Pracownicy szpitali potrzebni od zaraz
Już nie tylko maseczki, gogle ochronne, rękawiczki i respiratory są w polskich szpitalach najpotrzebniejsze. W obecnej sytuacji przy rosnącej liczbie osób chorych na COVID-19, koniecznej kwarantannie dla zakażonych pracowników placówek służby zdrowia, w szpitalach zaczyna również brakować personelu medycznego.
Wsparcie społeczne dla szpitali na całym świecie jest ogromne. Znane osoby przekazują spore sumy pieniędzy, firmy przestawiają linie produkcyjne, żeby dostarczać respiratory, lub organizują pomoc na wiele innych sposobów – szyją maseczki, kombinezony, produkują przyłbice. Restauratorzy dowożą posiłki dla ratowników, lekarzy i pielęgniarek. Każdy, kto ma taką możliwość, chce pomóc w walce z koronawirsuem.
A tych, którzy walczą na pierwszej linii frontu, nie przybywa. Dopiero pod koniec zeszłego tygodnia Główny Inspektorat Sanitarny przedstawił dane o pracownikach służby zdrowia zakażonych koronawirusem. W Polsce jest to 461 lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Z kolei na kwarantannie przebywa 4500 pracowników medycznych. Na ten moment zakażonych może być już znacznie więcej. Oznacza to, że w służbie zdrowia, która na co dzień zmaga się z lukami kadrowymi, w najbliższych tygodniach będzie jeszcze mniej osób do pracy.
Pomoc w poszukiwaniu personelu
Jak wynika z ubiegłorocznego raportu Manpower „Niedobór talentów w branży medycznej” 72 proc. szpitali ma zbyt mało pielęgniarek wszystkich specjalizacji, a ponadto 68 proc. szpitali zgłasza niedobór lekarzy. Wśród stanowisk niemedycznych szpitale najbardziej potrzebują:
- salowych, pomocy kuchennych, sprzątaczek, sanitariuszy (38 proc.),
- pracowników administracyjnych (38 proc.),
- personelu technicznego – kierowcy, konserwatorzy, specjaliści IT (29 proc.).
Mając na uwadze obecną sytuację oraz braki kadrowe w służbie zdrowia, znany w Polsce serwis z ogłoszeniami OLX uruchomił możliwość dodawania bezpłatnych ogłoszeń w kategorii Praca w podkategorii „Zdrowie i opieka”. Każdy zarejestrowany użytkownik może całkowicie bezpłatnie dodać 100 ofert pracy dotyczących właśnie tego sektora. A z darmowego dodawania ogłoszeń można korzystać do końca czerwca 2020 r.
– Wprowadzając możliwość bezpłatnej publikacji ogłoszeń o pracę w podkategorii „Zdrowie i opieka”, chcemy pomóc wszystkim jednostkom służby zdrowia w zaspokojeniu rosnących potrzeb kadrowych. Dodatkowo zespół sprzedaży OLX Praca pomaga w wyborze ogłoszeń, wspiera proces tworzenia treści ogłoszenia, a jeśli jest taka potrzeba, również z tego procesu wyręcza, przygotowując kompletną ofertę pracy za pracowników szpitali czy przychodni. Ten proces wsparcia nie jest standardowy, ale uznaliśmy, że w obecnej sytuacji będzie to forma naszej skromnej pomocy w zapewnieniu ciągłości zatrudnienia w służbie zdrowia – mówi Paweł Świderski, Head of Operations w OLX.
Każda placówka to inne potrzeby
Akcja rozpoczęła się w zeszłym tygodniu. Dział sprzedaży OLX Praca dzwoni do placówek medycznych i oferuje wsparcie w formie wystawiania ogłoszenia, przygotowania treści, a nawet opublikowania oferty. W niektórych szpitalach na chwilę obecną nie ma dodatkowych potrzeb kadrowych.
– Pierwszy odzew jest bardzo pozytywny. Na ten moment mamy ponad 100 opublikowanych ogłoszeń. Wiadomo, że nie we wszystkich placówkach medycznych brakuje lekarzy, ratowników czy pielęgniarek. Nierzadko potrzebne są osoby wydające posiłki czy z obsługi sprzątającej – tłumaczy Grzegorz Sawicki, Sales Manager w OLX.
Obecnie najwięcej nowo opublikowanych ogłoszeń dotyczy Warszawy. W województwie mazowieckim jest też najwięcej osób zakażonych koronawirusem. A z prognoz wynika, że niestety szczyt zachorowań cały czas przed nami.

Cena zaniedbania – ile naprawdę kosztuje brak skutecznej terapii ran?

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Biznes z misją. Diagnostyka podsumowała działania w obszarze ESG
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.
Przemysł
Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.
Konsument
Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.