Komunikaty PR

25.11 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY WOBEC KOBIET

2024-11-22  |  15:00
Biuro prasowe

Co roku 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. W obliczu statystyk, które alarmują o skali przemocy fizycznej i psychicznej, trudno pozostać obojętnym: około 1 na 3 kobiety na świecie doświadcza przemocy fizycznej lub seksualnej w ciągu swojego życia, najczęściej ze strony partnera. W samych tylko związkach partnerskich ofiarami przemocy jest około 641 milionów kobiet, a prawdziwa skala problemu może być znacznie większa. Dodatkowo, młode kobiety w wieku od 15 do 24 lat są najbardziej narażone na przemoc w relacjach intymnych, a pandemia COVID-19 pogłębiła ten problem, prowadząc do tzw. „cienia pandemii” – wzrostu liczby przypadków przemocy w trakcie lockdownów i izolacji społecznej. 

 

Lęk przed konsekwencjami zgłaszania przemocy, poczucie bezsilności oraz brak wsparcia ze strony instytucji sprawiają, że wiele kobiet boi się sięgać po pomoc. Szacuje się, że tylko 1% nastolatek, które doświadczyły przemocy seksualnej, decyduje się na zgłoszenie tego faktu do profesjonalnych służb. W wielu krajach rozwijających się, problem przemocy dotyczy aż 37% kobiet, co pokazuje jego nierówne rozłożenie geograficzne i związki z ekonomicznymi nierównościami. 

 

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet to czas, by przypomnieć o konieczności systemowych zmian i wsparcia dla ofiar. Filmy dostępne na bezpłatnej platformie streamingowej ARTE.tv pomagają zrozumieć, jak ogromne znaczenie ma edukacja i otwarte mówienie o tym, co dla wielu jest codzienną rzeczywistością. Każda historia to krok ku lepszemu zrozumieniu i wspólnemu dążeniu do świata wolnego od przemocy. 

 

 

„Silniejsze niż przemoc” 

Głęboko poruszający dokument, który rzuca światło na problem przemocy domowej i społeczne inicjatywy, mające na celu wsparcie ofiar. Film przenosi nas do Liege w Belgii, gdzie kobiety doświadczone przemocą w swoich domach znajdują pomoc i wsparcie dzięki Kolektywowi Przeciwko Przemocy w Rodzinie i Wykluczeniu (CVFE). Poprzez szczere i poruszające świadectwa tych, które znalazły w sobie odwagę, by opowiedzieć swoją historię, można lepiej zrozumieć wpływ przemocy domowej na życie jednostek i rodzin. To przejmujące spojrzenie na siłę solidarności i determinację w zwyciężaniu trudności. 

 

SILNIEJSZE NIŻ PRZEMOC | ARTE.TV

 

 

„Afganistan: Radio dla kobiet”

Ten film dokumentalny opowiada o trudnej sytuacji kobiet w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów. Kobiety nie mogą wychodzić z domu bez mężczyzny, a dziewczynki zmuszone są, aby kończyć swoją edukację w wieku 12 lat. W odpowiedzi na te represje, powstał ruch oporu, który w walce o prawa kobiet wykorzystuje radio edukacyjne. Radio to stało się narzędziem umożliwiającym kobietom dostęp do wiedzy o zdrowiu, prawach człowieka i innych kwestiach, do których w ortodoksyjnym świecie, w jakim żyją nie są dopuszczane. Film dokumentuje przede wszystkim odwagę osób zaangażowanych w ten ruch. 

 

AFGANISTAN: RADIO DLA KOBIET | ARTE.TV

 

 

„H24 – 24 godziny z życia kobiety”

Seria dwudziestu czterech filmów krótkometrażowych poruszających temat różnych form przemocy wobec kobiet. Każdy obraz jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami i przedstawia jeden dzień z życia kobiety, ukazując różne zdarzenia, które były ich udziałem. Seria opowiada o różnych aspektach przemocy: od molestowania, przez przemoc domową, aż po dyskryminację w pracy czy przestrzeni publicznej. 

