Komunikaty PR

200 liderów wzywa ONZ do koordynacji badań, aby zapobiec wyginięciu człowieka

2021-09-13  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Kacper Nosarzewski
Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością

Christa Botewa 4/8
03-127 Warszawa
kacper.nosarzewski|ptsp.pl| |kacper.nosarzewski|ptsp.pl
+48606425479
ptsp.pl

Słabnące pole magnetyczne Ziemi, zatruwający oceany gazowy siarkowodór, wymykająca się spod kontroli nanotechnologia i sztuczna inteligencja to jedne z możliwych przyszłych zagrożeń dla ludzkości ostrzegają: The Millennium Project, World Futures Studies Federation i Association of Professional Futurists. Wśród sygnatariuszy m.in. pionier Internetu Vint Cerf, laureat Nagrody Nobla Oscar Arias i Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością.

WARSZAWA, 13 września 2021 r. — W liście otwartym do Sekretarza Generalnego ONZ Antónia Guterresa pionier Internetu Vint Cerf, laureat Nagrody Nobla Oscar Arias oraz inni liderzy technologiczni, biznesowi, polityczni, środowiskowi i akademiccy z całego świata, w tym Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością i 4CF Strategic Foreisght, wzywają do utworzenia nowego Biura ONZ ds. Strategicznych Zagrożeń, które miałoby koordynować globalne badania nad długoterminowymi, strategicznymi lub egzystencjalnymi zagrożeniami dla ludzkości oraz zapobiegać im.

List wzywa Sekretariat ONZ do przeprowadzenia studium wykonalności dla proponowanego Biura ONZ. "Doraźne kryzysy zawsze wydają się przeważać nad długoterminowymi obawami o przyszłość ludzkości. Potrzebujemy więc specjalnego Biura ONZ, które skupiałoby się tylko na tym, co może sprawić, że wyginiemy i jak temu zapobiec" - powiedział Jerome Glenn, dyrektor generalny The Millennium Project.

ONZ posiada już agencje, które zajmują się wieloma z dzisiejszych poważnych trendów — takich jak zmniejszanie się ilości słodkiej wody na mieszkańca, koncentracja bogactwa i przemoc na tle etnicznym - ale nie stanowią one zagrożenia dla przetrwania naszego gatunku.

Zagrożenia długoterminowe

Istnieją jednak zagrożenia długoterminowe, które stanowią zagrożenie wyginięcia naszego gatunku, m.in.:

  • Osłabienie ziemskiego pola magnetycznego, które chroni nas przed śmiertelnym promieniowaniem słonecznym,

  • Masowe wyrzuty siarkowodoru (H2S) z odtlenionych oceanów, spowodowane zaawansowanym globalnym ociepleniem,

  • Złośliwa nanotechnologia (w tym problem “szarej mazi”, ang. grey goo),

  • Utrata kontroli nad przyszłymi formami sztucznej inteligencji,

  • Pojedyncza osoba, która mogłaby pewnego dnia stworzyć i zastosować broń masowego rażenia (najprawdopodobniej pochodzącą z biologii syntetycznej),

  • Eskalacja wojny nuklearnej,

  • Niekontrolowane, poważniejsze pandemie,

  • Wypadek akceleratora cząstek,

  • Słoneczne wybuchy promieniowania gamma,

  • Zderzenie asteroid.

W świetle powyższych i innych zagrożeń konieczny jest centralny ośrodek, który koordynowałby na skalę globalną prace nad badaniami ważnymi strategicznie dla przetrwania ludzkości” — powiedział Kacper Nosarzewski, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Badań nad Przyszłością. "Identyfikacja i niwelowanie niekorzystnych zmian w niemalże wszystkich dziedzinach naszego życia, które następują w coraz szybszym tempie, wymaga współpracy i środków” — zasugerował. "Dlatego nasze Towarzystwo znalazło się wśród sygnatariuszy apelu The Millennium Project, którego jesteśmy członkiem. Utworzenie Biura ONZ ds. Strategicznych Zagrożeń byłoby korzystne dla całej ludzkości".

