Komunikaty PR

25.11 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ELIMINACJI PRZEMOCY WOBEC KOBIET

2024-11-22  |  15:00
Biuro prasowe

Co roku 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. W obliczu statystyk, które alarmują o skali przemocy fizycznej i psychicznej, trudno pozostać obojętnym: około 1 na 3 kobiety na świecie doświadcza przemocy fizycznej lub seksualnej w ciągu swojego życia, najczęściej ze strony partnera. W samych tylko związkach partnerskich ofiarami przemocy jest około 641 milionów kobiet, a prawdziwa skala problemu może być znacznie większa. Dodatkowo, młode kobiety w wieku od 15 do 24 lat są najbardziej narażone na przemoc w relacjach intymnych, a pandemia COVID-19 pogłębiła ten problem, prowadząc do tzw. „cienia pandemii” – wzrostu liczby przypadków przemocy w trakcie lockdownów i izolacji społecznej. 

 

Lęk przed konsekwencjami zgłaszania przemocy, poczucie bezsilności oraz brak wsparcia ze strony instytucji sprawiają, że wiele kobiet boi się sięgać po pomoc. Szacuje się, że tylko 1% nastolatek, które doświadczyły przemocy seksualnej, decyduje się na zgłoszenie tego faktu do profesjonalnych służb. W wielu krajach rozwijających się, problem przemocy dotyczy aż 37% kobiet, co pokazuje jego nierówne rozłożenie geograficzne i związki z ekonomicznymi nierównościami. 

 

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet to czas, by przypomnieć o konieczności systemowych zmian i wsparcia dla ofiar. Filmy dostępne na bezpłatnej platformie streamingowej ARTE.tv pomagają zrozumieć, jak ogromne znaczenie ma edukacja i otwarte mówienie o tym, co dla wielu jest codzienną rzeczywistością. Każda historia to krok ku lepszemu zrozumieniu i wspólnemu dążeniu do świata wolnego od przemocy. 

 

 

„Silniejsze niż przemoc” 

Głęboko poruszający dokument, który rzuca światło na problem przemocy domowej i społeczne inicjatywy, mające na celu wsparcie ofiar. Film przenosi nas do Liege w Belgii, gdzie kobiety doświadczone przemocą w swoich domach znajdują pomoc i wsparcie dzięki Kolektywowi Przeciwko Przemocy w Rodzinie i Wykluczeniu (CVFE). Poprzez szczere i poruszające świadectwa tych, które znalazły w sobie odwagę, by opowiedzieć swoją historię, można lepiej zrozumieć wpływ przemocy domowej na życie jednostek i rodzin. To przejmujące spojrzenie na siłę solidarności i determinację w zwyciężaniu trudności. 

 

SILNIEJSZE NIŻ PRZEMOC | ARTE.TV

 

 

„Afganistan: Radio dla kobiet”

Ten film dokumentalny opowiada o trudnej sytuacji kobiet w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów. Kobiety nie mogą wychodzić z domu bez mężczyzny, a dziewczynki zmuszone są, aby kończyć swoją edukację w wieku 12 lat. W odpowiedzi na te represje, powstał ruch oporu, który w walce o prawa kobiet wykorzystuje radio edukacyjne. Radio to stało się narzędziem umożliwiającym kobietom dostęp do wiedzy o zdrowiu, prawach człowieka i innych kwestiach, do których w ortodoksyjnym świecie, w jakim żyją nie są dopuszczane. Film dokumentuje przede wszystkim odwagę osób zaangażowanych w ten ruch. 

 

AFGANISTAN: RADIO DLA KOBIET | ARTE.TV

 

 

„H24 – 24 godziny z życia kobiety”

Seria dwudziestu czterech filmów krótkometrażowych poruszających temat różnych form przemocy wobec kobiet. Każdy obraz jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami i przedstawia jeden dzień z życia kobiety, ukazując różne zdarzenia, które były ich udziałem. Seria opowiada o różnych aspektach przemocy: od molestowania, przez przemoc domową, aż po dyskryminację w pracy czy przestrzeni publicznej. 

