Popularna lokalizacja i sprawdzony deweloper - tak wybieramy nieruchomość
O zdolności kredytowej decydują liczby – zgłaszamy się do placówki bankowej (choć coraz częściej klienci korzystają z pomocy ekspertów finansowych porównujących różne oferty kredytowe), informujemy o swoich dochodach, wydatkach w budżecie domowym. Dowiadujemy się, na jakie zobowiązanie możemy sobie pozwolić. W konsekwencji, determinuje to, jaką nieruchomość kupimy. Rzecz jasna oprócz ceny liczy się też lokalizacja nowego osiedla i jego inwestor. W przypadku rynku nieruchomości nie można mówić o chwilowej modzie na dane miejsce do zamieszkania, ale o trendach z pewnością tak. W przypadku Poznania, widzimy od kilkunastu lat, że mieszkańcy przenoszą się do gmin ościennych. - Od ponad 15 lat klienci na rynku deweloperskim przeprowadzają się na zachodnią stronę przedmieść, a to rozwiązanie ma niezaprzeczalne atuty. Kierują się popularnością poszczególnych inwestycji, chociażby w Dąbrówce. Od kilku lat to samo zauważamy w gminie Swarzędz. Zalasewo i Rabowice to miejscowości, gdzie powstaje sporo osiedli deweloperskich, a niemal wszystkie mieszkania są sprzedawane jeszcze przed ukończeniem budowy – analizuje sytuację na rynku Kinga Błaszkowiak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu Greenbud Development. Deweloper zrealizował osiedle Zielone Rabowice i jego kontynuację, Zielone Rabowice II (z etapami I – III, a czwarta część w budowie). – Zaufało nam ponad 130 rodzin, które wybrały swój lokal w zabudowie bliźniaczej. Jesteśmy rozpoznawalni, klienci wiedzą, czego się spodziewać, jak budujemy. Zauważamy, że to zdecydowanie ułatwia im podjęcie ostatecznej decyzji – podkreśla Kinga Błaszkowiak.
Podążając za trendem i… deweloperem
Rabowice w gminie Swarzędz, po wschodniej stronie poznańskich przedmieść, to lokalizacja, którą w zasadzie odkrył Greenbud Development i zdecydował się na niemałą inwestycję. Z każdym miesiącem coraz większa liczba rodzin przekonywała się do tego, by zamieszkać na osiedlu Zielone Rabowice. – Przychodząc do naszego biura, klienci pytali np. ile rodzin już zamieszkało, jak idzie sprzedaż, jakie mamy plany, czy zostajemy w Rabowicach na dłużej jako deweloper – podkreśla Kinga Błaszkowiak z firmy Greenbud. Część osób podążała za trendem, a część… za deweloperem. Greenbud podczas jesiennych Targów Mieszkań i Domów w Poznaniu zaprezentował premierowo osiedle Nowy Jasin (gmina Swarzędz), wprowadzając nowy typ budynku (siedem domów w zabudowie czterolokalowej), w zupełnie nowej lokalizacji. O sukcesie sprzedażowym decydowała nie tylko nowa, ciekawa oferta, ale też marka dewelopera, to stanowi gwarancję spokoju. - Jesteśmy na niemal każdych Targach Mieszkań i Domów w Poznaniu, regularnie organizujemy drzwi otwarte. Marka i rozpoznawalność to nasze atuty w komunikacji z klientami, ale i przewaga konkurencyjna – podsumowuje Kinga Błaszkowiak.
Ekipy budowlane pracują aktualnie zarówno na inwestycji Nowy Jasin, jak i Zielone Rabowice II – etap IV. W Jasinie pierwsze odbiory zaplanowano na wrzesień 2020, a w Rabowicach klienci odbiorą klucze do swoich domów w I kwartale 2021. Tymczasem biuro sprzedaży, razem z inwestorami, ze względu na dużą popularność osiedli, planuje rozszerzyć ofertę mieszkaniową.
Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
Za niespełna półtora roku do polskiego prawa powinna zostać wdrożona dyrektywa o jawności wynagrodzeń, która nałoży na pracodawców obowiązek informowania kandydatów do pracy o widełkach płacowych dla oferowanych stanowisk. Także każdy zatrudniony pracownik będzie miał prawo do informacji na temat średnich wynagrodzeń osób zajmujących podobne stanowiska lub wykonujących pracę o tej samej wartości. Dla pracodawców oznacza to konieczność usystematyzowania siatki płac, a także – w niektórych przypadkach – ich raportowania.
Polityka
Na skrajnie prawicową AfD chce głosować co piąty Niemiec. Coraz więcej zwolenników ma jej polityka migracyjna i energetyczna
W poprzednich wyborach do Bundestagu w 2021 roku Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała 10 proc. głosów. Najnowsze sondaże przed lutowymi wyborami dają jej dwukrotnie większe poparcie, tym samym prawicowo-populistyczna partia może stać się drugą siłą polityczną. Coraz więcej Niemców popiera postulaty AfD – 68 proc. chce zaostrzenia polityki migracyjnej, podobny odsetek popiera wykorzystanie energii jądrowej, a blisko połowa – budowę nowych elektrowni.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.