Powołano Polską Koalicję Zdrowe Płuca
8 grudnia br. powołano Polską Koalicję Zdrowe Płuca, której celem jest wzmocnienie systemowych aspektów diagnostyki i leczenia chorób płuc w Polsce, zarówno z perspektywy pacjenta, jak i systemu opieki zdrowotnej. Koalicja powstała z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc i przystąpiło do niej pięciu sygnatariuszy z sektora opieki pulmonologicznej.
Przewlekłe choroby układu oddechowego stanowią istotny problem zdrowia publicznego w Polsce, a pandemia COVID-19 dodatkowo uwidoczniła problemy polskiej pneumonologii. Koalicja jest odpowiedzią na pilną potrzebę poprawy dostępności i jakości diagnostyki leczenia chorób płuc w Polsce. Za cel stawia sobie wsparcie tworzenia polskiej strategii pulmonologicznej skupiającej się na trzech obszarach: poprawa opieki nad chorymi cierpiącymi na przewlekłe choroby układu oddechowego, poprawa zdrowia płuc w kontekście wyzwań (po)pandemicznych i podnoszenie świadomości na temat wyzwań związanych ze zdrowiem układu oddechowego.
Podczas uroczystego powołania Koalicji w dniu 8 grudnia 2022 r., sygnatariusze oficjalnie podpisali Deklarację, wyrażając tym samym wolę współpracy na rzecz uznania chorób płuc za priorytet polskiej polityki zdrowotnej.
„Wierzymy, że jako Koalicja, nasz głos na rzecz polskich pacjentów z chorobami płuc wybrzmi ze zwielokrotnioną siłą, odzwierciedlając skalę problemu wywołanego przez te choroby oraz potrzebę podjęcia pilnych aktywności na rzecz poprawy obecnego stanu. Działania podejmowane przez Koalicję obejmować będą aktywności edukacyjne, komunikacyjne i opiniodawcze” – powiedziała dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.
Koalicja stawia sobie również za cel wypracowanie zaleceń dotyczących trzech obszarów dotyczących zdrowia układu oddechowego: profilaktyka i walka ze środowiskowymi uwarunkowaniami chorób układu oddechowego; postępowanie i opieka nad chorobami układu oddechowego przez całe życie; a także przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i zdrowotnemu w całym kraju.
„Życie każdego człowieka zaczyna się i kończy oddechem. Bez sprawnego układu oddechowego niemożliwe jest dobre i długie życie. W ramach Koalicji chcemy podjąć wszelkie możliwe działania, aby zapewnić Polakom ZDROWE PŁUCA” – powiedział prof. dr hab. n. med. Adam Barczyk, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.
Wśród sygnatariuszy Koalicji znaleźli się: Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, Polskie Towarzystwo Pneumonologii Dziecięcej, Konsultant Krajowy w dziedzinie chorób płuc i Konsultant Krajowy w dziedzinie chorób płuc dzieci.
Członkostwo w Koalicji jest otwarte dla podmiotów, którym bliski jest jej cel i które chcą wspierać jej działania statutowe. Więcej informacji na temat Koalicji znajduje się na stronie PTChP: www.ptchp.org.

Pomagaj, biegając! Znamy datę startu zapisów do Poland Business Run 2025

Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!

Rynek pracy w Polsce 2025: gdzie szukać pracy i jak zwiększyć swoje szanse na sukces?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Projekt ma być gotowy w lipcu
W Parlamencie Europejskim głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym wieloletniego budżetu UE na lata 2028–2034. Uwzględnia ono stanowisko PE ws. priorytetów na kolejną perspektywę finansową, ale też struktury i zasobów budżetu. Priorytetem ma być m.in. kwestia obronności ze względu na globalne napięcia geopolityczne i wojnę w Ukrainie. Zdaniem europosła PiS w pracach nad wieloletnimi ramami finansowymi brakuje rzetelnej debaty o źródłach finansowania planowanych wydatków i konieczności szukania oszczędności. Obawia się przy tym niekorzystnych zmian w polityce spójności i polityce rolnej.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
PE pracuje nad zmianą rozliczania redukcji emisji CO2 dla nowych aut. Producenci mogą uniknąć wysokich kar

Na wtorkowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego posłowie zgodzili się w trybie pilnym procedować kwestię zmiany dotyczącej redukcji emisji CO2 dla nowych aut osobowych i dostawczych. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek 8 maja. Dzięki zmianie podejścia do obowiązku corocznej redukcji dwutlenku węgla producenci samochodów mogą uniknąć grożących im kar, które pewnie przełożyłyby się na wzrost cen dla klienta końcowego oraz na dalsze pogorszenie kondycji branży.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.