 

H24 - 24 GODZINY Z ŻYCIA KOBIETY | ARTE.TV

 

 

„Aborcja w Alabamie” 

Dokument analizuje skutki decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z czerwca 2022 roku, który uchylił historyczny wyrok w sprawie Roe vs Wade, zapewniając kobietom w całym kraju dostęp do aborcji. Po tej zmianie poszczególne stany zaczęły samodzielnie decydować o legalności zabiegu. W konserwatywnej Alabamie władze wprowadziły surowe przepisy, które skutkują tym, że kobiety pragnące usunąć ciążę muszą udać się do innych stanów, gdzie aborcja jest nadal legalna. 

 

ABORCJA W ALABAMIE | ARTE.TV

 

 

„Pięć lat”

Serial opowiada historię Terezy. Kobieta po pięciu latach spotyka swojego dawnego przyjaciela z czasów liceum – osobę, o której wolałaby zapomnieć. Spotkanie z nim budzi w niej silne emocje i nieprzepracowaną traumę z przeszłości. Musi się zmierzyć z tą sytuacją, by odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Serial porusza temat powracającej po latach traumy, która kompletnie zmienia nasze życie oraz zmagań z przeżyciami determinującymi naszą teraźniejszość. 

 

PIĘĆ LAT | ARTE.TV 

 

 

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej. 

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - filmy fabularne i dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce. 

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty. 

Więcej informacji i nowości: 

FB http://facebook.com/ARTEpopolsku

Instagram https://www.instagram.com/arte.tv_pl

Tik-Tok https://www.tiktok.com/@artetv_pl 

Twitter https://twitter.com/ARTEpl 

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Problemy społeczne Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków Biuro prasowe
2024-12-18 | 16:10

Tylko w co trzecim polskim domu jest równy podział obowiązków

Jedynie 21 proc. mężczyzn i aż dwukrotnie większy odsetek kobiet (45 proc.) deklaruje, że wykonuje większość prac domowych. Z kolei co trzecia przedsiębiorczyni także przyznaje, że
Problemy społeczne Burger King wchodzi do Zgorzelca
2024-12-18 | 16:00

Burger King wchodzi do Zgorzelca

W najbliższy piątek Burger King oficjalnie otworzy swoje drzwi dla mieszkańców Zgorzelca. Pierwsza w mieście, wolnostojąca restauracja marki powstała obok Centrum Handlowego Zgorzelec
Problemy społeczne Pudliszki wspierają Szlachetną Paczkę
2024-12-15 | 13:10

Pudliszki wspierają Szlachetną Paczkę

Pudliszki, znana marka sosów i ketchupów, ponownie angażuje się w działalność charytatywną i przekazuje 200 tys. zł na wsparcie Szlachetnej Paczki. Marka dołącza do ponad

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia

Rok 2025 powinien być dobrym okresem na rynku kredytów mieszkaniowych. – Zainteresowanie nadal będzie rosło i paradoksalnie przyczyni się do tego niedawna zapowiedź ministra rozwoju i technologii, że nie będzie Kredytu 0 proc. – ocenia dr Jacek Furga, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji. Jak wskazuje, pomimo braku kolejnego programu wsparcia dla kredytów mieszkaniowych 2024 rok również zakończył się dobrym wynikiem, a jakość obsługi złotowych kredytów mieszkaniowych pozostaje na bardzo wysokim poziomie.

Prawo

W Polsce brakuje ośrodków interwencji kryzysowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie i zwiększenie finansowania

W 2023 roku w Polsce funkcjonowało 170 ośrodków interwencji kryzysowej, ale w wielu powiatach tego typu wsparcie wciąż nie jest dostępne. NIK już w 2021 roku alarmował, że ponad połowa powiatów nie powołała takich ośrodków. Tylko część istniejących placówek świadczy całodobowo wsparcie dla osób doświadczających kryzysów, a zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie dotyczącym interwencji kryzysowej oraz finansowaniu tych usług.

Finanse

Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania

Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.