zniszczenie lub utratę wymiennych elementów elektronicznych pompy oraz w razie utraty lub zaginięcia w wyniku kradzieży. To także ochrona w przypadku działania różnych czynników atmosferycznych, np. gradu, mrozu, burzy i powodzi.
Co więcej, polisa pokryje koszty usunięcia szkód z powodu skażenia lub zanieczyszczenia, a także koszty rozbiórki i demontażu niezdatnych do użytku elementów. Obejmują one wywóz, składowanie oraz ewentualną utylizację. Wiener w ramach ubezpieczenia rekompensuje też zakup dodatkowej energii elektrycznej z zewnętrznej sieci energetycznej w wyniku uszkodzenia pompy ciepła.
Realna oszczędność
Zgodnie z prognozami PORT PC, w przyszłym roku liczba pomp ciepła w Polsce zbliży się do 200 tys. sztuk, a w 2027 r. osiągnie 300 tys. Za osiem lat prognozy zainstalowanych urządzeń sięgają już 370 tys.[2] Tak optymistycznym prognozom trudno się dziwić – według szacunków, w przypadku istniejących budynków jednorodzinnych oszczędność kosztów ogrzewania wynikająca z zastosowania pomp ciepła sięga nawet 30%[3].
[1] https://portpc.pl/port-pc-wzrost-o-80-sprzedazy-pomp-ciepla-do-ogrzewania-budynkow-w-2021-r/
[2] https://wysokienapiecie.pl/73876-europejski-wyscig-o-pompy-ciepla-czy-polska-wykorzysta-swoja-szanse/
[3] https://portpc.pl/port-pc-wzrost-o-80-sprzedazy-pomp-ciepla-do-ogrzewania-budynkow-w-2021-r/

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.