Powody najmu mieszkania - chodzi tylko o pieniądze?
Mikołaj Ostrowski
GetHome.pl
ul. Adama Naruszewicza 27/101
02-627 Warszawa
m.ostrowski|rynekpierwotny.pl| |m.ostrowski|rynekpierwotny.pl
530619988
GetHome.pl
Brak finansowej możliwości kupienia własnego lokum jest z pewnością ważnym powodem wynajmu. Ale czy jedynym? Ankieta niedawno przeprowadzona przez portal GetHome.pl przeczy tezie, że względy finansowe są praktycznie jedynym uzasadnieniem dla decyzji najemców. Teraz eksperci portalu GetHome.pl postanowili przyjrzeć się innemu badaniu ankietowemu – tym razem przeprowadzonemu przez NBP. Jego wyniki również wydają się bardzo ciekawe.
W ramach badania przeprowadzonego na terenie 16 miast wojewódzkich, zapytano najemców między innymi o powód ich obecnego statusu mieszkaniowego. Największa grupa respondentów (40,3%) zadeklarowała najem jako rozwiązanie wynikające z powodów finansowych, czyli braku środków na zakup lokum. Warto jednak zwrócić uwagę, że kolejne pozycje pod względem popularności wśród respondentów zajął najem z powodu wyprowadzki z domu rodzinnego (11,4% wskazań), a także najem z powodu przeprowadzki uzasadnionej pracą (10,5%). Można zastanawiać się, czy te motywy najmu również nie mają aspektu finansowego – zwłaszcza w przypadku osób, które już dość dawno zmieniły miejsce zamieszkania.
Podobna uwaga dotyczy odpowiedzi „zmieniam najmowane mieszkanie na większe, o lepszym standardzie lub w lepszej lokalizacji” (8,8%) oraz „zmieniam najmowane mieszkanie na mniejsze, tańsze w utrzymaniu” (4,9%). Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku osób, które zadeklarowały najem uzasadniony przeprowadzką ze względu na studia lub edukację (4,9%). Można bowiem przypuszczać, że są to bardzo młodzi respondenci. Jeżeli chodzi o inne odpowiedzi, to warto zwrócić uwagę na odsetek osób, które zadeklarowały, że wynajmują mieszkanie, ponieważ nie wiedzą, gdzie chcą mieszkać i pracować za kilka lat (7,7%). Jak widać, chęć zachowania mobilności jest ważna dla niektórych osób, choć nie można jej traktować jako dominującą przyczynę najmu.
Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.