 

H24 - 24 GODZINY Z ŻYCIA KOBIETY | ARTE.TV

 

 

„Aborcja w Alabamie” 

Dokument analizuje skutki decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z czerwca 2022 roku, który uchylił historyczny wyrok w sprawie Roe vs Wade, zapewniając kobietom w całym kraju dostęp do aborcji. Po tej zmianie poszczególne stany zaczęły samodzielnie decydować o legalności zabiegu. W konserwatywnej Alabamie władze wprowadziły surowe przepisy, które skutkują tym, że kobiety pragnące usunąć ciążę muszą udać się do innych stanów, gdzie aborcja jest nadal legalna. 

 

ABORCJA W ALABAMIE | ARTE.TV

 

 

„Pięć lat”

Serial opowiada historię Terezy. Kobieta po pięciu latach spotyka swojego dawnego przyjaciela z czasów liceum – osobę, o której wolałaby zapomnieć. Spotkanie z nim budzi w niej silne emocje i nieprzepracowaną traumę z przeszłości. Musi się zmierzyć z tą sytuacją, by odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Serial porusza temat powracającej po latach traumy, która kompletnie zmienia nasze życie oraz zmagań z przeżyciami determinującymi naszą teraźniejszość. 

 

PIĘĆ LAT | ARTE.TV 

 

 

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej. 

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - filmy fabularne i dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce. 

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty. 

Więcej informacji i nowości: 

FB http://facebook.com/ARTEpopolsku

Instagram https://www.instagram.com/arte.tv_pl

Tik-Tok https://www.tiktok.com/@artetv_pl 

Twitter https://twitter.com/ARTEpl 

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne 878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB Biuro prasowe
2025-03-12 | 06:00

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB

Branża browarnicza jest ważnym sektorem gospodarki światowej, który wygenerował 0,8% światowego PKB w 2023 r., czyli 878 miliardów dolarów. To więcej niż wg Banku
Problemy społeczne Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
2025-02-20 | 17:00

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Wyobraź sobie, że każdego ranka budzisz się wypoczęty i pełen energii. Co więcej, aby to osiągnąć nie potrzebujesz kolejnej kawy. Wystarczy naturalny, dostępny
Problemy społeczne Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków
2024-12-18 | 16:10

Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków

Jedynie 21 proc. mężczyzn i aż dwukrotnie większy odsetek kobiet (45 proc.) deklaruje, że wykonuje większość prac domowych. Z kolei co trzecia przedsiębiorczyni także przyznaje, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Regionalne – Wielkopolskie

Brakuje decyzji KOWR o przyszłości dzierżawionej ziemi rolnej. To zagrożenie dla polskiego rolnictwa i zatrudnionych w nim pracowników

Brak wiążących decyzji urzędników KOWR w podejmowaniu decyzji dotyczących losów gruntów zdawanych do Zasobów Skarbu Państwa może oznaczać likwidację strategicznej infrastruktury. Demontaż obiektów rolniczych i grupowe zwolnienia stanowią zaś zagrożenie dla polskiego rolnictwa. Pracownicy Top Farms, którzy protestowali przed siedzibą KOWR w Poznaniu, alarmują, że dalsza zwłoka w podejmowaniu decyzji administracyjnych doprowadzi do zwiększenia zależności od zagranicznych dostawców.

Problemy społeczne

Sztuczna inteligencja napędza innowacje, ale pochłania ogromne ilości prądu. Rośnie potrzeba bardziej energooszczędnych rozwiązań

Trenowanie dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, wymaga ogromnych zasobów obliczeniowych, co przekłada się na znaczące zużycie energii, porównywalne z roczną konsumpcją małych państw. Eksperci podkreślają, że konieczne jest projektowanie bardziej energooszczędnych algorytmów i systemów, które ograniczą ślad węglowy AI. Jednocześnie sztuczna inteligencja może też wspierać działania na rzecz klimatu, pomagając w optymalizacji zużycia energii i efektywniejszym zarządzaniu zasobami.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.