Pracownia 81.WAW.PL laureatem International Architecture Awards 2020
Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design oraz The European Centre for Architecture, Art Design and Urban Studies nagrodzili ponad 125 nowych budynków i projektów urbanistycznych z 38 krajów w tegorocznej – 15 edycji International Architecture Awards 2020. Pracownia 81.WAW.PL została w tym konkursie nagrodzona jako jedyna z Polski.
International Architectural Awards to najbardziej prestiżowy konkurs dla wybitnych twórców, który wyróżnia najnowocześniejsze projekty. To coroczne wydarzenie promuje międzynarodową architekturę i wzornictwo na całym świecie. To również sposób na uhonorowanie najlepszych, znaczących nowości w takich kategoriach, jak budynki, architektura krajobrazu i projekty planowania zaprojektowane i / lub zbudowane przez czołowych światowych architektów, architektów krajobrazu i urbanistów, praktykujących w kraju i za granicą. Program oddaje hołd nowym osiągnięciom w projektowaniu i podkreśla kierunki oraz zrozumienie obecnych przełomowych procesów, spójnych z dzisiejszym myśleniem projektowym z globalnego punktu widzenia.
Warszawska pracownia 81.WAW.PL została nagrodzona za projekt Domu Polnego. Wyzwaniem, przed którym stanęli architekci, było wkomponowanie budynku w otaczającą go naturę oraz oddzielenie go od ulicy. Dom stoi w centrum malowniczego pola, a jego frontowa część została obłożona kamieniem polnym, aby jak najlepiej wtopił się w otoczenie. Nie przytłacza on swoją formą, za to doskonale wpisuje się w polny krajobraz niczym z bajecznej scenerii.
Projekt z powodzeniem zdobywa kolejne nagrody oraz nominacje w wielu cenionych przez branżę konkursach. Dom Polny to także zwycięzca w dziedzinie projektowania architektonicznego / architektury mieszkaniowej w konkursie Architecture MasterPrize Awards 2019. Natomiast w World Architecture Community Awards 32st Cycle zdobył pierwsze miejsce w kategorii zrealizowanych projektów architektonicznych. Kolejnym wyróżnieniem było drugie miejsce w konkursie International Residential Architecture Awards 2019 - jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie, gdzie doceniane są wybitne pomysły, które na nowo definiują projektowanie architektury poprzez wdrażanie nowatorskich technologii, materiałów, programów, estetyki i organizacji przestrzennych, a także badania nad globalizacją, elastycznością, adaptowalnością oraz rewolucją cyfrową.
Organizowane od 2005 roku International Architecture Awards uznawane są na arenie międzynarodowej za najważniejszy światowy znak doskonałości, przedstawiający nie tylko najlepsze międzynarodowe praktyki architektoniczne, ale i setki klientów korporacyjnych, deweloperów, władze państwowe i lokalne, instytucje i generalnych wykonawców, którzy je wyprodukowali. Program pokazuje, w jaki sposób budynki i projekty urbanistyczne na całym świecie przekraczają granice architektury, niezależnie od stylu, złożoności i wielkości zarówno schematu, jak i budżetu.
W tym roku Muzeum otrzymało rekordową liczbę projektów nowych budowli, architektury krajobrazu i urbanistyki od najważniejszych firm działających na świecie. Jury złożone z kilku wybitnych greckich architektów, krytyków i pedagogów wybrało ponad 120 zgłoszeń z listy ponad 400 projektów.
Pełna lista zwycięskich projektów na rok 2020 jest dostępna na stronie www.chi-athenaeum.org i www.europeanarch.eu.
Wszystkie wybrane w tym roku budynki i projekty urbanistyczne zostały również zaprezentowane w specjalnym wydaniu Global Design + Urbanism XX. „Nowa architektura międzynarodowa”.
Przykłady zwycięskich projektów: nowy most i budynek odprawy pasażerskiej autorstwa Aedas i Rogers Stirk Harbour + Partnerzy w Makau i Hongkongu , największy na świecie park miejski autorstwa Omrania i Henning Larsen Architects w Arabii Saudyjskiej, cztery nowe drapacze chmur autorstwa Kohn Pedersen Fox Associates, oszałamiający projekt urbanistyczny autorstwa ASPECT Studios / Kengo Kuma w Sydney, odrestaurowane muzeum Franka Gehry'ego, New London Tower firmy SOM, dwa nowe mosty WilkinsonEyre, nowy wielofunkcyjny budynek MVRDV w Amsterdamie, innowacyjna architektura mieszkaniowa NADAAA i Christ.Christ., elegancka wieża firmy Pininfarina, nowy dom w Rosji autorstwa J. MAYER H. und Partner, trzy innowacyjne projekty Trahan Architects w USA, 3XN Architects 'Olympic House w Lozannie w Szwajcarii oraz nowa restauracja McDonald's w Chicago autorstwa Ross Barney Architects.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.