Idea nowego Biura ONZ została podniesiona podczas obchodów dorocznego "Światowego Dnia Przyszłości" 1 marca 2021 r., globalnej konferencji online blisko tysiąca ekspertów z 65 krajów. The Millennium Project, który organizuje Światowy Dzień Przyszłości, zaproponował, aby rezolucja została przedstawiona na następnym Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, które odbędzie się we wrześniu 2021 r. Dałaby ona Sekretariatowi ONZ mandat do przeprowadzenia studium wykonalności proponowanego Biura ONZ ds. Strategicznych i Egzystencjalnych Zagrożeń dla Ludzkości.

Wśród sygnatariuszy listu są Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością oraz polska firma 4CF zajmująca się foresightem strategicznym, autor studium Scenariusze rozwoju Polski do 2050 r., które powstało w 2019 r. na zamówienie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju i ostrzegało m.in. przed nadciągającą pandemią. 

***

The Millennium Project 

The Millennium Project (TMP) jest międzynarodowym think-tankiem future studies z siedzibą w Waszyngtonie. Działania organizacji koncentrują się na badaniu zagadnień dotyczących przyszłości oraz kształtowaniu globalnych zmian w taki sposób, aby zapewnić zrównoważony i stabilny rozwój.

The Millennium Project tworzy długoterminowe analizy zagadnień w skali zarówno ogólnoświatowej, jak i lokalnej. Pozwalają one na wczesne ostrzeganie, dostrzeganie możliwości, budowę strategii. Organizacja zrzesza ekspertów z korporacji, uniwersytetów, organizacji pozarządowych i rządowych na całym świecie. 

Polskie Towarzystwo Badań nad Przyszłością jest członkiem polskiego oddziału The Millennium Project. Polski oddział powstał w 2009 roku z inicjatywy firmy 4CF. 4CF ściśle współpracuje przy realizacji projektów TMP oraz w rozwoju metodologii.

Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością

Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością jest stowarzyszeniem powołanym do życia w 2011 roku. Skupia ludzi nauki, profesjonalistów z różnych gałęzi gospodarki oraz entuzjastów, którzy podzielają przekonanie o wadze odpowiedzialnego planowania. Działamy zarówno w skali mikro (pojedynczy ludzie, firmy, małe społeczności), jak i makro (społeczeństwa, państwa, świat).

Podstawowym celem Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością i jego misją jest promocja i organizacja inicjatyw związanych z kształtowaniem, i odpowiedzialnym planowaniem w różnych dziedzinach. Zajmujemy się też rozwojem technologii, gospodarowaniem zasobami oraz rozpowszechnianie informacji na temat wartościowych inicjatyw w dziedzinie studiów nad przyszłością i foresightu. Zwiększamy znajomości najnowszych osiągnięć nauki, a przez powyższe mamy na celu podnoszenie poziomu wiedzy.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne BRAK ZDJĘCIA
2024-04-25 | 15:00

ZNAMY NOMINOWANYCH DO NAGRODY KORCZAKA W 2024 ROKU

ZNAMY NOMINOWANYCH DO NAGRODY KORCZAKA W 2024 ROKU   W tym roku do Nagrody Korczaka wypłynęło wyjątkowo dużo zgłoszeń – 147 osoby i instytucje z całego kraju. Jak podkreśla Uczelnia Korczaka – organizator konkursu
Problemy społeczne ŁOWCY METEORYTÓW W NOWYM PROGRAMIE EDUKACYJNYM DLA SZKÓŁ
2024-04-22 | 11:00

ŁOWCY METEORYTÓW W NOWYM PROGRAMIE EDUKACYJNYM DLA SZKÓŁ

Warszawa, 18 kwietnia 2024 Fundacja Nauka. To Lubię ogłosiła dzisiaj uruchomienie nowego programu edukacyjnego dla szkół podstawowych i średnich pt. „Łowcy
Problemy społeczne Mieszkańcy Pomorza wypożyczą nieodpłatnie sprzęt rehabilitacyjny .
2024-04-12 | 06:00

Mieszkańcy Pomorza wypożyczą nieodpłatnie sprzęt rehabilitacyjny .

Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 4 miliony osób z niepełnosprawnościami i ograniczeniami ruchowymi. Z tej liczby około 200.000 osób, to mieszkańcy Pomorza. Dlatego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.